Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Igor Matovič

Ak prežijeme september, dovládneme (video + text)

„V SaS sú dve krídla, Sulíkovo a Klusovo. Spolieham sa na to, že väčšina ich poslancov sa bude v parlamente správať konštruktívne,“ povedal v rozhovore pre Postoj TV minister financií a líder OĽaNO Igor Matovič.

Čo sa okrem iného dozviete v rozhovore s Igorom Matovičom:

  • prečo prišlo OĽaNO s požiadavkami voči SaS až na konci ultimáta;
  • či si naozaj myslel, že Richard Sulík mu vyjde v ústrety;
  • prečo neodstúpil z funkcie spolu s ním;
  • ktorí poslanci OĽaNO boli za jeho odchod;
  • či nebudú teraz v hnutí na čiernej listine;
  • či sa neobáva odvolávania v parlamente;
  • ako bude zháňať hlasy na podporu menšinovej vlády.

 

Keď ste pred vyše rokom odchádzali z postu premiéra, priznali ste, že máte pocit krivdy. Aký pocit vo vás prevláda teraz, po tejto koaličnej kríze?

Myslím, že je to pocit, že bojujeme spravodlivý boj. Všade možne SaS-kári tvrdia, že nepovalili vládu, ale vystaviť ju de facto menšinovej podpore v parlamente znamená, že vláda je v čakaní na povalenie. Na druhej strane dúfam, že sa to utrasie a nájde sa dostatok zodpovedných ľudí, ktorí vládu v parlamente podržia. Uvidíme.

Cítite sa ako víťaz tejto krízy?

Toto nie je o víťazovi. Čo najviac som sa teraz snažil, aby to bolo rozhodnutie poslaneckého klubu. Ten pocit je, že tentokrát by sme nemali ustupovať ďalšiemu vydieraniu. Ich argumenty sme pokladali za zámienku vytiahnutú z klobúka dva týždne po schválení rodinného balíčka. Zrazu vyčítať, že sme ho schválili v rozpore s koaličnou zmluvou, hoci Rišo povedal: schváľte si ho, my vám to nepodporíme...

Toto je dostatočne známe, nemá zmysel to znova rozoberať. Ale dvaja poslanci OĽaNO, myslím, že išlo o pána Stančíka, Čekovského, a Ján Budaj boli vo whatsappovej skupine za váš odchod. Znamená to, že sú teraz na čiernej listine?

Tieto mená určite nepotvrdím, to by asi nebolo fér. Ale boli dvaja-traja ľudia, ktorí si mysleli, že je lepšie teraz ustúpiť. Majú veľké obavy z toho, ak táto situácia vyvrcholí predčasnými voľbami. A tento strach im skôr kázal, aby som teraz odstúpil bez ohľadu na to, čo sa potom stane s naším hnutím. U ostatných poslancov zvíťazilo to, že sú ako ja presvedčení, že ak by sme teraz tomuto vydieraniu ustúpili, tak tých približne 300-tisíc voličov, ktorých sme nabudili, aby prišli voliť – a ktorí zvyčajne nechodili voliť, no teraz nám pomohli zbaviť sa mafie – by už k voľbám neprišlo.

Andrej Stančík sa sťažoval, že je teraz trochu odrezaný od informácií. Znamená to, že títo traja politici už nebudú prizývaní k dôležitým rokovaniam, že budete pred nimi obozretnejší?

Určite nie. Poslanci majú svoju diskusnú skupinu, jasné, že debaty tam vždy boli a aj sú rôzne. Ale som rád vnútornej slobode v klube, že je dovolené povedať všetko, svoj názor. Určite nikto nie je odrezaný od informácií.

Aké garancie dávate aj týmto trom politikom OĽaNO, že menšinová vláda to vydrží a nebudú predčasné voľby?

Garancie sú aj v nich samých. Opakovane som im to hovoril, že v tomto zápase sa porazíme len sami, keď sa zľakneme ešte predtým, ako do toho boja pôjdeme. Myslím si, že keď bojujete čestný boj, nemali by ste sa pokakať ešte predtým, ako vstúpite do toho ringu. Garancie nikto nikomu samozrejme nedáva a teraz v septembri sa to rozsekne. Ak dokážeme nájsť podporu a rozchodiť parlament v prospech menšinovej vlády a dobrých vecí, ktoré budeme predkladať, tak vláda má reálnu šancu, aby dovládla do riadneho termínu.

Čiže ak prežijete september, dovládnete do riadnych volieb. Ak nie, tak budú na jar, najneskôr v lete predčasné voľby?

Veľmi zjednodušene si myslím, že to asi takto dopadne. Tlaky na našich poslancov sú extrémne. Samozrejme, že boli aj počas leta, ale práve teraz v tomto období, kým nabehne septembrová schôdza, sa ich snaží zboku nahlodávať dosť veľa zákeráčikov.

Kto?

To ukáže budúcnosť, ale veľmi veľa ľuďom záleží na tom, aby sme to nerozchodili. Aby vláda reálne padla.

Dnes máte reálne 70 hlasov, ale často budete potrebovať pri hlasovaní 76. Kde zoženiete tých šesť hlasov?

47 je v našom poslaneckom klube, 20 v klube Sme rodina, 3 zo Za ľudí. Plus verejne prisľúbili podporu Janko Mičovský, Čepček a Hatráková, čiže to je 73. Áno, zostávajú tri hlasy na to, aby sme dokázali fungovať a schvaľovať zákony.

To znamená, že pred každým hlasovaním budete individuálne obiehať možno ďalších 15 poslancov?

Znamená to veľmi náročnú parlamentnú prácu, ale spolieham sa na to, že nakoniec sa nájde väčšina ľudí v SaS, ktorí neposlúchnu volanie Riša po tom, aby nám urobili v parlamente peklo. To je idea, ktorú sa dnes snaží presadiť Sulík.

Na koho sa spoliehate? Dostál, Osuský, Klus?

V SaS sú dve krídla, jednému velí Rišo Sulík a druhému Martin Klus. Aspoň tak to zvonku vnímam.

A kto je v Klusovom krídle?

To nechcem rozoberať.

Mená Dostál, Osuský sedia?

To neviem, nebudem hovoriť. Ale Martin Klus razí podľa mojich informácií vnútri SaS ideu, aby boli konštruktívna opozícia a podporovali dobré veci. Vrátane rozpočtu, lebo bez rozpočtu v čase extrémnej inflácie štát nedokáže fungovať. Rišo Sulík zase razí cestu, že rozpočet podporí iba vtedy, keď zrušíme celý rodinný balíček a iné hlúposti.

On hovorí aj iné veci, že SaS podporí dobré zákony za predpokladu, že im zostanú predsedovia parlamentných výborov. Toto je pre vás akceptovateľné?

To je tak, že keď niekto hovorí o prilepení na stoličke, tak toto je znakom, komu v skutočnosti záleží na flekoch. My toto vôbec neriešime. Sú parlamentné zvyklosti, ako sú rozdelení predsedovia výborov medzi opozíciu a koalíciu. Vôbec som sa nepozeral na to, kto je kde predsedom. Sulíkovi ide zrejme o to, aby zostala Janka Cigániková predsedníčkou zdravotníckeho výboru, hoci pred rokom a pol – pri odstúpení Mareka Krajčího – sľúbili, že Cigániková pôjde dole a Marek Krajčí sa stane šéfom výboru. Dodnes to nesplnili, asi im ide o to, aby mohla mať naďalej teplé miestečko.

Sulík dokonca hovorí, že za predpokladu, že by ste boli odvolaný v parlamente, by sa SaS mohla vrátiť do vlády.

Všimol som si to. Je zvláštne povaliť svoju vlastnú vládu s výčitkou, že sme spolupracovali s fašistami, hoci on dal bianko, aby sme spolupracovali s kýmkoľvek. Vyjadril sa v tom zmysle, že keď presadíme prorodinný balíček s opozíciou, nebude nám vyčítať, že ide o porušenie koaličnej zmluvy. My sme urobili presne to, na čo nám dal Sulík to bianko.

Bolo by pre vás prijateľné – ak by vás odvolali v parlamente –, aby sa SaS následne vrátila do vlády?

Nech si to odskúšajú. Myslím, že v záujme taktiky nie je dobré hovoriť, čo by nasledovalo. Ale celkom rozumne to vyhodnotil človek, ktorého nemám rád – Robert Fico.

On hrá teraz zvláštnu hru, že vás nebude odvolávať, nech sa v tom ako koalícia ďalej rochníte.

Úplne logicky sa Sulíka spýtal, či ho považuje za malého chlapca. Keď tu niekto deväť týždňov trucuje a nepodarí sa mu rozbiť pieskovisko, tak si myslí, že mu Fico teraz pôjde pomáhať?

Aký je to paradox, že Fico vám v tejto situácii možno pomôže, aby ste zostali vo funkcii.

Tak on pomáha sebe. Mne o tú funkciu nejde.

Ale prenesene pomáha aj vám.

Nepomáha. Pomáha samému sebe, lebo nechce mať znova skonsolidovanú vládu, ktorá bude mať ústavnú väčšinu. On sa správa úplne logicky. Naozaj mi pripadá dosť naivné od Sulíka, že túto špinavú robotu má za neho robiť Fico. Ale omnoho dôležitejšie je to, že Sulík je zrazu schopný ísť natvrdo s mafiou, či so Smerom, alebo s Hlasom. Vôbec mu nevadí, že sa k tomu pridajú jedni fašisti, druhí fašisti, hlavne aby dosiahol pomstu. Z toho si podľa mňa normálny súdny človek urobí obraz.

Neobávate sa odvolávania v parlamente, že to predsa len môže prejsť?

Nie, vôbec sa neobávam.

Ste si úplne istý, že zostanete vo funkcii?

Neobávam sa výsledku, či bude taký alebo onaký. Naozaj nie som prilepený na stoličku ministra financií. Mne by bolo možno aj lepšie v tom parlamente. Tu však išlo o princíp. Nemôže to chcieť niekto, kto dva a pol roka ubližuje vlastnej vláde, robí v rámci nej opozíciu. Každý návrh zákona zobchoduje, vydiera. V kuse ubližuje a teraz si ešte vymyslí dôvody a na základe nich postaví ultimátum. To bola pre nás červená čiara. Sorry, že som použil Sulíkov výraz.

Ja som na tých rokovaniach zažíval de javu z čias, keď padala Radičovej vláda. Ani vtedy naňho nefungoval žiaden racionálny argument. Či to bol Mikloš, Dzurinda, Sólymos, Radičová, Osuský, alebo Dostál – nikoho nepočúval, išiel si svoje. A to isté bolo teraz po jedenástich rokoch. Slovensko na to dopláca. Povaliť tri demokratické vlády je trošku príliš.

Vo finále rokovaní o riešení koaličnej krízy prišla ponuka SaS, že Sulík by odstúpil spolu s vami. Takéto riešenie pripúšťali aj Andrej Stančík alebo Ján Budaj. Prečo ste na to nepristúpili ako na možný kompromis?

Od začiatku sme vedeli, že toto príde. Nie som hlúpy, že z neho ešte spravím martýra, ktorý sa obetoval pre Slovensko a dal dole Matoviča. Prečo by som mu to zjednodušoval? Nabulíkal svojich členov v SaS-ke, že urobme to, Matovič sa pokaká a za dva týždne máme po ňom. Zoberieme mu voličov, budeme mať vo voľbách 20 percent. Toto im natlačil do hlavy.

Presne to isté, čo pred jedenástimi rokmi. Nakoniec nastal scenár, s ktorým absolútne nepočítal. Je veľmi nešťastný v pozícii, že teraz môže sedieť aj rok a pol v jednej lavici s Ficom, Pellegrinim, Mazurekom a fašistami, o ktorých vravel, že s nimi nechce biť bandu. Myslím si, že pre neho a pre SaS-ku je doslova zničujúce, že sú v opozícii. Preto sa budú snažiť povaliť vládu čím skôr, robiť zle, aby boli predčasné voľby, lebo vedia, že rok a pol v opozícii s týmito ľuďmi by ich úplne zničil.

Aby sme boli korektní, Richard Sulík hovorí, že nechce predčasné voľby.

Samozrejme, hovorí, že nechce, ale urobí všetko pre to, aby boli. Takisto ako hovoril pred tromi mesiacmi, že na sto percent neodídu z koalície. Alebo ako hovoril v deň volieb, že mi budú verní až za hrob. A potom robil presný opak. V skutočnosti bude hrať na to, aby sedel čo najmenej času v opozícii spolu so Smerohlasom a fašistami.

Skúsim sa teraz vžiť do pozície Richarda Sulíka. Na začiatku leta prišla požiadavka na vaše odstúpenie z funkcie. Následne ste vypustili na jednu adresu spŕšku „hejtov“. Spochybnili ste napríklad investíciu Volvo, pri ktorej ste tiež boli, spôsobom, že „Maďari majú oveľa väčšiu investíciu“. Richarda Sulíka ste kritizovali aj za pád vlády Ivety Radičovej, ku ktorému ste svojím hlasovaním prispeli aj vy. Čudujete sa Sulíkovi, že v situácii, keď prebiehajú koaličné rokovania o tom, ako vyriešiť vládnu krízu – a vy ho počas tohto procesu neustále napádate –, sa zasekne a nemá už potom vôľu vycúvať zo svojich požiadaviek? Zúžili ste mu manévrovací priestor.

Nie. Prvý mesiac obiehal všetky médiá a nakydal na mňa v každom jednom rozhovore plnými priehrštiami. Strašne ťažký hejt, nenávisť...

Toto nie sú podpásovky? Spochybnenie veľkej investície, pád Radičovej vlády...

Vyjadrím sa k tomu. Sulík naložil strašne veľa nenávisti a skoro celý júl som na neho nereagoval. Volvo som neznevážil. Jasné, že to tak prezentovali, že Matovič sa nehanbí útočiť na túto investíciu.

Škodoradostne ste poukazovali na to, že Maďari budú mať 5-krát vyššiu investíciu, čínsku továreň na výrobu batérií.

Ja som poukázal na to, že Sulík trucuje a nemaká a mohli sme mať tú investíciu my na Slovensku. Neznevažoval som Volvo, len som povedal, že gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva, že netrucuje a maká...

Vieme čítať aj medzi riadkami. Myslím, že každý to pochopil ako podpásový útok.

Ešte raz. Ja som Volvo použil len ako príklad, aby si ľudia vedeli predstaviť, akú obrovskú investíciu dotiahol maďarský minister hospodárstva, ktorý netrucoval a nedával ultimáta.

Už trošku slovičkárime, je zrejmé, že sa v tejto veci nezhodneme. Sulíkovi vyčítate aj zodpovednosť za pád Radičovej vlády, hoci ste sa zachovali rovnako...

Nemám absolútne žiadnu zodpovednosť za pád Radičovej vlády. Hlasovalo, myslím, 79 poslancov: traja naši hlasovali tak, aby bolo pri spojenom hlasovaní o eurovale 76 poslancov. Desať, pätnásť sekúnd predtým som išiel za Martinom Poliačikom a pýtal som sa, ako budú hlasovať. „Dáme ju dole,“ povedal.

Ok, šiel som hore a hovorím našim poslancom, že to idú povaliť a hlasujeme teda len o eurovale. Martin Fecko napriek tomu povedal, že bude hlasovať po svojom. My traja sme de facto hlasovali len proti eurovalu, pretože na našich hlasoch už nezáležalo.

To je zvláštne alibi. Vyhovárate sa, že SaS bola prvá a vy ste sa len pridali...

Keď chcete byť poctiví, tak si pozrite, že neexistoval iný politik, ktorý viac bojoval proti povaleniu Radičovej vlády, ako som bol ja.

Verbálne áno.

Mal som tabuľku „Euroval bude a Fico ako bonus“.

No výsledok hlasovania bol, aký bol, hoci ste sa „len“ pridali.

Na našich hlasoch nezáležalo...

To môže povedať každý jeden poslanec. Je to vec interpretácie...

Ale mne nikto nevyčítal ten pád vlády, lebo všetci v tom čase vedeli, ako som proti tomu bojoval. Ale keď už som vedel, že pre pád vlády je dosť hlasov, tak od našich troch to už nezáviselo. Tým pádom sme mohli slobodne hlasovať už len o eurovale. Kto chce pochopiť, pochopí.

Vráťme sa k aktuálnej kríze. Po dvoch mesiacoch rokovaní ste prišli s desiatimi požiadavkami na SaS. Prečo tak neskoro?

Lebo sme si do poslednej chvíle mysleli, že to nemyslia vážne a toto kamikadze Sulík so SaS-kou neurobí. Naozaj si myslím, že ide svojej strane extrémnym spôsobom ublížiť. Videl to aj v prieskume jemu blízkej agentúry AKO, ktorá mu ukazovala, že viac ako polovica jeho voličov mu hovorí: neblázni, nerob to napriek tomu, že Matovič neodíde. Dnes naozaj hráme o to, či sa Slovensko po budúcich voľbách vydá úplne cestou, o ktorej sa nám ani nesníva.

Inzercia

Po druhé, ak v normálnej krajine poviete, že 31. augusta je termín, tak uplynie polnocou, nie? Tak sme dali požiadavky 31. augusta ráno. A on na to povedal, že termín uplynul 30. augusta. Ja som to doteraz nepochopil.

Toto už je skôr technická vec...

To nie je technická vec, prepáčte, veď to je sakramentsky dôležité. Keď máte termín do polnoci, nemôže vám niekto ráno povedať, že už uplynul. Ale to nikoho nezaujímalo.

Myslel som to tak, že s desiatimi požiadavkami ste jednak prišli natesno, pričom mnohé idú proti DNA strany SaS. Napríklad 200 eur na dieťa alebo schválenie štátneho rozpočtu, kde nie je zadefinované, čo presne tam bude, čiže je to taký bianko šek. Plus nové dane z hazardu, liehu a ruskej ropy, proti ktorým SaS takisto protestovala. Poznáme ich uvažovanie, viete, že nechcú zbytočne rozhadzovať. Vaše požiadavky im nedávali žiadne garancie, že to bude inak.

Celý tento plán je pokrytý z nových daní, ktoré sme predstavili, čiže to nie je žiadne rozhadzovanie. Dokopy ide o 700 miliónov eur, z čoho vieme pokryť ostatné položky, ktoré tam boli. Od začiatku hovorili, že nechcú krúžkovné, Gröhling to štyri mesiace sabotoval...

Teraz ustúpila z krúžkovného aj Hegerova vláda. Nebol to trochu výstrel do tmy?

Nie. Od júna bol prijatý zákon, Gröhling však zakázal úradníkom na ministerstve školstva, aby spolupracovali na spustení krúžkovného. Zakázal im spraviť jedno jediné písmenko do novely zákona.

Preto ste z toho vycúvali?

Stihnúť to za tri a pol mesiaca, čo tam bude nový minister, je technicky nemožné. Aj vzhľadom na to, ako sa na nás valí energetická kríza, si myslíme, že je to teraz lepšia cesta.

Mali sme im dať podmienky, že Rišo sa ráno zobudí, na obed sa naobeduje a večer pôjde spať? Akože podmienky, ktoré bez najmenších problémov splnia?

Naozaj ste verili, že SaS pristúpi na vaše podmienky?

Jasné, že by bolo ťažké to prehltnúť. Bola by to horká pilulka. A pre nás by nebola horká pilulka, že by som odstúpil? Že by som urobil niečo, čo som sľúbil verejne aj našim voličom, že to neurobím?

Čiže to bola horká pilulka za horkú pilulku. Ak mali aspoň najmenšiu vôľu, tak to mohli urobiť. Ale oni ju nemali. A pre nás to bola de facto skúška správnosti, či tú dobrú vôľu majú – či naozaj chcú tú vládu povaliť alebo to bola len zámienka. A zistili sme, že to bola len zámienka, lebo by to spravili inak.

Neboli tie požiadavky z vašej strany len ťahaním času?

My sme nechceli ťahať čas.

Získali ste päť dní.

My sme si ten čas nepýtali. Mohli si sadnúť a o hodinu povedať: naozaj chceme dať toho Matoviča dole, nie je to len zámienka, nie je to len výmysel, poďme to spraviť. Úplne v pohode, za mesiac, mesiac a pol by som už nebol ministrom.

Ale teraz mi z tohto skôr vyplýva, že to bola zámienka, aby povalili vládu. Presne tak, ako bola zámienka pri Radičovej vláde. Rišo vtedy veľmi dobre vedel, že za dva dni bude euroval schválený. Napriek tomu to urobil a povalil vládu.

Čiže ja si úplne legitímne kladiem otázky, čo je jeho cieľom, keď po pár mesiacoch povalí jednu, druhú, tretiu vládu. Aj preto si myslím, že SaS sa už do parlamentu nedostane.

To uvidíme. Okrem iného tiež hovoríte, že SaS je hrozbou pre demokraciu. Na základe čoho to tvrdíte? Aké máte k tomu podklady, dôkazy?

To, čo teraz zažívame. Vidíme to prvýkrát, druhýkrát, tretíkrát. Čo sme vyfasovali po tom, ako SaS povalila Radičovej vládu? To bola podľa vás demokratická vláda? To bol dobrý život, čo sme tu žili? Že na konci zomreli Jano a Martina, lebo bohovia na Zemi si mysleli, že si môžu dovoliť čokoľvek? Jednoducho, dôsledky činov SaS otvárajú priestor extrémne antidemokratickým politikom, ktorí ovládnu verejný priestor.

A teraz sa obávame, že sa stane to isté. Ak nerozchodíme v septembri parlament a padne vláda, tak v marci, apríli môže nastať situácia, že Smer vyhrá voľby a s Republikou budú mať ústavnú väčšinu. Potom sa nám pretočia panenky, ani nezistíme, čo sa vlastne stalo. A toto je to antidemokratické správanie. Nerešpektujú výsledok volieb.

Skôr antisystémové ako antidemokratické.

Možno antisystémové, neviem. Ale umlčať každého kritika vo vlastnej strane? Veď Sulík urobil v SaS tri čistky. Ja som nikdy nikoho z nášho hnutia nevyhodil. Môžu hovoriť čokoľvek.

Aj mnohí vaši kritici zostali tak trochu v tieni. Nemajú už také slovo, ako mali.

Neviem ktorí. Andrej Stančík je verejný kritik a nemám pocit, že by bol nejakým spôsobom ostrakizovaný. Bol by som tiež rád, aby sa konečne postavil a urobil dobré liberálne krídlo v OĽaNO. Podľa mňa je čas sa možno aj takto profilovať, aby neboli tie pnutia také veľké.

Naozaj chcete liberálne krídlo v OĽaNO?

Ale veď my tam máme 10-15 liberálov, tak prečo by si nemohli urobiť liberálne krídlo pre takých umiernených liberálov? Podľa mňa to je vždy lepšie, ako sa tváriť, že sme všeobjímajúci jeden prvok, a potom sú vnútri zbytočné pnutia. Nech majú svoju agendu, svoje krídlo a bojujú o miesto pod slnkom.

Hovoríte, že ak táto vláda padne, tak tu bude niekedy na jar Smer s Republikou v ústavnej väčšine. No v prípade, že koalícia nepadne a vydržíte do konca, vám to môže paradoxne aj pomôcť.

Ak dokážeme, že sme to v zásadnom oslabení ustáli – napriek tomu, že bude Sulík biť bandu s Ficom, Pellegrinim a fašistami v opozícii –, tak si myslím, že to môže byť reinkarnácia podpory voči nášmu hnutiu aj voči Sme rodina a Za ľudí. Lebo ľudia nie sú hlúpi. Áno, teraz je strašne veľa ľudí frustrovaných, ale nakoniec si to zrátajú a povedia: dofrasa, veď to bolo šesť, sedem, osem strašne ťažkých kríz, kde by aj jedna bola príliš na hocijakú vládu. A my sme vyfasovali všetky naraz a napriek tomu sme to v extrémnom oslabení prežili. Myslím si, že ľudia to vo finále ocenia, len to treba ustáť.

V kuloároch sa špekuluje o menách nových ministrov. Rastislav Káčer, Daniel Bútora, Ľudovít Bradáč a Karel Hirman. Prvé je ministerstvo zahraničných vecí, druhé školstva, tretie spravodlivosti, štvrté hospodárstva. Sú to reálne mená, ktoré sú v hre?

Tie mená padli, povedzme si tak.

A kedy budeme vedieť, kto to reálne bude?

Myslím si, že takto o týždeň by mohlo byť finále.

Vy ste s týmito štyrmi menami v poriadku?

Nebudem sa k tomu verejne vyjadrovať. Áno, tieto mená padli, ale nemyslím si, že to bude finálny výsledok.

Uvažuje sa aj o tom, že Milan Krajniak by nahradil Richarda Sulíka v kresle ministra hospodárstva. Krajniak sa teraz dosť profiluje cez tému zvýšených cien energií. Je to reálne alebo len špekulácia?

Nebadal som od Milana takúto ambíciu. Ani vnútri koalície takto nikto nediskutoval, ani zo strany Sme rodina. Ak by však do toho išiel, ja osobne by som ho podporil. Ale teraz pôjde na to ministerstvo len samovrah. To je taká odfláknutá robota.

Keď prišiel na rokovanie vlády šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, čo je Sulíkov nominant, povedal, že čísla, ktoré podsúva verejnosti Sulík, sú bludy. Minimálny nárast ceny elektriny pre domácnosti bude 50 percent, ak minú do 85 percent spotreby z roku 2020. A z toho, čo minú navyše, bude 386 percent nárast. Takýto bordel tam zostal po Sulíkovi. 

Vieme, že kľúčovým hráčom v koaličnej kríze je Boris Kollár. Hlavne od neho do veľkej miery závisí, ako bude vláda ďalej fungovať. Dal si aj podmienky: hovorí o exekučnej amnestii, podpore cestovného ruchu a pomoci ľuďom s vyššími cenami energií. Exekučná amnestia je ich téma, s tou asi nemáte problém či áno?

Tá je v programovom vyhlásení vlády. Kolíková to blokovala, takže je najvyšší čas, aby sme ľuďom sľúbili, čo je v programovom vyhlásení. A je to aj v súlade so zdravým rozumom, odpustiť zo strany štátu ľuďom penále, úroky za to, že vám zaplatia aspoň istinu.

Vždy je z pohľadu štátu lepšie mať vrabca v hrsti ako holuba na streche a nekomplikovať ľuďom život. Lebo mnohí sú v dlhovej špirále a nevedia sa z toho vymotať. Radšej robia načierno a berú kešovicu namiesto toho, aby sa zamestnali normálne, lebo vedia, že exekútor by im to zobral. Takže si myslím, že im treba vyjsť v ústrety. Je to ich sľub a zároveň spoločný sľub vlády.

Podpora cestovného ruchu, to je čo? Pôsobí to trochu vágne. Nie je to rozhadzovanie eurofondov na rôzne projekty spriaznených firiem, možno aj okolo Sme rodina?

Nie, vôbec si nemyslím, že eurofondov. Eurofondy už majú určené koľajničky, po ktorých pôjdu. V tomto prípade si myslím, že je to skôr zdôraznenie priority, ktorú tiež mali a snažili sa ju presadiť do programového vyhlásenia vlády. Boris Kollár v cestovnom ruchu podnikal, uvedomuje si jeho význam.

Je tam v konflikte záujmov.

Tak je, ale keby sme nepresadzovali veci, v ktorých sme v konflikte záujmov, tak by sme nepresadili nič. Ak by tam bol nejaký lekár, nemohol by urobiť nič pre nemocnice, lebo by bol v konflikte záujmov. Vlekár by nemohol presadiť nič pre cestovný ruch a podobne.

Viete, kam tým mierim. Dúfam, že drahá nevesta nebude až príliš drahá. Aby to nebolo niečo za niečo, ako to bolo za druhej Dzurindovej vlády, ktorá si kupovala poslancov.

Také niečo by cezo mňa v živote neprešlo. Myslím si, že aj preto sú také veľké tlaky voči mne aj voči nášmu hnutiu, aby sme nezavadzali v tomto systéme. Aby nás pokorili, aby nás eliminovali, lebo vedia, že s nami sa nekradne.

Zvyšujúce sa ceny energií chcete riešiť ako? Kollár dokonca hovorí o znárodňovaní.

Všetko pripadá do úvahy.

Aj znárodňovanie?

Neviem, či je to presný termín.

Tak zoštátnenie, aby sme boli presní.

Tak. Lebo znárodnenie bolo niekedy vo februári 1948. Ale myslím, že stačilo tejto srandy, že náš atómový zdroj vyrába elektrinu s nákladmi 38 eur na jeden megawatt, no potom sa to predá obchodníkovi, ktorý vytiahne cenu na 500, 600, 700 eur na jeden megawatt. Myslím, že je to znakom toho, že trh zlyhal.

Biznis pre súkromných majiteľov, obchodníkov s energiou beží jedna radosť, ale všetci ostatní na to budú extrémnym spôsobom doplácať. Lebo to, čo sa teraz deje s cenami energií, môže spôsobiť, že na jar nebude EÚ fungovať. Členské štáty sa dostanú do takého vnútorného stresu, že sa rozsypú.

Každý sa uzavrie do seba, bude sa snažiť ochrániť svoj energetický trh, svoj ostrov. Zruší medzinárodné dodávky elektriny, čo by teoreticky mohlo aj Slovensko, sme viac-menej sebestační.

Čiže vy navrhujete čo? Aké riešenie?

Také riešenie, aby sme sekli po krížoch obchodníkom a špekulantom na trhu, ktorí ženú ceny do neba. Ale zároveň také, ktoré nerozhasí spoločný európsky trh s energiami, kde by sme sa začali správať veľmi sebecky. Každý by sa začal hrať na svojom piesočku, lebo práve po tom túži Putin, aby nás vnútorne rozbil.

Dnes bolo štvrté alebo piate stretnutie, ktoré zvolal Eduard Heger, keď zistil, že Sulík chce zdupkať bez toho, aby to dokončil. Asi po 20 hodinách rokovania sa do toho spoločne dostávame. Zisťujeme, že je odrobenej maximálne 20 percent roboty, takže teraz ideme rýchlo chytať zajaca za chvost. Rišo to mal riešiť niekedy v marci, apríli.

Teraz hovoríte o memorande so Slovenskými elektrárňami? To sa začalo riešiť už vo februári. Richard Sulík však v rozhovore pre Postoj priznal, že sa to uzavrelo až v júli. Podľa neho bol problém medzi úradníkmi vášho ministerstva a jeho ministerstva.

Problém bol v tom, že trávil viac času v Dubaji ako na ministerstve hospodárstva. To, čo robil na zmluve pre Európsku komisiu – kde mal premietnuť memorandum do zmluvy s elektrárňami a predložiť ho na notifikáciu –, mohol skrátiť z päť mesiacov na štyri až šesť týždňov. Ale on si dal lážo-plážo päť mesiacov, takže teraz budeme mať notifikovanú zmluvu možno na konci novembra. Toto je extrémne nezodpovedné. Budem rád, ak to nový minister čo najskôr vyrieši. 

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.