Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Milan Krajniak

Reálnou hrozbou tejto spoločnosti nie je Kuffa, ale progresivizmus (video+text)

Rozhovor s ministrom práce a podpredsedom Sme rodina o scenároch vývoja koaličnej krízy i o jeho srdcovej téme – rodičovskom bonuse.

Minister Milan Krajniak hovorí o tom, že na vývoj koaličnej krízy si treba v súčasnej patovej situácii počkať do začiatku septembra. Pre hnutie Sme rodina je však signálom na uvažovanie o predčasných voľbách situácia, v ktorej by im parlamentom neprechádzali dôležité návrhy zákonov.

Jedným z nich je aj rodičovský bonus, ktorý má prejsť druhým a tretím čítaním na septembrovej schôdzi.

Kým prvoplánové posúdenie aktuálnej koaličnej krízy hovorí o osobnom konflikte Igora Matoviča s Richardom Sulíkom, premiér Eduard Heger za rozhodnutím strany SaS žiadať odchod ministra financií vidí skôr pragmatický kalkul liberálov so snahou o získanie politických bodov. Aká je podľa vás príčina koaličnej krízy?

Príčin je niekoľko. Prvotná príčina je konflikt Richarda Sulíka s Igorom Matovičom. Tento konflikt je dlhodobý a nie je len emocionálny, ale aj vecný. Richard Sulík chcel byť už pri vzniku vlády ministrom financií, ale vzhľadom na parlamentné počty tento post získalo OĽaNO. Konflikt sa paradoxne zostril preto, lebo Igor Matovič je minister financií.

Je tam teda pretrvávajúca frustrácia Richarda Sulíka z toho, že nedostal, čo si predstavoval?

Môže to byť aj tak, ale je to osobný konflikt. Sú situácie, keď to obaja znášajú dobre a dokážu to odignorovať, a sú aj situácie, keď je jeden z nich emocionálne vzrušenejší a potom to viac „búcha“ aj na verejnosti.

Vláda však nie je spolok kamošov, ale je tu na to, aby sme dokázali zrealizovať, čo sme sľúbili ľuďom pred voľbami. Som súčasťou koaličnej vlády, a preto musím brať do úvahy, že každá koaličná strana má svoje záujmy.

Najväčším problémom slovenskej politiky je však to, že je postavená na konfliktoch osôb. Nemyslím si, že politika má byť postavená na tom, či má byť vo vláde Igor Matovič alebo Richard Sulík. Ktorého z našich voličov to zaujíma? Riešime ceny energií? Pomôžeme ľuďom pri hrozbe nárastu cien od budúceho roku? Toto ľudí zaujíma a všetko ostatné je zástupné.

Preto si myslím, že celý tento konflikt je zbytočný. Keby konflikt týchto dvoch osôb nebol takto verejne pertraktovaný, mohli by sme fungovať ďalej.

Inzercia

Ak by ste však mali pomenovať hlavnú príčinu toho, prečo sa strana SaS rozhodla hroziť odchodom z koalície, čo by ste povedali?

Nie som psychoanalytikom a vykladačom motívov Richarda Sulíka, Igora Matoviča alebo Eduarda Hegera. Ja som v politike nato, aby som presadil čo najviac z toho, čo sme ja osobne a hnutie Sme rodina sľúbili ľuďom.

Zdá sa, že Igor Matovič sa z ministerskej stoličky odísť nechystá a strana SaS zároveň zo svojej požiadavky na jeho odchod neustúpi. Scenár s koalíciou bez SaS, ale s podporou poslancov strany Život zrejme fungovať nebude. Je teda najrealistickejší scenár ten, že koalícia bude pokračovať bez SaS a to, či a ako dlho vydrží, ukáže septembrové parlamentné dianie?

Zakladateľ protiteroristickej jednotky Navy SEAL Dick Marcinko, ktorý sa hrdo hlásil k slovenskému pôvodu, sa riadil v živote zásadou „nikdy nič nepredpokladaj“. Ani ja nepredpokladám, čo sa stane 31. augusta, lebo neviem, ako sa strana SaS rozhodne. 

My vieme ovplyvniť naše rozhodnutie a naším rozhodnutím je, že pokiaľ budú prechádzať veci, ktoré sú dobré a ktoré sme sľúbili ľuďom, tak budeme súčasťou vládnej koalície. Uvidíme, či tam bude aj SaS. Možnosti sú rôzne, ale v tejto situácii ťahá bielymi figúrkami najmä pán premiér Heger. On sa musí rozprávať so všetkými zainteresovanými partnermi.

Samozrejme, ak bude parlament „zmrznutý“ a nebudú prechádzať veci, tak potom sa prikláňame k predčasným voľbám. Musíme si však počkať na to, čo sa udeje v septembri.

Aktuálne je situácia patová, môže to byť o jednom-dvoch hlasoch a celé sa to ešte „vyvŕbi“. Ja budem určite konať takým spôsobom, aby tie veci, ktoré máme ako hnutie Sme rodina v parlamente, pričom za najdôležitejšie považujem otcovskú dovolenku, rodičovský bonus a vylepšenia dôchodkového systému, ktoré na to nadväzujú, prešli na septembrovej schôdzi. Potom uvidíme, čo bude ďalej.

Pokračovanie rozhovoru o scenároch koaličnej krízy a o aktuálnej situácii v súvislosti s rodičovským bonusom si môžete pozrieť vo videu či vypočuť vo forme podcastu.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.