Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
K Veci Komentáre a názory
10. apríl 2015

Rozhorčenie šéfa Applu je falošné, jeho bohom sú megazisky

V spoločnostiach, ako je Apple, je všetko mega. Majú megazisky, megapredaj produktovb ako je iPhone a zamestnávajú megapokrytcov, ako je Tim Cook. Je prezidentom jednej z najziskovejších korporácií v Amerike a zjavne má pocit, že ho to oprávňuje vyjadrovať sa k ústavným právam, medzi ktoré patrí aj ...

Rozhorčenie šéfa Applu je falošné, jeho bohom sú megazisky

V spoločnostiach, ako je Apple, je všetko mega. Majú megazisky, megapredaj produktovb ako je iPhone a zamestnávajú megapokrytcov, ako je Tim Cook. Je prezidentom jednej z najziskovejších korporácií v Amerike a zjavne má pocit, že ho to oprávňuje vyjadrovať sa k ústavným právam, medzi ktoré patrí aj náboženská sloboda. A navyše aj prezentovať svoje osobné názory v mene celej spoločnosti Apple.

Cook nedávno vyvinul hrubý ekonomický tlak na Indianapolis a štát Indiana, aby odopreli plnú náboženskú slobodu podnikateľom, ktorým svedomie zakazuje účasť na podľa nich nemorálnom slávení homosexuálneho „manželstva“. (Americký štát Indiana koncom marca prijal zákon na ochranu náboženskej slobody, podľa ktorého napr. podnikateľ nebude môcť byť štátom postihovaný kvôli tomu, že za manželstvo považuje iba zväzok muža a ženy. V apríli podobný zákon prijali aj v Arkansase. V oboch štátoch sa zdvihla hlasná kritika hovoriaca o porušovaní práv homosexuálov, ku ktorej sa pridal aj Tim Cook. Pozn. red.) Cook požaduje takú zmenu zákona o náboženskej slobode, aby títo podnikatelia nemali ani len možnosť obrátiť sa so svojím prípadom na súd. Chce, aby vláda týchto ľudí prinútila k účasti na podľa nich nemorálnej činnosti alebo aby stratili právo podnikať.

"V mnohých arabských krajinách, kde biznis Applu prekvitá (v Teheráne má Apple viac obchodov než v Indiane), homosexuáli nielenže nemajú právo uzavrieť 'manželstvo', ale za sodomiu ich čaká trest smrti."

Zdieľať

Mnohí konzervatívni komentátori upozornili na nepríjemný fakt, že pán Cook sa ani raz neozval proti oveľa väčšej diskriminácii homosexuálov v mnohých krajinách, kde robí jeho spoločnosť biznis. V mnohých arabských krajinách, kde biznis Applu prekvitá (v Teheráne má Apple viac obchodov než v Indiane), homosexuáli nielenže nemajú právo uzavrieť „manželstvo“, ale môžu dokonca utrpieť krajnú diskrimináciu: trest smrti za zločin sodomie.

Neverím, že by existoval dôkaz, že sa Cook sťažoval na tieto krajiny. Prečo? Pravdepodobne preto, že pán Cook by v týchto krajinách nerád prišiel o podiel na trhu. No v tejto krajine, ktorá sa rozhodla uznávať sodomiu za ľudské právo, Cook podporuje upieranie náboženskej slobody ľuďom, ktorým náboženské svedomie zakazuje urobiť tortu na homosexuálnu svadbu, aj keby to znamenalo, že stratia živobytie.

Pánovi Cookovi a jeho megapokryteckým priateľom asi vôbec nevadí, že sa na tieto podniky zameriavajú homosexuálni aktivisti s cieľom narušiť náboženskú slobodu ich majiteľov alebo zničiť ich podnik, pretože je úplne jasné, že tú tortu by mnohí cukrári spravili.

Politika Číny Applu neprekáža

Len málo komentátorov, vrátane niektorých konzervatívcov, však spomenulo fakt, že pán Cook a jeho spoločnosť robí megabiznis s Čínou, ktorá svojim občanom upiera všetky základné ľudské slobody. Drvivá väčšina iPhonov, aby sme spomenuli len jeden produkt, sa vyrába v Číne, aj keď niektoré jeho komponenty pochádzajú z iných krajín. Netreba spomínať, že bilancia Číny v oblasti ľudských práv je stále neľudská, dávno potom, čo nás Richard Nixon uisťoval, že obchodovanie s Čínou jej prinesie slobodu.

"V Číne, kde Apple vo veľkom vyrába, sa môžete dostať za mreže za všemožné náboženské aktivity. Unúval sa Tim Cook povedať niečo, aspoň jedno slovo, proti týmto perzekúciám? Si robíte srandu."

Zdieľať

Tú istú mantru dnes opakujú všetci možní vrcholoví manažéri a obhajujú tak svoju spoluprácu pri potláčaní ľudských práv v Číne, keď prostredníctvom svojich výrobných aktivít financujú jej vládu.

Náboženská sloboda je v komunistickej Číne naďalej tvrdo obmedzovaná. V tejto krajine, kde Apple vo veľkom vyrába, sa môžete dostať za mreže za všemožné náboženské aktivity. Unúval sa Tim Cook povedať niečo, aspoň jedno slovo, proti týmto perzekúciám? Si robíte srandu.

Inzercia

Čína je navyše stále krajinou, kde právo na život jednoducho neexistuje ako prirodzené právo. Táto krajina, ktorá má ekonomický rast vďaka spoločnostiam, ako je Apple, naďalej núti ženy, ktoré počnú druhé dieťa, ísť na potrat. To znamená, že čínska vláda je každý rok vinná z vraždy miliónov a miliónov nenarodených detí. To však netrápi ľudí, ako je Tim Cook, lebo možno aj v tejto krajine schvaľujú potrat na požiadanie. A nútené potraty sú, samozrejme, užitočné aj pre výrobné linky, lebo ženy tým pádom nemusia ísť na druhú materskú dovolenku – čo sa hodí nielen totalitným vládam, ale aj amorálnym podnikom.

Nie práva, ale zisk

Ostaňme teda len pri problémoch, ktorým čelia homosexuáli v Čine. Podľa organizácií, ktoré bránia ľudské práva gejov, je síce homosexualita v Číne dekriminalizovaná od roku 1997 (a nie je už ani na oficiálnom zozname duševných chorôb), no i tak to tam gejovia nemajú ružové. Ako uvádzajú tieto organizácie, Čína má stále množstvo zákonov a opatrení, ktoré sú pre homosexuálov diskriminačné. Neexistuje tam napríklad nič také ako gejské manželstvo. Gejské rodiny nie sú dovolené, dokonca ani vo forme domácich partnerstiev. Homosexuáli nemajú slobodu propagovať gejský životný štýl a zákonník práce nezakazuje diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie.

"Títo 'liberálni' manažéri sú ešte viac ničomní ako starší 'konzervatívni' lúpežní baróni, ktorí kedysi vykorisťovali robotníkov kvôli obrovským ziskom."

Zdieľať

Kam sa teda podelo morálne rozhorčenie všetkých tých Timov Cookov a celého korporátneho sveta? Dokonca aj v prípade „morálnych“ otázok, ktoré sú pre nich podľa ich slov také dôležité, že sú ochotní zasahovať do legislatívneho procesu v tejto krajine, aby niektorým zabezpečili nové práva a zároveň druhým odopreli alebo zásadne obmedzili starobylé práva, ako je napríklad náboženská sloboda? Skúste nájsť v kalifornských high-tech spoločnostiach, ktoré presadzujú zákonné práva pre homosexuálov a tvrdia, že sú proti každej diskriminácii – spoločností, ako sú napríklad Google, Yahoo a Oracle – jediné verejné vyhlásenie na podporu náboženskej slobody. Nie sú aj oni megapokrytci?

Títo farizejskí „liberálni“ manažéri sú rovnako ničomní, ba ešte viac, ako starší „konzervatívni“ lúpežní baróni, ktorí kedysi vykorisťovali robotníkov kvôli obrovským ziskom. Apple robí to isté, len za morom, napríklad v Šanghaji, kde platí čínskym robotníkom pracujúcim 60-75 hodín týždenne asi len štvrtinu našej minimálnej mzdy, no i tak nezarobia dosť, aby si mohli dovoliť bývať inde než vo firemných ubytovniach. Z našich morálne rozhorčených biznismenov sa stali vykorisťovatelia, ich rozhorčenie je falošné, lebo ich bohom sú megazisky.

Mark A. Pilon
Autor je kňaz arlingtonskej diecézy vo Virginii, získal doktorát posvätnej teológie na Univerzite Santa Croce v Ríme. Pôsobil na katedre systematickej teológie v seminári na Mount St. Mary, pravidelne prispieval do časopisu Triumph a je bývalým a stále externe vyučujúcim profesorom na Notre Dame Graduate School of Christendom College. Pravidelne píše pre littlemoretracts.wordpress.com.

Pôvodný text: The Mega-Hypocrites, medzititulky redakcia, ilustračné foto: thecatholicthing.org, flickr.com (licencia CC).

Rubrika K veci je tvorená autorskými článkami prestížneho amerického magazínu The Catholic Thing, vychádza s podporou Kolégia Antona Neuwirtha.

Odporúčame

Najväčší zázrak

Najväčší zázrak

S blížiacou sa Veľkou nocou možno v éteri pozorovať javy, ktoré sú pre toto obdobie typické: v televízii a v časopisoch sa vážne pýtajú odborníkov na Ježiša a nie náhodou rozosievajú pochybnosti, správy prinášajú hypermodernistických kazateľov, ktorí tvrdia, že kresťanstvo beztak nie je o žiadnom ko...

Daniel Pipes: Prečo na Jemene záleží

Daniel Pipes: Prečo na Jemene záleží

Blízky východ bol minulý štvrtok svedkom niečoho radikálne nového, keď Kráľovstvo Saudskej Arábie odpovedalo na žiadosť jemenského prezidenta a postavilo sa na čelo koalície 10 krajín pri vojenskom zásahu vzdušných aj pozemných síl. Operácia "Rozhodná búrka“ vyzýva k viacerým úvahám: aptop...