Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Šéf klubu OĽaNO Šipoš

Máme tri možnosti: Sulíkov scenár, predčasné voľby podľa Tarabu a pád vlády

Michal Šipoš vysvetľuje príčiny aktuálnej krízy a opisuje tri scenáre, medzi ktorými sa v najbližších hodinách musia rozhodnúť.

Michal Šipoš, predseda poslaneckého klubu hnutia OĽaNO, hovorí o príčinách aktuálnej politickej krízy, ako aj o možných riešeniach. Skutočnou príčinou vyslovenia nedôvery vláde zo strany SaS je podľa neho chybné rozhodnutie liberálov opustiť koalíciu, ktoré viedlo k masívnemu odlivu Sulíkových voličov. SaS podľa neho reaguje skratovo.

V najbližších hodinách sa OĽaNO musí rozhodnúť medzi tromi možnosťami. Prvou je dohoda s troma poslancami okolo Tomáša Tarabu na predčasných voľbách, ktoré by sa udiali v septembri 2023. Tarabovci by podporili aj štátny rozpočet a vláda by v plnej sile dovládla až do volieb. Túto možnosť, ktorú ponúklo hnutie Sme rodina, však odmieta skupina poslancov OĽaNO združená okolo ministra Jána Budaja v občianskodemokratickej platforme, ale aj Juraj Šeliga a Jana Žitňanská.

Druhá možnosť je vyjsť v ústrety Richardovi Sulíkovi, ktorý sa vyjadril, že vyslovenie nedôvery vláde by boli ochotní presunúť na január, ak by okamžite rezignoval minister financií Igor Matovič. Sulík by potom mal ďalšie požiadavky na personálne preobsadenie vlády. SaS by sa do koalície síce nevrátila, ale mala by na vládnutie vplyv prostredníctvom svojich nominantov v ministerských kreslách. Konkrétne sa v tejto súvislosti spomína záujem o výmenu ministrov spravodlivosti a vnútra a hovorí sa aj o ďalších pozíciách.

Michal Šipoš v štúdiu Postoj TV. Foto Postoj/Andrej Lojan

Tretia, stále reálna možnosť predstavuje pád vlády a množstvo ďalších alternatív, ktoré by táto situácia otvorila. „Je to 50 na 50,“ odpovedá Michal Šipoš na otázku, aká veľká je pravdepodobnosť, že vláde bude vo štvrtok podvečer vyslovená nedôvera.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.