Akcia Vírus
NAKA obvinila Gučíka, Balciara aj exšéfa slovenského hokeja Kohúta

Foto: TASR/Jaroslav Novák
Obvinenia sa týkajú nákupu predražených obranných technológií na Vojenskom obrannom spravodajstve v rokoch 2013 až 2020. Spôsobená škoda je viac ako 74 miliónov eur.
NAKA v utorok od rána zasahovala na viacerých miestach Slovenska. Išlo o akciu Vírus, ktorá sa týkala podozrení z rozkrádania vo vojenskom spravodajstve.
Celkovo bolo zadržaných 17 ľudí, z ktorých bolo 14 obvinených a traja sú podozriví.
Medzi obvinenými sú podnikateľ Michal Gučík, exriaditeľ vojenských tajných Ján Balciar, exšéf Vojenského obranného spravodajstva Ľubomír Skuhra či bývalý prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút.
Policajný šéf Štefan Hamran potvrdil, že Gučík, Skuhra a Kohút boli aj zadržaní. Balciar podľa slova Hamrana „stále nie je zadržaný“.
Obvinení sú za obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a obzvlášť závažný zločin legalizácie výnosu z trestnej činnosti. Trestné sadzby sa pohybujú od 10 do 20 rokov.
Zaistili zlatú tehlu aj byty
Polícia vysvetlila, že obvinenia sa týkajú nákupu predražených obranných technológií na Vojenskom obrannom spravodajstve v rokoch 2013 až 2020. Spôsobená škoda je viac ako 74 miliónov eur.
V rámci akcie zaistili zlatú tehlu, investičné mince, hotovosť vo výške 326-tisíc eur, finančné prostriedky na osobných účtoch (na jednom bolo 6 miliónov eur) či byty v Bratislave a Prahe. Zaistená bola aj škótska whisky v hodnote 26-tisíc eur.
Hamran považuje kauzu za mimoriadne závažnú. Vyšetrovali ju na základe vlastných zistení, ale aj podnetov z Národného kontrolného úradu. Podľa policajného šéfa bolo NKÚ bránené vo vykonaní kontroly na vojenskom spravodajstve.
Prokurátor Ondrej Repa povedal, že v prípade ide o podozrenie z nehospodárneho nakladania s verejnými prostriedkami, ktoré končia v súkromných rukách.
Vysvetlil, že ministerstvo obstarávalo majetok za verejné zdroje z viacerých zahraničných spoločností a ambícia bola nakúpiť majetok zo zahraničia za deklarovanú sumu. Obchod však neprebiehal priamo, ale figurovala v ňom slovenská obchodná spoločnosť, ktorá realizovala samotný nákup v zahraničí.
Na tento účel podľa Repu získala firma od ministerstva viac ako 200 miliónov eur. Následne prebehol nákup tovaru, ktorý bol datovaný na dlhšie obdobie.
„Tento nákup v zahraničí sa už nedeje za sumu, ktorú spoločnosť obdržala, ale za výrazne nižšiu až polovičnú. Rozdiel sumy, ktorú spoločnosť obdrží, nie je vrátený do sféry štátu, ale putuje ďalej na rôzne bankové účty alebo zostáva v danej spoločnosti,“ objasnil.
Dodal, že v rukách firmy zostalo 74 miliónov eur. Predmetom vyšetrovania je aj to, akým spôsobom bolo ďalej s peniazmi nakladané. „Ďalší tok peňazí je predmetom vyšetrovania. V tomto štádiu sa podarilo zdokumentovať finančné toky, ktoré viedli ku konkrétnym osobám, ktorým bolo vznesené obvinenie z legalizácie výnosu z trestnej činnosti,“ doplnil.
Policajný šéf Hamran je presvedčený, že dôkazy, ktoré sa podarilo získať, budú postačujúce, aby sa prípad dostal na súd.
Kto je obvinený
Obvinený Gučík je bývalý herec a exriaditeľ spravodajskej televízie TA3. Je tiež osobným priateľom generálneho prokurátora Maroša Žilinku. V minulosti radil bývalému predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi.
Skuhra bol šéfom Vojenského obranného spravodajstva od roku 2012 do roku 2016. Do funkcie ho nominoval vtedajší minister obrany Martin Glváč zo Smeru. Podľa exministra obrany Jaroslava Naďa bol Skuhra blízkym človekom Roberta Kaliňáka. „Všetci vedia, že Skuhru dal za šéfa Vojenského obranného spravodajstva Kaliňák,“ povedal Naď v reakcii na obvinenie v rámci akcie Vírus.
V roku 2016 Skuhru vo funkcii vystriedal Balciar. Vymenoval ho minister obrany za SNS Peter Gajdoš. Počas Balciarovho pôsobenia upozorňovali médiá na jeho údajné miliónové majetky. Dostal sa tiež do konfliktu s Naďom. Po nástupe Naďa na post ministra obrany v roku 2020 sa Balciar vzdal funkcie.
Naď tvrdí, že Balciar nemohol na miliónové majetky zarobiť poctivým spôsobom. Dnešné obvinenie je podľa neho len jedno z mnohých, ktoré v rámci rezortu obrany riešili na vojenskom spravodajstve.
Medzi obvinenými je aj bývalý prezident hokejového zväzu Martin Kohút. Vo funkcii bol v rokoch 2016 až 2019. Podľa Denníka N však obvinenie súvisí s obdobím, keď bol poradcom pre IT ministra obrany Glváča.
Dnes treba vedieť
Už nikdy viac neurážajte Poliakov, odkázal Morawiecki Zelenskému
Poľský prezident Andrzej Duda včera vyhlásil, že súčasný spor s Ukrajinou neovplyvní dobré vzťahy medzi štátmi.
Rusko na budúci rok plánuje o viac ako štvrtinu zvýšiť rozpočtové výdavky
Agentúra Bloomberg v tejto súvislosti uviedla, že Moskva plánuje v roku 2024 prudko zvýšiť najmä výdavky na obranu.
Švajčiarskí biskupi chcú vytvoriť tribunál, má súdiť prípady zneužívania kňazmi
Skupina akademikov minulý týždeň zverejnila štúdiu, ktorá poukázala na takmer 1000 obetí pohlavného zneužívania a na rozsiahle úsilie cirkvi tieto prípady utajiť.
Medzi libanonskými a izraelskými vojakmi vypukli potýčky
Izraelskí vojaci podľa Libanonu narušili líniu a vypálili dymovnice na hliadku libanonskej armády, ktorá sprevádzala buldozér odstraňujúci hrádzu postavenú Izraelom severne od modrej línie.
Najviac pro-life je KDH, najhoršie skončili Demokrati, hodnotí CitizenGO
Združenie chce ľudí motivovať, aby išli voliť a prihlásili sa k hodnotám života, rodiny a slobody. Spustilo kampaň, ktorej cieľom je vytvoriť komunitu hodnotových voličov.
V Nórsku zadržali bývalého vagnerovca, ktorý sa údajne snažil vrátiť do Ruska
Podľa Medvedevovho nórskeho právnika Brynjulfa Risnesa bol jeho klient zadržaný v dôsledku nedorozumenia.
„Kresťania prestávajú chápať, kde sú mantinely dobra a zla,“ tvrdí Anna Záborská, líderka Kresťanskej únie, ktorá pokladá za jedno z najväčších sklamaní, že aj mnohí praktizujúci kresťania dnes volia progresívcov. „U kresťanských žien by mala byť otázka svedomia bojovať za ochranu života. A je chyba, ak to nerobia,“ hovorí s tým, že ak si niektorí mysleli, že sa sama nechá neprajníkmi a médiámi „poučiť“, aby viac nepredkladala zákony pomoci tehotným ženám, tak sa mýlili.
František v Marseille
Migranti nevtrhávajú do Európy, hľadajú prijatie
„Najviac zo všetkého rezonuje výkrik bolesti, ktorý mení Stredozemné more, ‚mare nostrum‘, z kolísky civilizácie na ‚mare mortuum‘, cintorín dôstojnosti,“ povedal pápež.
Francúzsko zatklo bývalého predstaviteľa Rwandy za genocídu v roku 1994
Pierre Kayondo je bývalý prefekt regiónu Kibuye a poslanec parlamentu. Bol zatknutý a obvinený zo spoluúčasti na genocíde a zločinoch proti ľudskosti.