Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Voľby 2023 Politika
31. máj 2023

Rastúci progresívci

Voľby mladých by suverénne ovládli, ich voliči sú umiernenejší než oni sami

Zatiaľ čo predstavitelia Progresívneho Slovenska ponúkajú ľavicovo-liberálny program, väčšina ich voličov sa považuje za stredových alebo pravicových.

Voľby mladých by suverénne ovládli, ich voliči sú umiernenejší než oni sami
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Zatiaľ čo predstavitelia Progresívneho Slovenska ponúkajú ľavicovo-liberálny program, väčšina ich voličov sa považuje za stredových alebo pravicových.

Progresívne Slovensko podľa prieskumov osciluje okolo trinástich percent, čo z neho robí tretiu najpopulárnejšiu stranu po Smere a Hlase.

Od nich sa však hnutie Michala Šimečku rázne dištancuje. „Nikdy sme neskĺzli k lacnému extrémistickému populizmu, ktorý tu predvádzala antisystémová opozícia na čele s Robertom Ficom,“ hovoril líder PS a zároveň podpredseda europarlamentu na tlačovej konferencii, na ktorej oznámil, že progresívci pôjdu vo volieb samostatne.

Hnutie, ktoré vzniklo pred šiestimi rokmi, do parlamentu tesne neprekĺzlo. Vo voľbách v roku 2020 potrebovali ako koalícia PS/Spolu viac než sedem percent. Získali však iba 6,96 percenta hlasov.

Čítajte tiež

PS tvrdí, že sa z posledných parlamentných volieb poučili a dokonca ich toto obdobie „vnútorne stmelilo“. Šimečka sa zároveň odvolával na úspechy PS v iných voľbách, napríklad na príbeh bývalej podpredsedníčky strany a súčasnej prezidentky Zuzany Čaputovej alebo bratislavského primátora Matúša Valla. „Urobíme všetko pre to, aby sme túto istú kvalitu priniesli do Národnej rady po septembrových voľbách,“ vravel Šimečka.

Kto volí progresívcov?

Progresívne Slovensko je najpopulárnejšou stranou medzi mladými. Potvrdzuje to aj aprílový prieskum agentúry Focus, podľa ktorého by PS jasne vyhralo voľby, ak by hlas odovzdávali iba respondenti do 30 rokov.

PS loví prevažne vo vodách dvadsiatnikov až štyridsiatnikov. Viac ako 80 percent jeho voličov je mladších ako 50 rokov. Medzi seniormi je však strana Michala Šimečku slabá. Elektorát progresívcov sa tak v niečom podobá na voličov bývalej SDKÚ.

Podľa agentúry ide prevažne o mladých ľudí s vyšším vzdelaním, 89 percent z nich má vysokoškolské alebo stredoškolské vzdelanie s maturitou. Bývajú predovšetkým v mestskom prostredí. Až 56 percent voličov PS žije v obciach s počtom obyvateľov nad päťtisíc.

Väčšina voličov PS by chcela viac vplyvu európskych štruktúr (62 percent voličov). Zaujímavosťou však je, že až 36 percent voličov PS chce, naopak, menej zásahov EÚ a viac kompetencií pre jednotlivé členské štáty. Zdieľať

Hodnotové ukotvenie je pomerne jasné. Takmer 70 percent voličov strany Michala Šimečku sa zaradilo medzi liberálov, 22 percent sa označilo za stredových a iba osem percent za konzervatívnych.

Voliči PS uprednostňujú progresívny a liberálny typ politiky (spolu 75 percent), sociálnodemokratický typ politiky označilo za preferovaný 15 percent voličov. Iba štyri percentá by prijali konzervatívne smerovanie.

Pokiaľ ide o vzťah k Európskej únii, väčšina voličov PS by chcela viac vplyvu európskych štruktúr (62 percent voličov). Zaujímavosťou však je, že až 36 percent voličov PS chce, naopak, menej zásahov EÚ a viac kompetencií pre jednotlivé členské štáty. Okrem toho medzi voličmi v podstate neexistujú ľudia, ktorí by tvrdili, že Európska únia nemá budúcnosť, čo si napríklad myslí väčšina voličov Republiky.


Podporovatelia progresívcov nepatria medzi praktizujúcich kresťanov. Podľa dát Focusu chodia na omše výrazne menej často, ako je slovenský priemer, a 40 percent voličov deklarovalo, že do chrámu nechodia vôbec.

Podľa voličov pravicová strana

Aj keď sa PS v politickom spektre profiluje hodnotovo a sčasti aj ekonomicky naľavo, iba 12 percent voličov sa označilo za ľavičiarov. Naopak, takmer 40 percent ich voličov vraví, že sú pravičiari. Takmer polovica sa označila za stredových ľudí. Vychádza to z toho, že k progresívcom prichádzajú sklamaní pravičiari zo SaS. 

Napriek tomu, že Progresívne Slovensko oslovuje najmä mladých, na Facebooku nedosahujú čísla politických influencerov. Najvplyvnejším predstaviteľom PS na Zuckerbergovej sieti je Tomáš Valášek líder hnutia Michal Šimečka (údaje sme po chybe vo výpočtoch New School Communications opravili), ktorý za prvé štyri mesiace roka 2023 na sieti nazbieral dohromady takmer 130-tisíc interakcií.

Na porovnanie, šéf Smeru Robert Fico mal počas rovnakého obdobia 1,8 milióna interakcií. Vyplýva to z dát, ktoré denníku Postoj poskytla organizácia New School Communications.
 

Martin Hojsík nazbieral iba 36-tisíc interakcií, Lucia Plaváková 21-tisíc a Michal Truban 20-tisíc. Facebookový profil hnutia mal za prvé štyri mesiace tohto roka iba takmer 49-tisíc interakcií, ostatné strany v tomto smere progresívcov výrazne prekonali. Smer mal napríklad takmer 820-tisíc, OĽaNO zas takmer 550-tisíc.

Líder progresívcov Michal Šimečka však patrí medzi najvplyvnejších politikov na sociálnej sieti Instagram. Hoci najviac sledovateľov, ako aj interakcií má prezidentka Zuzana Čaputová, Šimečka bojuje o druhé miesto so šéfom Demokratov Eduardom Hegerom či s poslankyňou SaS Vladimírou Marcinkovou.

Inzercia

Oficiálny účet hnutia PS napríklad nenájdeme na Telegrame, zatiaľ čo na Twitteri aktívni sú. Sieť miliardára Elona Muska je populárna práve v západných krajinách, ku ktorým PS inklinuje. Progresívci sú aktívni aj na TikToku.

Čím chcú zaujať?

A čím sa snaží PS na sociálnych sieťach zaujať? Okrem toho, že každý status je písaný v „rodovo citlivom jazyku“, progresívci sa snažia prinášať sociálne témy alebo riešenia problémov pre mladých.

Predstavili napríklad opatrenia, ktoré majú zabrániť odlivu mozgov do zahraničia. Podľa progresívcov mladí zostanú na Slovensku, ak budúca vláda začne riešiť klimatickú krízu a zaradí ju k prioritám. PS chcelo tiež presadiť kroky v oblasti dostupnosti bývania: plánujú rozšíriť dostupnosť nájomných bytov.

„Cieľom PS je rovnosť párov rovnakého pohlavia, ich rodín a detí. Presadzujeme rozšírenie manželstva pre všetky páry a vytvorenie inštitútu životného partnerstva,“ vraví Lucia Plaváková. Zdieľať

„V neposlednom rade chcú mladí ľudia Slovensko ako krajinu, ktorá si cení rozmanitosť a zabezpečí bezpečné prijatie a rovnosť všetkých ľudí. Preto je cieľom Progresívneho Slovenska rovnosť párov rovnakého pohlavia, ich rodín a detí. Presadzujeme rozšírenie manželstva pre všetky páry a vytvorenie inštitútu životného partnerstva pre páry, ktoré z rôznych dôvodov do manželstva vstúpiť nechcú,“ vravela podpredsedníčka PS a kancelárka hnutia Lucia Plaváková, ktorá sa ako aktivistka angažuje v LGBT témach.

Progresívci zároveň deklarujú, že chcú posilniť ochranu „pred rodovo podmieneným násilím“. Základom zmeny by podľa Plavákovej malo byť vymedzenie definície znásilnenia, ktoré by bolo založené na absencii súhlasu, ako aj „zavedenie nového prečinu sexuálneho obťažovania“.

Okrem iného chce PS zaradiť vzťahovú a sexuálnu výchovu do kurikula, a to podľa odborných návrhov, ktoré už boli v rámci kurikulárnej reformy pripravené. Na tvorbe nových vzdelávacích štandardov v rámci reformy však pracovali ľudia, za ktorými bolo vidieť kontroverznú učebnicu vzťahovej a sexuálnej výchovy zobrazujúcej aj katalóg sexuálnych identít či galériu penisov, na čo denník Postoj pred časom upozornil.

Čítajte tiež

Okrem týchto zmien by PS chcelo aj navýšiť platy učiteľov, zvýšiť kvalitu slovenských vysokých škôl či zabezpečiť duševné zdravie mladých, a to navýšením počtu psychológov a psychoterapeutov.

PS chce zaradiť vzťahovú a sexuálnu výchovu do kurikula, a to podľa návrhov, ktoré už boli v rámci kurikulárnej reformy pripravené. Na štandardoch však pracovali autori kontroverznej učebnice sexuálnej výchovy.  Zdieľať

PS sa chce v kampani zamerať aj na podnikateľov. Pred časom zorganizovalo konferenciu s názvom Podnikavé Slovensko, ktorej tvárou je bývalý predseda hnutia Michal Truban. O téme pripravuje aj epizódy vo svojom podcaste.

Na sieťach PS sa pravidelne objavujú aj populárne videá bývalého moderátora Michala Saba, ktorý svojou Minútou klímy upozorňuje na klimatickú krízu.

Progresívci vehementne upozorňovali aj na nespravodlivosť pri trestoch za drogy. Tému ilustrovali na „nezmyselnom treste“ pre muža, ktorý vyrábal liečivé mastičky z marihuany.

Kto progresívcov financuje?

PS z povolebnej spolupráce vylúčilo Smer a extrémistov z ĽSNS a Republiky. Pred komunálnymi voľbami odmietli spoluprácu aj s Hlasom, no na celoštátnej úrovni nateraz Petra Pellegriniho odmietnuť nechceli. Šimečka iba avizoval „poctivú a serióznu debatu“ v rámci hnutia.

Progresívne Slovensko finančne pumpujú viacerí známi slovenskí podnikatelia, ktorí prerazili aj v zahraničí. Podľa zistenia portálu Aktuality.sk zatiaľ na kampaň zinkasovali približne milión eur. Najviac im pred septembrovými voľbami pomohol zakladateľ firmy Slido Peter Komorník: 50-tisíc získali od neho ako dar a ďalších 250-tisíc strane požičal na trojpercentný úrok.

PS si státisíce eur požičalo aj od Petra Zálešáka, ktorý spoluvlastní Nay Elektrodom, či Andreja Jarsániho, zakladateľa spoločnosti LiveAgent. Progresívcom požičal aj Martin Pekár, ktorý je expertom strany na dopravu, či Michal Meško, spolumajiteľ kníhkupectva Martinus.

Belasé bilbordy hnutia bolo vidieť najmä v mestách a prímestských častiach, čo značí, že progresívci cielia najmä na mestský typ voliča.

Titulná foto: Postoj/Juraj Brezáni

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.