Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
05. júl 2016

Slovenská ambasáda podporila gay pride v Budapešti (aktualizované)

Slovensko sa tento rok pripojilo k tridsiatke krajín, ktoré podporili festival LGBTI v Maďarsku.
Slovenská ambasáda podporila gay pride v Budapešti (aktualizované)

Vlaňajší pride v Budapešti, Slovensko ho vtedy nepodporilo. (Foto: TASR/AP)

Doplené 6.7. o reakciu veľvyslanectva.

Uplynulú sobotu sa konal v Budapešti 21. ročník Budapest Pride Festival. Podľa portálu The Budapest Beacon sa k podpornému stanovisku pripojilo 31 ambasád, čo je doteraz najviac. Vlani to bolo o šesť krajín menej.

„Pri príležitosti 21. ročníka Budapest Pride Festival chceme vyjadriť našu podporu komunitám lesieb, gayov, bisexuálov, transgender a intersexuálov v Maďarsku a ich právu vyjadrovať sa pokojne a v súlade so zákonom,“ píše sa v spoločnom stanovisku veľvyslanectiev.

Minulý rok pritom Slovensko v zozname podporujúcich krajín nefigurovalo. Tento rok podporilo Budapest Pride Festival nielen v stanovisku, ale aj vizuálne. Slovenský portál NOiZZ s nadšením informoval o tom, že na budove slovenského veľvyslanectva v Budapešti viala dúhová vlajka.

Zaujímavosťou je, že budapeštiansky pride nepodporila Česká republika, kde sú zavedené registrované partnerstvá. 

Tento rok bude dúhový pride aj v Bratislave. Akciu, ktorá je naplánovaná na 30. júla, podporujú viaceré veľvyslanectvá, napríklad francúzske, nemecké, španielske či nórske.

Inzercia

V minulosti sa voči takýmto prejavom podpory objavila kritika, že ide o zasahovanie do vnútorných záležitostí štátu. Napríklad v roku 2011 sa listom obrátilo niekoľko osobností na veľvyslancov, ktorí podporili dúhový pride v Bratislave.

Zastupiteľský úrad SR v Budapešti vysvetľuje podporu akcie medzinárodno-právnymi záväzkami.  

"Podpora reflektuje medzinárodno-právne záväzky v oblasti nediskriminácie občanov na základe ich pohlavia, rasy, národnosti, náboženstva, ale aj sexuálnej orientácie, ktorých je SR signatárom a dlhodobo sa k nim hlási či už na pôde OSN, Rady Európy alebo Európskej únie," uviedol pre Postoj zástupca veľvyslanca Rastislav Mojto. 

Tieto záväzky sú podľa ambasády spomenuté aj v texte spoločnej tlačovej správy krajín, ktoré tento rok podujatie podporili.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.