Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spravodlivosť Komentáre a názory
19. september 2023

Akcia Vírus

Ako sa tunelovalo Vojenské spravodajstvo s krytím Smeru

Polícia rozkryla organizovanú skupinu, ktorá si mala cez nastrčenú firmu uliať milióny eur. Jej súčasťou bol podľa kriminalistov aj lobista Gučík.

Ako sa tunelovalo Vojenské spravodajstvo s krytím Smeru

Foto TASR

Najskôr prišla akcia Očistec, pri ktorej sa vyšetrovatelia NAKA zamerali na vysokopostavených funkcionárov polície v ére Smeru. Podľa ich zistení bol hlavou skupiny vplyvný nitriansky oligarcha Norbert Bödör.

Podstatou jej činnosti mala byť hlavne ochrana tzv. našich ľudí pred trestným stíhaním. Ale aj vypaľovanie podnikateľov, korupcia a diskreditácia politických konkurentov na objednávku Smeru.

Potom prišla akcia Rozuzlenie, pri ktorej sa kriminalisti sústredili na funkcionárov SIS a NBÚ. Z ich zistení vyplýva, že ich riadil vplyvný podnikateľ na pomedzí biznisu, politiky a tajných služieb Peter Košč.

Podľa vyšetrovateľov sabotovali preverovanie závažných káuz s politickým pozadím. Vrátane prípadu Očistec, jej aktéri sa podieľali aj na rozpútaní vojny v polícii. V tejto veci sa prekryli záujmy Smeru a Sme rodina.

Známe firmy

Tento týždeň udreli vyšetrovatelia na organizovanú skupinu, ktorá mala tunelovať vojenskú spravodajskú službu. Podľa zistení polície pripravila štátny rozpočet cez nastrčenú firmu o vyše sedemdesiat miliónov eur.

Z uznesenia o vznesení obvinenia, ktoré má Postoj k dispozícii, vyplýva, že dodané tovary a služby boli predražené až o vyše 63 percent. Vyšetrovatelia zaistili aj milióny v hotovosti na účtoch podozrivých osôb.

Časť peňazí skončila aj vo firme, respektíve na osobnom účte Michala Gučíka (2,4 milióna eur). V minulosti mal blízko k predsedovi SNS Andrejovi Dankovi, blízky vzťah s týmto lobistom priznal aj generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Zaujímavé sú aj mená organizátorov celého podvodu – Ľubomíra Skuhru a Jána Balciara. Nie sú neznámym pojmom, práve naopak. Roky boli symbolom tzv. našich ľudí v prostredí vojenských tajných služieb.

Najväčšie zlodejiny

Skuhra mal blízko k Robertovi Kaliňákovi aj Martinovi Glváčovi. Kedysi čelil podozreniu z tunelovania majetku vojenských tajných pod jeho vedením. Vyšetrovanie však nikam neviedlo, políciu vtedy ovládal Smer.

Inzercia

So zastavením trestného stíhania v tejto kauze súhlasil aj bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik – takisto nominant strany Roberta Fica. Kováčik bol neskôr v inej kauze odsúdený za prijatie úplatku 50-tisíc eur.

V inkriminovanom období bol jedným z funkcionárov vojenských tajných aj Balciar, ktorý mal taktiež blízko k Smeru. Kľúčové však je, že dodnes jasne nevysvetlil pôvod svojho rozsiahleho majetku za tri milióny eur.

Z dôkazov, ktoré zabezpečila polícia v akcii Vírus (obvinení Gučík, Skuhra, Balciar), vyplývajú dve základné veci. Po prvé: vyčíslená výška škody, ktorá dosahuje parametre najväčších zlodejín našich ľudí.

Bez škrupúľ

Stačí si spomenúť na hanebný nástenkový alebo mýtny tender. Blednúť závisťou by mohol aj mafián Marian Kočner, ktorý si odpykáva trest devätnásť rokov väzenia za sfalšovanie televíznych zmeniek Markízy.

Po druhé: podľa vyšetrovateľov dochádzalo k tunelovaniu vojenských tajných pod taktovkou Skuhru a Balciara v rokoch 2013 – 2020. Čiže aj po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Podobným spôsobom fungoval podľa kriminalistov aj bývalý šéf polície Milan Lučanský. Ten mal zobrať – od augusta 2018 do decembra 2019 – úplatky pol milióna eur. Vyšetrovanie však bolo zastavené, keďže spáchal samovraždu.

Akcie Očistec, Rozuzlenie a Vírus sú desivou správou o stave bezpečnostných zložiek. A varovným signálom, kam to až môže dospieť, keď im nechajú politici úplne voľnú ruku alebo pustia do ich prostredia organizovaný zločin.

Odporúčame

-20%
Život s chuťou
11,90 9,52

Diár 2024 / / Život s chuťou

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.