Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Voľby 2023 Spoločnosť
01. október 2023

Čo hovoria dáta o výsledkoch volieb

KDH pomohol východ krajiny, Smer rástol aj na západe (mapy)

Progresívne Slovensko dosiahlo menej ako 10 percent v 20 okresoch, Hlas iba v šiestich.

KDH pomohol východ krajiny, Smer rástol aj na západe (mapy)
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Progresívne Slovensko dosiahlo menej ako 10 percent v 20 okresoch, Hlas iba v šiestich.

Parlamentné voľby priniesli hneď niekoľko prekvapení. Smer dosiahol lepšie výsledky, ako predpovedali posledné prieskumy, exit polly predpovedali silné víťazstvo Progresívneho Slovenska, to sa však nakoniec nekonalo a KDH sa dostalo do parlamentu so siedmimi percentami, čo je viac, ako sa všeobecne očakávalo.

Dáta o výsledkoch za okresy dávajú presnejší obraz o tom, ako k týmto zmenám prišlo.

Najjasnejšia informácia z týchto dát je jednoznačné víťazstvo Smeru na absolútnej väčšine územia Slovenska. Najväčší počet hlasov získala strana Roberta Fica v 59 okresoch, v 15 okresoch dosiahla dokonca viac ako 30 percent.

Druhá strana s najvyšším počtom okresov je Progresívne Slovensko, má ich však na konte iba deväť s tým, že až na dve výnimky vyhrala iba v okresoch Bratislavy a Košíc.

Hlas vyhral iba v jednom okrese, KDH v troch, OĽANO v dvoch s početnými rómskymi osadami a Aliancia v troch. Poslednej menovanej však v niektorých okresoch ušlo víťazstvo iba o chlp. Príkladom je Galanta, kde Alianciu od Smeru delilo iba necelých šesť desatín percenta. Tesný rozdiel je medzi týmito dvoma stranami aj v Šali a Rožňave.

Smeru pomohol západ krajiny

Najlepšie výsledky dosiahol Smer v Topoľčanoch a v Čadci, kde sa priblížil k takmer 40 percentám.

V roku 2020 bola situácia iná, najviac hlasov dali Smeru najvýchodnejšie okresy krajiny: Medzilaborce viac ako 34 percent, Snina 33 a Sobrance takmer 32.

V predchádzajúcich parlamentných voľbách získal Smer 18,29 percenta všetkých hlasov, čo je o takmer päť percentuálnych bodov menej ako teraz. Ak porovnáme výsledky za okresy v posledných dvoje voľbách, vyjde nám zaujímavý výsledok. Ficovi sa podarilo navýšiť svoju podporu najmä v západnejšej časti Slovenska.

Najväčší nárast zaznamenal Smer v Topoľčanoch, kde ho tento rok volilo o 10 percentuálnych bodov voličov viac ako minule. Pre Smer sa častejšie rozhodovali aj ľudia v južných okresoch.

Smeru však rástla podpora aj v Bratislave (približne o šesť percent), dokonca viac ako v Košiciach (o 3,5 percenta).

Progresívne Slovensko ovládlo Bratislavu

Progresívcom sa podľa očakávaní najviac darilo v dvoch najväčších mestách. Najlepšie výsledky dosiahla strana Michala Šimečku v Bratislave, v Starom Meste si túto voľbu vybralo viac ako 40 percent voličov. V iných častiach mesta sa podpora pohybovala okolo 30 percent. V Košiciach síce strana vyhrala, jej podpora sa však už pohybovala iba okolo o niečo viac ako 20 percent.

Okrem Bratislavy a Košíc vyhralo Progresívne Slovensko už iba v Pezinku a Skalici. V Skalici bol však rozdiel medzi progresívcami a Smerom viac-menej symbolický, obe strany rozdeľovali iba štyri desatiny percentuálneho bodu.

Zároveň sa dá povedať, že čím viac sa pohybujeme na východ, tým horší výsledok progresívci dosiahli.

V 20 okresoch okrem toho Progresívne Slovensko dosiahlo menej ako 10 percent hlasov. Hlas, ktorý skončil na treťom mieste, získal jednocifernú podporu iba v šiestich okresoch. Dá sa tak povedať, že podpora strany Petra Pellegriniho je rozložená po krajine rovnomernejšie.

Inzercia

Kto dostal KDH do parlamentu?

Kresťanskí demokrati síce nepatria k stranám s najväčším počtom získaných hlasov, oslavy v ich volebnom štábe však určite patrili k najradostnejším. Po dvoch volebných obdobiach mimo parlamentu sa totiž hnutie vracia do Národnej rady.

Koho sa KDH podarilo presvedčiť? Už tradične dosiahlo najlepší výsledok na Orave, v Námestove získalo 30 percent hlasov, v Tvrdošíne takmer 21.

Na výsledok hnutia malo zjavne výrazný vplyv aj pôsobenie jeho predsedu Milana Majerského v regionálnej politike. KDH totiž získalo najväčší počet hlasov aj v Levoči, čo je jeho rodné mesto a od roku 2014 do roku 2017 bol jeho primátorom.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že KDH dosiahlo s výnimkou Oravy najlepšie výsledky v Prešovskom kraji.

Najhoršie výsledky mali kresťanskí demokrati na juhu krajiny, kde sa ich podpora pohybovala okolo jedného až dvoch percent.

Mapa, ktorá ukazuje podporu KDH, bola v roku 2020 podobne zafarbená ako v týchto voľbách. Zvýšila sa však intenzita zafarbenia.

KDH sa tak nepodarilo dobyť nové regióny, výraznejší nárast sa hnutiu podaril zväčša v oblastiach, kde zvykne mať lepší výsledok.

Najviac jeho podpora vzrástla v Levoči a v Námestove, kde sa preň rozhodlo zhodne o osem percentuálnych bodov voličov viac ako minule. Mapa jasne ukazuje, že nárast podpory sa sústreďuje okrem Oravy výlučne do Prešovského kraja.

Strana však zažila pokles iba v jednom okrese – v bratislavskom Starom Meste, kde sa v porovnaní s rokom 2020 prepadla o 0,7 percentuálneho bodu.

Ak sa dá teda povedať, že Smeru v porovnaní s minulými voľbami pomohol západ krajiny, o KDH možno zasa jednoznačne povedať, že mu pomohol východ Slovenska.

Celková volebná účasť bola štvrtá najvyššia za celú históriu samostatného Slovenska. Svoj hlas odovzdalo 68,6 percenta voličov, čo je iba o trochu viac ako minule.

Najvyššia účasť bola v Bratislave, kde dosiahla viac ako 74 percent, nasledoval Žilinský a potom Trenčiansky kraj. Naopak, výrazne najnižšia účasť bola v Košickom kraji, kde dosiahla iba necelých 61 percent.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.