Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
11. 07. 2016, 11:26

Dúhová vlajka na slovenskej ambasáde: Aktivisti chcú, aby padali hlavy

Podpora slovenského veľvyslanectva nedávnemu LGBTI pochodu v Budapešti má dohru v podobe petície a otvoreného listu premiérovi Robertovi Ficovi.
Dúhová vlajka na slovenskej ambasáde: Aktivisti chcú, aby padali hlavy

Budapest Pride Festival podporilo vlani 25 ambasád. Tento rok sa pridalo aj Slovensko (Foto: Flickr.com/Justin van Dyke)

Občianskych aktivistov nahnevali informácie, že slovenské veľvyslanectvo v Budapešti sa pripojilo k 30 štátom, ktoré podporili akciu Budapest Pride Festival. Navyše na budove ambasády vyvesili dúhovú vlajku.

„Žiadame o vysvetlenie konania ambasády Slovenskej republiky v Maďarsku, ktorá oficiálnym vyhlásením aj vyvesením dúhovej vlajky podporila LGBTI pochod v Budapešti, odvolanie zodpovedných osôb a zabezpečenie, aby sa podobné kroky našej diplomacie už neopakovali,“ napísali v otvorenom liste premiérovi Ficovi a šéfovi diplomacie Miroslavovi Lajčákovi.

Podľa signátorov je neprijateľné, aby Slovensko zasahovalo do vnútorných hodnôt iných štátov.

„Tak ako považujeme za neprijateľné, aby zahraničné ambasády na Slovensku podporovali LGBTI dúhový pochod a tak presadzovali redefiníciu manželstva, rodiny a najlepšieho záujmu detí, rázne odmietame, aby oficiálne slovenské zastúpenia v zahraničí podporovali LGBTI agendu a prekračovali tak svoje diplomatické kompetencie,“ uvádza sa v texte petície.

Petíciu na stránke CitizenGO podporilo doteraz takmer päťtisíc ľudí.

Zastupiteľský úrad SR v Budapešti vysvetľuje podporu akcie medzinárodno-právnymi záväzkami.

K téme: 
Slovenská ambasáda podporila gay pride v Budapešti Zdieľať

„Podpora reflektuje medzinárodno-právne záväzky v oblasti nediskriminácie občanov na základe ich pohlavia, rasy, národnosti, náboženstva, ale aj sexuálnej orientácie, ktorých je SR signatárom a dlhodobo sa k nim hlási, či už na pôde OSN, Rady Európy, alebo Európskej únie,“ uviedol pre Postoj zástupca veľvyslanca Rastislav Mojto.

Tento rok bude dúhový pride aj v Bratislave. Akciu, ktorá je naplánovaná na 30. júla, podporujú viaceré veľvyslanectvá, napríklad Francúzska, Nemecka, Španielska či Nórska.

V minulosti sa voči takýmto prejavom podpory objavila kritika. Napríklad v roku 2011 sa listom obrátilo niekoľko osobností na veľvyslancov, ktorí podporili dúhový pride v Bratislave.

Odporúčame