Akcia Vírus
NAKA obvinila Gučíka, Balciara aj exšéfa slovenského hokeja Kohúta

Foto: TASR/Jaroslav Novák
Obvinenia sa týkajú nákupu predražených obranných technológií na Vojenskom obrannom spravodajstve v rokoch 2013 až 2020. Spôsobená škoda je viac ako 74 miliónov eur.
NAKA v utorok od rána zasahovala na viacerých miestach Slovenska. Išlo o akciu Vírus, ktorá sa týkala podozrení z rozkrádania vo vojenskom spravodajstve.
Celkovo bolo zadržaných 17 ľudí, z ktorých bolo 14 obvinených a traja sú podozriví.
Medzi obvinenými sú podnikateľ Michal Gučík, exriaditeľ vojenských tajných Ján Balciar, exšéf Vojenského obranného spravodajstva Ľubomír Skuhra či bývalý prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút.
Policajný šéf Štefan Hamran potvrdil, že Gučík, Skuhra a Kohút boli aj zadržaní. Balciar podľa slova Hamrana „stále nie je zadržaný“.
Obvinení sú za obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a obzvlášť závažný zločin legalizácie výnosu z trestnej činnosti. Trestné sadzby sa pohybujú od 10 do 20 rokov.
Zaistili zlatú tehlu aj byty
Polícia vysvetlila, že obvinenia sa týkajú nákupu predražených obranných technológií na Vojenskom obrannom spravodajstve v rokoch 2013 až 2020. Spôsobená škoda je viac ako 74 miliónov eur.
V rámci akcie zaistili zlatú tehlu, investičné mince, hotovosť vo výške 326-tisíc eur, finančné prostriedky na osobných účtoch (na jednom bolo 6 miliónov eur) či byty v Bratislave a Prahe. Zaistená bola aj škótska whisky v hodnote 26-tisíc eur.
Hamran považuje kauzu za mimoriadne závažnú. Vyšetrovali ju na základe vlastných zistení, ale aj podnetov z Národného kontrolného úradu. Podľa policajného šéfa bolo NKÚ bránené vo vykonaní kontroly na vojenskom spravodajstve.
Prokurátor Ondrej Repa povedal, že v prípade ide o podozrenie z nehospodárneho nakladania s verejnými prostriedkami, ktoré končia v súkromných rukách.
Vysvetlil, že ministerstvo obstarávalo majetok za verejné zdroje z viacerých zahraničných spoločností a ambícia bola nakúpiť majetok zo zahraničia za deklarovanú sumu. Obchod však neprebiehal priamo, ale figurovala v ňom slovenská obchodná spoločnosť, ktorá realizovala samotný nákup v zahraničí.
Na tento účel podľa Repu získala firma od ministerstva viac ako 200 miliónov eur. Následne prebehol nákup tovaru, ktorý bol datovaný na dlhšie obdobie.
„Tento nákup v zahraničí sa už nedeje za sumu, ktorú spoločnosť obdržala, ale za výrazne nižšiu až polovičnú. Rozdiel sumy, ktorú spoločnosť obdrží, nie je vrátený do sféry štátu, ale putuje ďalej na rôzne bankové účty alebo zostáva v danej spoločnosti,“ objasnil.
Dodal, že v rukách firmy zostalo 74 miliónov eur. Predmetom vyšetrovania je aj to, akým spôsobom bolo ďalej s peniazmi nakladané. „Ďalší tok peňazí je predmetom vyšetrovania. V tomto štádiu sa podarilo zdokumentovať finančné toky, ktoré viedli ku konkrétnym osobám, ktorým bolo vznesené obvinenie z legalizácie výnosu z trestnej činnosti,“ doplnil.
Policajný šéf Hamran je presvedčený, že dôkazy, ktoré sa podarilo získať, budú postačujúce, aby sa prípad dostal na súd.
Kto je obvinený
Obvinený Gučík je bývalý herec a exriaditeľ spravodajskej televízie TA3. Je tiež osobným priateľom generálneho prokurátora Maroša Žilinku. V minulosti radil bývalému predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi.
Skuhra bol šéfom Vojenského obranného spravodajstva od roku 2012 do roku 2016. Do funkcie ho nominoval vtedajší minister obrany Martin Glváč zo Smeru. Podľa exministra obrany Jaroslava Naďa bol Skuhra blízkym človekom Roberta Kaliňáka. „Všetci vedia, že Skuhru dal za šéfa Vojenského obranného spravodajstva Kaliňák,“ povedal Naď v reakcii na obvinenie v rámci akcie Vírus.
V roku 2016 Skuhru vo funkcii vystriedal Balciar. Vymenoval ho minister obrany za SNS Peter Gajdoš. Počas Balciarovho pôsobenia upozorňovali médiá na jeho údajné miliónové majetky. Dostal sa tiež do konfliktu s Naďom. Po nástupe Naďa na post ministra obrany v roku 2020 sa Balciar vzdal funkcie.
Naď tvrdí, že Balciar nemohol na miliónové majetky zarobiť poctivým spôsobom. Dnešné obvinenie je podľa neho len jedno z mnohých, ktoré v rámci rezortu obrany riešili na vojenskom spravodajstve.
Medzi obvinenými je aj bývalý prezident hokejového zväzu Martin Kohút. Vo funkcii bol v rokoch 2016 až 2019. Podľa Denníka N však obvinenie súvisí s obdobím, keď bol poradcom pre IT ministra obrany Glváča.
Dnes treba vedieť
V novom americkom balíku pomoci pre Ukrajinu nebudú strely dlhého doletu ATACMS
USA však Ukrajine dodajú ďalšie zbrane pred prichádzajúcou zimou.
Predvolebná debata na Joj
Pellegrini avizoval reformu prokuratúry. Špeciálnu vidí iba ako odnož generálnej
Šéf Hlasu zároveň povedal, že členovia jeho strany pôjdu „v jednom šíku“ aj pri prípadných rokovaniach s inými stranami ako je Smer.
Súdna rada zvolila tretieho kandidáta na sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva
Prvých dvoch kandidátov zvolili už 19. septembra. Súdna rada sa však musela vyrovnať ešte s jedným miestom kandidáta na sudcu ESĽP, ktoré napriek voľbe ostalo neobsadené.
Spor medzi Varšavou a Kyjevom
Poľsko nepozastavilo dodávky svojich zbraní Ukrajine, objasnila vláda
„Myslím si, že pán premiér chcel povedať, že nebudeme Ukrajine dodávať nové zbrane, ktoré v súčasnosti kupujeme, aby sme zmodernizovali poľskú armádu,“ povedal prezident Duda.
Súhrn udalostí vo štvrtok 21. septembra:
- Smer podľa prieskumu Ipsosu vedie, Sme rodina je mimo parlamentu.
- SaS vyzvala malé strany na odstúpenie z volieb, Demokrati to odmietli.
- Skoro polovica úloh z literatúry na prijímačkách nebola podľa inšpekcie v poriadku.
- Ukrajina sa so Slovenskom dohodla na licenciách na dovoz obilia, žalobu zastaví.
- Úvodné rokovanie o integrácii Karabachu bolo konštruktívne, hovorí Azerbajdžan.
- Fidesz v parlamente nepodporí vstup Švédska do NATO.
- Prvá loď s ukrajinským obilím prelomila ruskú blokádu.
- India prestala vydávať víza Kanaďanom.
Nemeckí voliči sa posúvajú silne doprava, zistila štúdia
Autori štúdie identifikovali extrémne pravicové postoje naprieč politickým spektrom, nielen medzi prívržencami krajne pravicových politikov.
Tretia Eddyho rada patrí voličom: „Za žiadnych okolností nehlasujte za HCP politikov, aj keby sa vám zdalo, že na to máte tie najlepšie dôvody. Urobia všetko pre to, aby zničili demokraciu a vládu práva – urobia všetko pre to, aby zničili kohokoľvek a čokoľvek, čo im bude stáť v ceste.“ Jozef Majchrák píše o psychopatoch v politike.
Ukrajina môže po Ficovom víťazstve stratiť spojenca, píše Reuters o Slovensku
„Obavy však zmierňuje Ficov pragmatizmus, ktorý preukázal, keď bol premiérom,“ píše agentúra. Pripomína, že Slovensko počas vlád Smeru zaviedlo euro a nepúšťalo sa do sporov s partnermi v EÚ či v NATO.
Nemeckú klimatickú aktivistku odsúdili na osem mesiacov väzenia
Prípad sa dostal na trestný súd po tom, ako sa aktivistka odvolala. Počas výpovede však vyhlásila, že na protestoch sa bude zúčastňovať aj naďalej.
Poľská vláda bodla Ukrajine nôž do chrbta, hovorí Donald Tusk
Bývalý predseda Európskej rady na adresu poľskej vlády vyhlásil, že Ukrajine „odovzdala takmer všetky zbrane použiteľné na fronte a nakoniec túto investíciu do poľsko-ukrajinských vzťahov zničí“.