iPhone namiesto modlitebnej knižky

Chceli by ste sa ráno budiť na verše žalmu Pán je môj pastier, či učiť sa hrať na organe bez použitia hudobného nástroja? Žiaden problém. Stačí byť majiteľom iPhonu, s pomocou ktorého sa dá slúžiť už i svätá omša.

Pre mobilný telefón od spoločnosti Apple, ktorý zároveň prehráva hudbu a videá s možnosťou internetového pripojenia, bolo vyvinutých množstvo aplikácií. Na stránke Ship of Fools (Loď bláznov) možno nájsť tie, ktoré bezpochyby zaujmú príslušníkov rôznych náboženstiev. Redaktori portálu ich nazvali „aplikácie apoštolov“.

iRuženec

Náboženský kalendár v telefóne sa pomôže každodenne zorientovať v cirkevných sviatkoch, a to tak katolíkom, ako aj budhistom, moslimom či pravoslávnym veriacim. Ďalšou pomôckou pre iKatolíkov je aplikácia svätého ruženca. Hlas mladého muža z iPhonu recituje modlitby Otče náš a Zdravas spolu s tajomstvami, zatiaľ čo sa na displeji rozsvecujú guľôčky ruženca.

K téme:
Blogujúci kňazi: Je nás málo, ale baví nás to
Internetové pokánie
Zdieľať

Aplikácia BibleClock neponúka len budenie vo forme biblických veršov. Ak na hodinách svietiacich na pozadí urobíte znamenie kríža, z telefónu začne znieť modlitba Pána alebo známy žalm 23 Pán je môj pastier. Problémom už nie je ani dostať veľký chrámový organ do vrecka. Ten stiahnutý zo stránky iTunes za 99 centov má štyri oktávy a dve klávesnice. Samozrejmosťou je aplikácia ponúkajúca plnú verziu Svätého Písma v rôznych verziách, Korán (tzv. iQuran), Kniha Mormónova alebo iné náboženské spisy.

Spolutvorca stránky Ship of Fools Stephen Goddard odmieta, žeby podobné aplikácie mohli slúžiť na zneuctenie posvätných vecí. Ako uviedol pre britský denník Telegraph, „takéto aplikácie zabezpečujú veriacim ľahký spôsob, ako ostať v spojení so svojím náboženstvom“. Šéfredaktor portálu mobil.sk Peter Záborský sa pre Postoy vyjadril, že o obdobných aplikáciách v slovenčine zatiaľ nepočul.

V máji minulého roka Apple odmietol predaj aplikácie s názvom „me so holy“ pre jej sporný obsah. Aplikácia ponúkala obraz Ježiša či predstaviteľov iných náboženstiev s možnosťou vložiť namiesto tváre svätca rôznu fotografiu a pripojiť komentár. Tvorcovia Ben Kahle a Heather Lipner tvrdia, že ich cieľom vôbec nebolo urážať, ale pobaviť.

iBreviary

Koncom roka 2008 Pápežská rada pre sociálnu komunikáciu schválila používanie a predaj iBreviary. Táto virtuálna kniha modlitieb obsahuje okrem breviára taktiež celý Rímsky misál, či iné základné katolícke modlitby. Vyvinul ho taliansky katolícky kňaz a webdizajnér Paolo Padrini. Len v čase skúšobného obdobia si ho v Taliansku zdarma stiahlo okolo 10-tisíc užívateľov. V súčasnosti si ho možno zakúpiť za 79 centov. Výťažok putuje na rekonštrukciu sociálneho domu pre chudobné rodiny v Padriniho diecéze. iBreviary je okrem taliančiny prístupný vo viacerých svetových jazykoch, ako angličtina, španielčina, francúzština, latinčina a ďalších.
Podľa hovorcu slovenských biskupov Jozefa Kováčika sa na Slovensku a už aj v Čechách využívajú elektronický breviár a liturgické čítania, ktoré je možné použiť pre rôzne platformy vrátane iPhonu.

Apple ponúka síce produkty, ktoré slúžia náboženstvu. No nájdu sa ľudia, ktorí v samotnej značke vidia oveľa viac.

iDo

Spoločná vášeň pre produkty označené nahryznutým jablkom priviedla mladý pár Josha a Ting Li k zvláštnej myšlienke zosobášiť sa v jednej z predajní Apple. Svadba sa konala tento rok na Valentína v New Yorku. Celebrant bol údajne oblečený ako výkonný riaditeľ Apple Steve Jobs. Svadobnú prísahu Josh a Ting čítali, ako ináč, z iPhonu a jej súčasťou bol aj Jobsov citát: „Musíte veriť v niečo – osud, život, karmu, čokoľvek. Tento prístup ma nikdy nesklamal.“
Josh Li pre magazín Entertainment Weekly potvrdil, že ich svadba bola skutočná. So svojou súčasnou manželkou sa spoznali, keď si Ting prišla kúpiť iPod a v predajni Apple sa prvýkrát dali do reči. „Zvyknem žartovať, že obchod Apple je mojím kostolom, nakoľko nie som veriaci a zbožňujem všetko od Apple,“ cituje mladomanžela Entartainment Weekly. Ting teda prišla s nápadom povedať si svoje „áno“ (v angličtine „I do“) práve tam.

Mária Škvarlová
Foto: Flickr.com/Kickerclub

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo