Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Terorizmus Spoločnosť
21. jún 2022

Operácia FBI, ktorá sa zvrtla

Ako sa žena z Československa ocitla v náručí teroristu ISIS

Príbeh Daniely Greenovej ukazuje ľudskú krehkosť. A okrem nemalých bezpečnostných rizík prináša aj úsmev.

Ako sa žena z Československa ocitla v náručí teroristu ISIS

Reprofoto: Youtube

Znie to ako príbeh z akejsi ružovej knižnice. No je to realita, ktorá teraz v júni oslavuje presne osem rokov, hoci sme sa dôležité detaily dozvedeli iba nedávno.

Nemka Daniela Greenová, lingvistka a tlmočníčka FBI narodená v Československu, bola poverená monitorovaním Denisa Cusperta, nemeckého operatívca Islamského štátu známeho aj ako Desso Dog. Keď ju v roku 2014 pridelili do divízie FBI ako „vyšetrovaciu kapacitu“, cieľom federálov bolo použiť ju na vylákanie známeho džihádistu spoza hraníc Sýrie, aby si ju v Turecku vyzdvihol ako svoju nevestu, a tam ho vziať.

Malo ísť o klasickú operáciu „honey pot“, v ktorej mala Greenová zohrať úlohu návnady. Ibaže ako to už býva, všetko sa trochu skomplikovalo.

Z Československa

Najprv ku Greenovej, ktorej príbeh nenaznačoval, že v ňom dôjde k podobnej eskalácii.

Dani – ako ju blízki volali – sa narodila v Československu. Krátko vyrastala v Nemecku, kde sa v mladom veku vydala za amerického vojaka a presťahovala sa do Spojených štátov.

V roku 2011 začala pracovať v FBI ako lingvistka a zostala tam tri roky – až do momentu, keď v júni 2014 zmizla.

Greenová, ktorá mala prísne tajnú bezpečnostnú previerku, svojim nadriadeným v detroitskom krídle Federálneho úradu oznámila, že cestuje do Nemecka na návštevu svojich rodičov.

Miesto toho však pristála v Turecku, aby následne prekročila hranice Sýrie a stretla sa s Denisom Cuspertom, mužom, ktorého ako prekladateľka FBI monitorovala.

Hviezda nemeckého džihádu

Denis Cuspert alias Desso Dog bol v Nemecku známou tvárou: pre svoje hudobné publikum i pre miestne bezpečnostné zložky.

Syn nemeckej matky a ghanského otca sa narodil v Berlíne v roku 1975. Jeho detstvo bolo turbulentné a fakt, že sa dostal do väzenia, v ktorom sa pridal ku gangu M-36, bol už len akýmsi prirodzeným vyústením.

No potom takmer zomrel pri autonehode a náhla blízkosť smrti mu do života vniesla novú perspektívu. Známy raper v roku 2010 konvertoval na islam, a to rovno na jeho extrémistickú verziu.

S konverziou prišla aj zmena v jeho hudobnej tvorbe a Cuspert si svojím otvoreným džihádom postupne získaval pozornosť protiteroristických úradov ako v Nemecku, tak i v USA. Na oboch kontinentoch ho bezpečnostné zložky sledovali spoločne a nemecký raper sa im vlastne ani nijako neskrýval.

Keď v roku 2012 vstúpil do ISIS, presun z Nemecka do Egypta, Líbye a následnej Sýrie prekvapil málokoho.

V kalifáte ďalej ťažil zo svojej popularity v hudobnom biznise, ktorú prirodzene premenil na náborový tábor. Bol to veľmi efektívny vzťah – na jednej strane cool džihádista pohŕdajúci západnou spoločnosťou a pozývajúci na dobrodružstvo pre vyššie hodnoty, na druhej strane mládež z ulice bez sociálneho ukotvenia túžiaca po osobnom význame. Ideálna zhoda.

Cuspert bol islamistická celebrita a jeho cenu si uvedomovali aj na najvyššom poschodí teroristickej organizácie. A rovnako v detroitskej kancelárii FBI.

Keď sme koncom roka navštívili väzenie v Sýrii, kde dnes sedí Cuspertov blízky kamarát, bolo zjavné, že puto v nemeckej bunke v rámci Islamského štátu je stále veľmi silné. Ako nám potvrdil, aj jeho ako tvorcu propagandy nasadzovalo vedenie do tvrdších stretov skôr výnimočne. Propaganda bola pre ISIS zbraňou samou osebe.

Raper bol pre džihádistickú skupinu vzácnym aktívom, Cuspert to vedel a prostredie i svoju rolu v ňom si otvorene užíval.

Na sociálnych sieťach pravidelne publikoval príspevky, v ktorých oznamoval, že Islamský štát bude rásť, kým nepohltí Washington, vyhrážal sa americkému prezidentovi, glorifikoval Bin Ládina a svoj mentálny vrchol dosiahol, keď pred kameru vystavil čerstvo odrezanú ľudskú hlavu.

Niet pochýb, že ako nemecké, tak i americké úrady si želali jeho okamžitú väzbu. A tak naňho pripravili pascu.

Monitoring

Tu sa vraciame späť ku Greenovej, ktorá počas svojej služby v FBI komunikovala s Cuspertom cez Skype. A to zrejme aj nad rámec monitoringu, ktorý mala predpísaný.

Inzercia

Greenová bola podľa CNN pridelená do kancelárie úradu v Detroite v januári 2014, keď bola poverená prácou na prípade nemeckého teroristu, označovaného v súdnych záznamoch ako „jednotlivec A“.

V rámci vyšetrovania prekladateľka identifikovala niekoľko online účtov a telefónnych čísel, ktoré terorista používal. Medzi nimi boli dva účty na Skype. Ako uvádzajú súdne záznamy, k tretiemu si ponechala „výhradný prístup“.

Tu niekde sa začína sivá zóna príbehu, pri ktorej poznáme iba vyústenie. Greenová klamala svojmu zamestnávateľovi, odcestovala do Turecka, prešla hranice Sýrie a vydala sa za Denisa Cusperta – „jednotlivca A“, ktorého mala vyšetrovať.

Medové týždne v Rakke

Ubehlo len niekoľko týždňov, kým lingvistka FBI pochopila, že prostredie kalifátu nie je ideálny priestor pre život.

„Neviem, ako dlho tu vydržím, ale už je zrejme trochu neskoro,“ napísala podľa súdnych dokumentov v júli 2014 blízkemu kamarátovi v maile z územia Daeš.

Greenová vedela, že na mieste zostať nemôže. A rovnako vedela, že po návrate ju čakajú roky vo väzení.

Rozhodnutie však napriek tomu padlo rýchlo a za krátky čas opäť prekročila hranice Sýrie a prvým lietadlom odletela späť do domoviny. Po pristátí sa sama prihlásila bezpečnostným úradom.

Zo súdnych dokumentov ďalej vyplýva, že ju 8. augusta 2014 americké úrady zatkli za falošné vyhlásenia v záležitosti týkajúcej sa medzinárodného terorizmu a v decembri toho istého roku sa sama priznala k všetkým obvineniam.

Vďaka spolupráci s federálnymi orgánmi si odpykala trest znížený na dva roky a z väzenia ju vďaka tomu prepustili o dva roky neskôr v auguste 2016.

Prípad prekladateľky FBI však dodnes generuje mnohé otázky. Ako prekročila hranice Sýrie? Prečo ju džihádistická skupina z územia pustila? Bola ako zdroj pre FBI prínosom?

Vykúpenie z hanby

Niet pochýb, že západná žena, Američanka a prekladateľka FBI bola pre teroristickú skupinu, ktorá sa vo videách pravidelne vyhrážala americkému prezidentovi a smrť novinárov nahrávala na kameru, cenným zdrojom nielen pre propagandu, ale i informácie. A ďalšie veci.

Verejnosť sa o celej záležitosti dozvedela až o tri roky neskôr, keď v roku 2017 prípad odkryla CNN.

„Pre FBI to bola ohromujúca hanba, o tom niet pochýb,“ vyhlásil pre CNN John Kirby, bývalý predstaviteľ ministerstva zahraničia, a vyjadril podozrenie, že Greenovej vstup do Sýrie mal byť s veľkou pravdepodobnosťou koordinovaný na najvyšších priečkach teroristickej organizácie.

FBI v reakcii uviedla, že v dôsledku Greenovej prípadu „podnikla niekoľko krokov v rôznych oblastiach na zníženie svojich bezpečnostných zraniteľností a naďalej posilňuje ochranné opatrenia pri vykonávaní svojej životne dôležitej práce“.

(O efektívnej spolupráci nemeckých zložiek a FBI sme písali napríklad tu).

„Zo všetkých milostných príbehov kalifátu nebol žiadny taký surrealistický ako ten, ktorý zahŕňa bývalého rapera Denisa Cusperta a prekladateľku FBI Danielu Greenovú,“ uviedla americká psychiatrička a špecialistka na výskum terorizmu Anne Speckhard.

Bola to ona, ktorá sa rozprávala so zdrojmi v prostredí s FBI a nemeckými orgánmi činnými v trestnom konaní a v roku 2019 osvetlila časť, o ktorej sme všetci tušili: Greenová mala byť pre Cusperta (nemecký raper neskôr zomrel pri bombardovaní Sýrie koaličnými vojskami) pascou. Miesto toho do nej sama spadla.

Ak nič iné, jej príbeh ukazuje, aká vie byť ľudská bytosť krehká. Možno je dobré si to pamätať aj skrz podobné momenty. Hádam o tom Greenová na sklonku života napíše knihu.

Neviem, či to vie, no z vety „prosím ťa, neskonči ako Greenová,“ sa v medzinárodnej dámskej reportérskej komunite dnes už stalo porekadlo. :)

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.