Krutosť

Kde sa v človeku berie krutosť? Ako je to možné, že koruna tvorstva, vrchol stvorenia, je krutým, bezcitným a brutálnym tvorom?

Slovenská televízia v uplynulom období ponúkla hneď viacero znázornení, ako môže vyzerať krutosť. V dokumente MacIntyre Undercover reportér Donal MacIntyre navštívil ústav pre mentálne postihnutých v Anglicku. Ošetrovatelia sa k invalidom správali bezohľadne a – kruto. Ponižovanie, ubližovanie a to celé zahalené rúškom pokrytectva: keď prišli návštevy a kontroly, všetko bolo „v poriadku“. Keď však v ústave zostali len opatrovatelia s pacientmi, z nevinných a bezbranných sa stávali obete a objekty krutosti zo strany personálu.

STV v spolupráci s D.N.A. Productions pripravila dokumentárny seriál Najväčšie kriminálne prípady. Človeka zomklo zdesenie, keď sledoval prvý diel nazvaný Vietnamský masaker. Išlo o vraždu 6 Vietnamcov v Bratislave z apríla 1994. Páchateľov zviedla vidina zisku – mysleli si, že v podniku bude ich korisť činiť milión dolárov. Nakoniec to bolo čosi okolo 1,5 milióna slovenských korún. Vtrhli do podniku, pozabíjali 6 Vietnamcov, ktorým podnik patril a zdrhli do Nemecka. Tam sa správali mimoriadne rozhadzovačne a to i napriek tomu, že obaja boli nezamestnaní. Po jedenástich dňoch pobytu v Nemecku sa vrátili na Slovensko, kde ich onedlho zadržala polícia. Boli odsúdení na doživotie.

Obeťou týchto dvoch páchateľov neboli len muži, ale aj dve ženy, z ktorých jedna bola tehotná. Jeden z páchateľov udusil malé bábätko, dievčatko, mohlo mať sotva jeden rok. Kto zniesol pohľady na prestrelené a krvou podliate telá ležiace v kalužiach vlastnej krvi, ten sa už len sťažka mohol pozerať na zmodrané dieťa.

Kde sa v človeku berie toľkáto krutosť? Ako je to možné, že koruna tvorstva, vrchol stvorenia, je krutým a brutálnym tvorom? Ako a prečo sa z ľudí stávajú obludy a netvory? To je otázka.

Matúš Demko

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo