Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
23. november 2009

KOMENTÁR: Prečo by sa Františkáni mali súdiť

Slovensko patrí medzi krajiny s najpochybnejšími súdnymi rozhodnutiami proti médiám v celej Európskej únii. Úspešnosť, s akou napríklad politici prechádzajú spormi a sumy, ktoré im súdy prisudzujú, sú pri pohľade na prax v Nemecku či Veľkej Británii prudko výnimočné. Na Slovensku sa politici súdia ...

Slovensko patrí medzi krajiny s najpochybnejšími súdnymi rozhodnutiami proti médiám v celej Európskej únii. Úspešnosť, s akou napríklad politici prechádzajú spormi a sumy, ktoré im súdy prisudzujú, sú pri pohľade na prax v Nemecku či Veľkej Británii prudko výnimočné. Na Slovensku sa politici súdia nielen pre sporné fakty, ale aj za názor či karikatúry.

Podľa informácii Postoya sa odškodnenia za pošpinenie mena dožadujú aj Františkáni. Hoci sa napríklad šéfredaktor TV Joj bráni, že použili iba domnienkové tvrdenia a dali priestor vyjadriť sa obom stranám, nie je to pravda.

Gabriel Šípoš na svojom blogu Mediálny obraz františkánov: pol roka s bulvárom zdokumentoval spôsob, ako Plus jeden deň, TV JOJ a Nový čas formulovali správy o celom prípade. Schéma bola jednoduchá. Do jednej vety zasadiť isté spochybnenie (napr. slovíčkom údajne), no neskôr formulovať veci tak, ako by sa skutok stal. Nehovoriac o nechutných infografikách, ktoré mali slúžiť ako názorná dokumentácia.

K téme:
Františkáni chcú odškodnenie od médií Zdieľať

Byť obvineným z takej závažnej veci, ako je zneužívanie detí, je nepríjemným zážitkom na celý život. Spája sa s tým totiž celý rad nepríjemností. Policajti sa k vám správajú, ako k zločincom. Správajú sa vulgárne, dokonca porušujú vaše práva, pretože sú presvedčení o vašej vine. Veľmi zvláštne maniere používala aj vyšetrovateľka a prokurátorka.

A ak sa k tomu pridá sústavná mediálna kampaň, kde sa výmysly vydávajú za fakty, váš každodenný život sa prudko zmení. A ak ospravedlnenie nepríde ani po preukázaní neviny, tak možno pochybovať, či bolo cieľom bulváru „nezaujato informovať“.

Ak majú paragrafy o ochrane dobrého mena pred médiami zmysel, tak sú to práve takéto prípady. A mali by sa využívať. Bude však zaujímavé sledovať, či sa zmení citlivosť súdov, ktorú uplatňujú v prípadoch politici verzus médiá.

František Múčka
Autor je zástupca šéfredaktora TRENDu a spolupracovník Postoya
Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Inzercia

Odporúčame

EKONOMIKA: Cirkvi a vedľajšie škody krízy

EKONOMIKA: Cirkvi a vedľajšie škody krízy

Tak ako cirkevné a náboženské spoločnosti nemajú kompetencie na to, aby ponúkali ekonomické riešenia, tak môžu byť nenahraditeľné pri potláčaní vedľajších škôd. Nie je to tak dávno, čo v pastierskom liste biskupi tvrdili, že Slovensko je krajinou, kde sa chudobnejší stávajú stále chudobnejšími. Bolo...

KOMENTÁR: Kríž - symbol folklóru

KOMENTÁR: Kríž - symbol folklóru

Už vyše týždňa panuje rozčarovanie nad rozhodnutím Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý sa vyslovil, že kríž nepatrí na steny štátnych tried. Na začiatok trochu faktov. Tretieho novembra Európsky súd pre ľudské práva rozhodol, že kríže nemajú čo hľadať na stenách tried v štátnych školách. Talian...

KOMENTÁR: Turecký sen

KOMENTÁR: Turecký sen

Zdá sa, že v turecko-arménskych vzťahoch svitá na lepšie časy. Novopodpísaná dohoda znamená, že po šestnástich rokoch bude otvorená spoločná hranica a obnovia sa diplomatické vzťahy. V prípade krajín, ktoré sú v napätí už niekoľko storočí, by sa dalo hovoriť o skutočnom úspechu. Populárny americký d...