Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spravodlivosť Komentáre a názory
13. júl 2022

Vražda Jána Kuciaka

Slobodník ohrozuje Bödöra aj Fica s Kaliňákom

Bývalý člen policajnej mafie potvrdil, že Slovensko ovládala počas vlád Smeru organizovaná zločinecká skupina s politickým krytím.

Slobodník ohrozuje Bödöra aj Fica s Kaliňákom

Bernard Slobodník na súde v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a tiež v kauze plánovaných vrážd prokurátorov na Špeciálnom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku 12. júla 2022. FOTO TASR - Martin Baumann

Spolupracujúci obvinený Bernard Slobodník, pejoratívne označovaný aj ako kajúcnik, vypovedal na súde v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Tú si mal podľa obžaloby objednať mafián Marián Kočner.

Hoci Slobodníkovo svedectvo je v princípe len rozšírenou verziou rozhovoru, ktorý poskytol vlani v decembri autorovi tohto komentára, oplatí sa pár poznámkami pristaviť pri jeho kľúčových tézach a tvrdeniach.

Okrem iného aj preto, že je niečo iné hovoriť – hoci aj na záznam – novinárovi a úplne iné potvrdiť svoje slová z prípravného konania na súde. Pod prísahou a s rizikom trestného stíhania, ak by nehovoril pravdu.

Nehovoriac o vyhrážkach a pokusoch o ovplyvňovanie, ktorým čelil Slobodník, odkedy začal spolupracovať s políciou. Aj preto chodil istý čas na súdne pojednávania v nepriestrelnej veste, v sprievode kukláčov.

Štyri línie

Slobodník navyše nie je hocikto. V zločineckej skupine Norberta Bödöra mal stáť v tretej línii. Úplne na vrchole bol samotný Bödör, pod ním Tibor Gašpar a za ním nasledovali Robert Krajmer, Peter Hraško a Slobodník.

Štvrtým článkom v hierarchii mali byť Ľudovít Makó a Dušan Kováčik. Pod nimi boli už len policajti a siskári, ktorí zabezpečovali lustrácie, sledovanie a zbieranie kompromatov na politických konkurentov Smeru.

Primárne na Igora Matoviča a Andreja Kisku, ale aj na Borisa Kollára, Milana Krajniaka či Daniela Lipšica. Túto časť činnosti zločineckej skupiny má polícia dobre zmapovanú aj vďaka výpovediam Makóa.

Slobodník je v kontexte káuz ako Očistec a Súmrak, ktoré sa bezprostredne týkajú bývalého predsedu vlády Roberta Fica a exministra vnútra Roberta Kaliňáka, druhým najdôležitejším svedkom po Makóovi.

Motívy

Aj preto netreba brať na ľahkú váhu, keď hovorí, že Gašpar vynášal Ficovi informácie o vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice. A že rovnako podrobne bol o prípade informovaný aj oligarcha Bödör.

Bez toho, aby sme konšpirovali o ich motívoch, ide o ľudí, ktorí o tom nemali nič vedieť. Premiér je hlavou exekutívy, ktorá je v normálnych krajinách oddelená od vyšetrovania. Bödör bol dokonca civil (!).

Za zmienku stojí aj Slobodníkova poznámka, že prítomnosť Krajmera a Hraška na mieste činu (Kuciakovej vraždy vo Veľkej Mači) nariadil Gašpar. S dôvetkom, že „nieže tam naši urobia nejaké hlúposti“.

Aj z toho je zrejmé, že bývalému vedeniu štátu a bezpečnostných zložiek veľmi záležalo na tom, aby malo vyšetrovanie vraždy od začiatku pod kontrolou. Odpoveď na otázku, prečo (pre koho) to robili, zatiaľ nepoznáme.

Hlava a krk

Podľa Slobodníka však boli Gašpar, Bödör, Krajmer a Hraško nervózni, keď sa dozvedeli, že pred vraždou komunikoval s Kuciakom. Dôvodom bol aj Kočnerov prípad Technopol, o ktorom novinár intenzívne písal.

Bödörova skupina Slobodníka upodozrievala, že vynášal Kuciakovi informácie o povahe kauzy aj jej vyšetrovaní. A súd dnes skúma, či mohla byť Kuciakova práca na Technopole motívom pre objednávku jeho vraždy.

Staršie aj aktuálne svedectvá Bernarda Slobodníka ohrozujú hneď niekoľko vysokopostavených ľudí súčasne. V prvom rade Bödöra, ktorý mal byť hlavou policajnej mafie – a mozgom väčšiny operácií skupiny.

Inzercia

V druhom rade Gašpara ako výkonného hráča, ktorý cez nižšie zložky (Krajmer, Hraško) zabezpečoval tri veci – ochranu našich ľudí, zametanie toxických káuz pod koberec a politickú nadprácu v prospech Smeru.

Pokyny od Šéfa

A v neposlednom rade aj samotného Fica s Kaliňákom. Slobodník pritom nie je jediný, kto svedčí, že Bödörov klan konal na stranícku objednávku. V podobnom duchu už vypovedal aj Makó alebo František Imrecze.

Tomu mal dokonca Fico dávať pokyny, ktoré zákazky na finančnej správe „vyhrajú“ ľudia blízki Smeru. Známe sú aj schôdzky na Úrade vlády či rezorte vnútra, kde sa riešil Matovič s Kiskom. V prítomnosti Bödöra.

Jeho vojaci dodali podklady, ktoré mali potom Fico s Kaliňákom využívať v politickom boji. Minister vnútra dal zároveň Bödörovi voľnú ruku pri obsadzovaní dôležitých funkcií. Príkladom je aj spomínaný Slobodník.

Policajt z okresu, ktorý by sa zrejme bez Bödöra (a Gašpara) nikdy nestal šéfom finančnej polície. Pri inštalovaní do funkcie chceli od neho dve veci: lojalitu a posúvanie informácií z vyšetrovania citlivých prípadov.

Na dve strany

Slobodník im dlho slúžil, lebo to bolo výhodné. Jednak si potrpel na vyšší životný štandard, značkové oblečenie atď. A zároveň bol konečne niekto: z titulu svojej pozície mohol posúvať figúrkami ako v počítačovej hre.

Keď bolo treba, otočil aj vyšetrovateľku, ktorá chcela spraviť raziu vo firme Ladislava Bašternáka. Alebo zabezpečil, aby nebol trestne stíhaný oligarcha Juraj Široký v kauze Váhostav. Samozrejme, nie zadarmo.

Postupne však začal hrať na dve strany. Stretol sa s Kuciakom – a súčasne vynášal Bödörovi informácie o vyšetrovaní Technopolu, ktoré zaujímali Kočnera. Bol to pud sebazáchovy, výčitky svedomia alebo chladný kalkul?

Ani odpoveď na túto otázku zatiaľ nepoznáme. Isté je len to, že Slobodník ani ďalší kajúcnici nie sú hrdinovia ani obete. Súčasťou systému sa stali dobrovoľne, takže je namieste, aby niesli za svoje činy aj dôsledky.

Právo a dôkazy

Netreba však zabúdať, že svojimi svedectvami odkrývajú vyššie poschodia organizovanej skupiny. A nejde len o výroky typu, že boli osobne pri telefonátoch Bödöra s Ficom, ktorí sa mali stretávať aj v centrále Smeru.

Bödör ju mal viackrát navštíviť najmä pred voľbami 2016. Raz mal dokonca predčasne odísť do Bratislavy – po telefonáte od Fica – z Levíc, kde sa zastavil s Gašparom vo viniciach Bernarda Slobodníka.

Kľúčové sú výpovede, v ktorých opisujú konkrétne politické zadania, tlmočené priamo (Ficom alebo Kaliňákom), respektíve sprostredkovane (Bödörom alebo Gašparom). Zatiaľ do seba zapadajú ako skladačka lega.

Aj preto je prinajmenšom prekvapivá reakcia Roberta Fica. Kaliňák vraj riadil rezort „kvalifikovane, s jasným prehľadom a rešpektom“. Žiadne tieňové štruktúry, samozrejme, neexistovali a Slobodník je podvodník.

Ak sa bude podobnými floskulami brániť aj na súde, môže dopadnúť ako so žiadosťou o zrušenie svojho obvinenia cez paragraf 363. Pojednávacia miestnosť nie je politická aréna, tam spravidla rozhoduje právo a dôkazy.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.