Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
16. 06. 2005, 13:11

Reality show v Benediktínskom kláštore

<a> <img src="/files/300monastery.jpg" align=left></a>Dom Perignon, muž po ktorom je pomenovaná jedna z najlepších značiek šampanského bol pravdepodobne jediný benediktísky kňaz, ktorý kedy urobil dojem na Tonyho Burka - agnostika, ktorý vytváral video upútavky na sexuáln...

<a> <img src="/files/300monastery.jpg" align=left></a>Dom Perignon, muž po ktorom je pomenovaná jedna z najlepších značiek šampanského bol pravdepodobne jediný benediktísky kňaz, ktorý kedy urobil dojem na Tonyho Burka - agnostika, ktorý vytváral video upútavky na sexuálne internetové stránky.

Avšak "Burke":http://www.bbc.co.uk/religion/programmes/monastery/tony_story.shtml je iným mužom potom ako strávil 40 dní a nocí v "Worth Abbey":http://www.worthabbey.net/, benediktínskom kláštore v Anglickom Crawley.

Konvertoval, uveril v Boha, opustil svoju prácu a neobzerá sa späť. "Je to najlepšia vec, ktorú som kedy spravil," povedal.

Londýnčan Burke, bol jeden z piatich mužov, vybraných zo stoviek aby sa zúčastnil kláštora,("The Monastery":http://www.bbc.co.uk/pressoffice/pressreleases/stories/2005/04_april/22/...) trojdielnej televíznej reality show vysielanej v Británi stanicou BBC od 10 mája. Show prezentovala skúsenosť piatich nekatolíkov, ktorí žili počas 40 dní podľa Benediktínskych regulí.

"Pre nás bol tento projekt príležitosťou objaviť, čo spôsob nášho života dokáže ponúknuť ľuďom, ktorí nezdieľaju našu vieru, " povedal predstavený Christopher Jamison vo svojom vyjadrení z 3 mája.

"Dúfali, sme, že účastníci objavia skrytú hĺbku svojho života a v tejto hĺbke sa stretnú s Bohom. Tento cieľ sa naplnil do miery, ktorá nás všetkých prekvapila." povedal.

Predstavený Jamison najprv vyzval mužov, aby využili ticho ako "skvelý duchovný kúpeľ, ktorý zrelaxuje ich duchovné svaly, takže môžu začať načúvať Bohu, načúvať jeden druhému a načúvať svojim srdcom v najväčšej hĺbke svojej duše."

Modlili sa z mníchmi šešť krát denne a každý účastník bol vyzvaný aby dodržiaval benediktínske pravidlá ticha, poslušnosti a pokory.

Samozrejme, pre päticu britov nebol benediktínsky životný štýl ľahký. Burke bol medzi prvými, ktorí nevydržali. V prvej časti ho nafilmovali, ako odiśiel z kĺaštora do neďalekej dediny hľadajúc "panny a cigarety" s Garym McCormickom 36 ročným maliarom a bývalým členom protestanskej paravojenskej jednotky v Severnom Írsku.

Keď sa pár vrátil s taškou cigariet, zemiakových lupienkov, čokolády a sódy predstavený Jamisson ich požiadal aby si sadli a vysvetlil im, že naozajstná sloboda spočíva v schopnosti voľby odmietnuť požiadavky tela.

K Burkemu a McCormickovi sa pripojil Anthoney Wright, 32 ročný "dobre zarábajúci, energetický" mládenec z Londýna, ktorý sa pyšne vychvaľoval, že do kláštora došiel priamo z Cho-gan zápasu.

Wrighta, ktorý pracoval, pre právne vydavateľstvo filmovali ako sa zabáva pred príchodom do kláštora. Ukázali ho ako sa žovialne zdraví z barmanom v luxusnom Mayfair salóne a ako žmurká na kameru po tom ako ho objalo dievča okolo krku.

Takisto bol v skupine Nick Buxton (37), študent Budhizmu na Cambridge university, ktorý sa vrátil k svojim Anglikánskym koreňom a pravidelne chodí do kostola. K celej skúsenosti sa postavil veľmi intelektuálne, ale mal problém s "Niečím vo mne, čo neverí".

Peter Gryffyd (70), penzionovaný učiteľ a básnik z Bristolu bol jediný ženatý muž. Povedal, že hľadál odpoveď na otázku "Čo je zmyslom života".

<a><img src="/files/rich_bench.jpg" aling=right></a>McCormick povedal, že "nevedel vydržať vonku z väzenia" potom ako sa zaplietol s polovojenskou Ulster Defence Association v Belfáste v Severnom Írsku a neskôr sa stal narkomanom. Potĺačal slzy, keď rozprával, ako kruto nadával na svoju matku, ktorá ako poznamenal "bola jediná, ktorá pri mne stála celý život."

McCormick bol prvý, ktorý našiel to čo hľadal: silu vyrovnať sa z minulosťou a vnútorný pokoj.

"Je tam 22 mníchov, a každý ťa má rád a akceptuje," povedal. "Nikdy ma takto nikto za celý môj život neprijal,"

"Hovoria s tebou, snáď aj poznajú tvoju minulosť, ale neodsudzujú ťa.Ťažko sa to dá vysloviť, ale toto prijatie je pre mňa ako vchod do neba," povedal.

Počas nasledujúcich týždňov sa Gryffyd vrátil k viere a zamietol svoju mladosť a Buxton sa
priblížil k tomu aby sa stal Anglikánskym pastorom.

Burke preberal svoje minulé problémy s alkoholom a vyznal sa, že nie je šťastný so svojím
doterajším životom. Potom v 38 dni mal "náboženský zážitok" a hovoril o "prívale energie",
ktorá ho nechala v slzách.

Burke teraz chodí do katolíckeho kostolo bízko svojho domu v Londýne.

Wrighta ukázali, ako sa vyrovnal s tým, že ho vychovali starý rodičia potom ako bol opustený ako dvojročný. Pre CNS povedal, že kláštorna skúsenosť ho motivovala, aby uskutočnil svoje ambície. Rozhodol sa otvoriť vlastné hudobné vydavateľstvo.

Teraz sa denne modlí a občas navśtevuje Londýnsku Westiminsterskú katedrálu. Povedal, že sa pohrával s myšlienkou, že sa stane katolíkom, ale rozhodol som ísť vlastnou duchovnou cestou.

"Som s nimi stále v kontakte," povedal. "Považujem ich za priateľov. Koľko iných chlapov, može povedať, že majú 22 mníchov ako duchovných radcov ?"

"Benediktínske Opáctvo Tyniec":http://www.tyniec.mm.com.pl/sk/
"Monastery Info":http://www.bbc.co.uk/religion/programmes/monastery/info.shtml
"Monastery":http://www.bbc.co.uk/religion/programmes/monastery/index.shtml
"Monastery Worth Abbey BBC info":http://www.worthabbey.net/bbc/index.html

Odporúčame

Priame zahraničné investície – brána do raja?

Priame zahraničné investície – brána do raja?

Ekonómovia sa zhodujú pri posudzovaní pozitívneho efektu priamych zahraničných investícií na ekonomiku krajiny, ale ich názory sa často rozchádzajú pri posudzovaní miery efektivity týchto investícií. Príkladmi môžu byť Írsko a Portugalsko či Grécko na druhej strane. Tieto krajiny boli v porovnateľne...

Čím to vlastne platíme?

Čím to vlastne platíme?

Predstavte si, že by ste, povedzme pred 200 rokmi, s niekým diskutovali o podobe peňazí v budúcnosti. Svojmu kolegovi by ste povedali, že si myslíte, že ako platidlo budú všeobecne prijímané akési papieriky, na ktorých bude určená ich nominálna hodnota. Navyše, že hodnota uvedená na týchto papieri...

Už zasa tie mamičky?!

Už zasa tie mamičky?!

Otvorila som masívne dvere expozitúry autopredajcu. Priestranná hala naplnená svetlom, zrkadlami a vyleštenými exponátmi vozidiel. Dlho sme s manželom uvažovali o značke, listovali web stránky. O mesiac budeme potrebovať auto pre tri detské autosedačky. Mala som už svoj tajný tip, ale na nejaké ...

Sľúbili sme si lásku

Sľúbili sme si lásku

Do rúk chytám LP Nežná revolúcia, ktoré zostavila Verejnosť proti násiliu a Študentské hnutie v roku 1990. Na obálke sú z obidvoch strán zmenšeniny revolučných plagátov a transparentov: Nech žije KSČ, ale za vlastné KČS! Sedím na ÚV a je mi dobre. Koliesko sa nám polámalo, ale to piate. Nechceme ná...

Sladko znejúce NON

Sladko znejúce NON

Konštrukt jednej generácie európskych politikov dostal výraznú facku. Je ňou NON z ľudového hlasovania vo Francúzsku. NON návrhu európskej ústavnej zmluvy. Nepomohlo ani to, že sa peniaze európskych daňových poplatníkov minuli na to, aby sa návrh európskej ústavnej zmluvy dostal do ruky každému Fr...