Na čom záleží
Stretnutie so sebou samým môže byť desivé. Je však nutné, ak chceme žiť v pravde
Ako byť zrelými kompletnými ľuďmi nie je len osobná výzva, je to téma s celospoločenským presahom.

Foto: Pixabay
Poznať seba samého, svoje detstvo, zranenia, charakter sú známe, dnes často spomínané koncepty. Azda nám už lezú aj hore krkom, lebo nás ťahajú preč z aktívnej prítomnosti, v ktorej potrebujeme byť výkonní. Napriek tomu život sám napokon ľudí donúti otvoriť ich, keď sa sami so sebou konfrontujú vo vzťahoch, ktoré nefungujú alebo dokonca zlyhávajú.
Spoznať svoj príbeh či históriu svojho partnera môže byť pritom kľúčovým momentom, ktorý nám pomáha byť viac milosrdný k sebe i druhým, nájsť si opäť cestu k sebe.
Je to zaujímavé, ale spoznať, ako a prečo pristupujem v dospelosti k vzťahom, ako reagujem pri hádkach či na kritiku, môže pomôcť uzdraviť nejeden vzťah. Ak pochopíme, odkiaľ sa berú naše či partnerove reakcie vo vyhrotených situáciách, môže to zastaviť špirálu zničujúcich tendencií.
Preto sme priniesli seriál o typoch vzťahovej väzby z detstva a ich vplyve na našu dospelosť. Dnes nájdete všetky štyri rozhovory so psychologičkou Evou Vavrákovou na jednom mieste, kedykoľvek sa k nim tak môžete na jeden klik vrátiť. Už dnes nám píšete, že ste o sebe v tomto kontexte nikdy nepremýšľali a že v mnohých rodinách rozbehol tento seriál zaujímavé diskusie.
Zrelé vzťahy sú základom, každý z nás vychádza z rodín von do svojich prostredí a spôsob, ako komunikuje, aký má na svoje okolie vplyv, je len odrazom toho, nakoľko pravdivé bolo jeho stretnutie so sebou samým.

So psychologičkou Evou Vavrákovou o tom, aký má koncept vzťahovej väzby presah do našich dospelých životov a romantických vzťahov.

O tom, ako vyhýbavá vzťahová väzba bojkotuje láskyplné a hlboké vzťahy v dospelosti, sme hovorili s psychologičkou Evou Vavrákovou.

O tom, ako úzkostná vzťahová väzba bráni zrelým a pokojným vzťahom v dospelosti, sme hovorili so psychologičkou Evou Vavrákovou.

O najkomplikovanejšej vzťahovej väzbe a jej vplyve na dospelé vzťahy sme hovorili so psychologičkou Evou Vavrákovou.
Rozbiehame vzťahové poradenstvo pod názvom Párová terapia
Chápeme, že všeobecné vzťahové princípy nepomôžu každému, rozhodli sme sa preto vytvoriť priestor aj na vaše individuálne problémy.
Žijeme náročnú dobu, preto sme si povedali, že v Postoji vytvoríme bezpečný priestor, kde môžete anonymne položiť svoju otázku, keď potrebujete poradiť, nasmerovať alebo zorientovať sa vo svojej konkrétnej životnej situácii.
Vaša otázka zároveň môže pomôcť druhým, ktorí sa ocitli v podobnom probléme, len sa to neodvážia nahlas sformulovať.
Vybrali sme pre vás dvoch odborníkov na vzťahy, ktorých sa môžete pýtať na to, čo vás v oblasti lásky trápi. Otázky s krátkym opisom svojej životnej situácie môžete poslať na mail parovaterapia@postoj.sk. Vaše anonymné otázky a odpovede odborníkov následne zverejníme v rubrike Párová terapia. Odpovedia vám Martina Šadláková alebo Zoltán Mátyus.
Po prvom ohlásení tejto rubriky už máme množstvo otázok, čo nám potvrdzuje, že tento priestor bol potrebný, a zaujímavé je, že polovica z nich sú podnety od mužov.

Rozbiehame vzťahové poradenstvo pod názvom Párová terapia. Na vaše otázky bude odpovedať certifikovaný psychoterapeut pracujúci v poradenstve Zoltán Mátyus a psychologička Martina Šadláková.
Príďte na diskusný večer Postoja o sexuálnej výchove
Pozývame vás na náš ďalší diskusný Večer s Postojom. S našimi hosťami budem hovoriť o tom, či by sme sa mali alebo nemali vzdať sexuálnej výchovy.
Dnes je jediné formačné kritérium v sexuálnej výchove definované takto: „Všetko je OK, len to robte bezpečne a bez dôsledkov.“ Akú máme alternatívu? Naozaj vieme, čo riešia naše deti a tínedžeri? Aký prístup máme zvoliť v ére porna?
Predstavíme aj na našu novú knihu Láska žije offline, ktorá je príručkou pre rodičov, ako sprevádzať deti v čase, keď je pornografia ľahko dostupná. Príďte diskutovať s autorkami tejto knihy a ľuďmi, ktorí sa tejto téme dlhodobo venujú.

Príďte s nami naživo diskutovať o dôležitej téme.