Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
10. február 2016

Môj tip: Matovič sa nedostane do parlamentu

Pozerám tlačovku Igora Matoviča a neverím vlastným očiam.
Môj tip: Matovič sa nedostane do parlamentu

Tlačovka bola pomerne dlhá, Matovič sa nesústredil iba na jednu tému, ukázal daňové priznanie, jeho obrana proti hlavnej námietke Roberta Fica sa odvolávala na sedliacky rozum či normálne uvažovanie.

Chvíľu sme mali mať pocit, že Igor Matovič je obeť, chvíľu, že vyhráva všetky súdy a je vlastne víťaz. Chvíľu polícii neveril, chvíľu veril. Na novinárske otázky odpovedal dlho a párkrát počas odpovedania zabudol na znenie otázky. Namiesto toho, aby jednoznačne a jednoducho vyvrátil obvinenie svojej osoby, zvíril prach a urobil okolo kauzy chaos s nebohými babkami, pavučinami na povale, susedmi a skrytými motívmi pána Vandáka. Toho obvinil, ale inak ho považuje za normálneho človeka, ktorý žije od výplaty k výplate.

Celú tlačovku som mal pocit, že sa pozerám na iného Matoviča. Kde sa stratil ten suverén, ktorý bez prípravy rozdával údery na všetky strany?

Konflikt medzi Robertom Ficom a Igorom Matovičom má tri roviny. Jedna je účtovná, druhá trestnoprávna a tretia politická. K prvému sa musia vyjadriť účtovníci. Ak by v Matovičovom účtovníctve aj boli nejaké problémy, nemusí to hneď mať trestnoprávne dôsledky. K tomu sa však musí vyjadriť polícia a napokon súd.

Tri týždne pred voľbami je najdôležitejší politický rozmer konfliktu. Robert Fico nie je prokurátor a jeho obvinenie sa nemusí stretnúť s a priori dôverou vo verejnosti. To všetci vieme. Problém je, že pre Igora Matoviča to nestačí. Ak zostane celý spor v rovine, kto komu verí, je to Matovičova prehra. Matovič teda musí verejnosť presvedčiť o opaku toho, čo hovorí premiér Fico. A mal to urobiť rozhodne a jednoznačne. Spochybniť pánov Fica, Vandáka či rýchle konanie polície nestačí.

Nič nevyrieši ani „súboj“ na detektore lži, ktorý sa – ako poslanec Matovič dobre vie – nikdy neuskutoční. Fakt, že na mýtický detektor nešiel Igor Matovič sám od seba, ako to už urobil v minulosti, osobne nepovažujem za podstatný, ale keďže mnohých svojich voličov „vychoval“ na takomto prístupe, oni to riešiť budú.

Inzercia

Igorovi Matovičovi ide o politické prežitie, preto si nesmie dovoliť nejasnosti a doťahovačky o babkinej povale, dokumentoch, ktoré všetci videli v zaparkovanom aute na dvore a podobne. Pôsobí to nedôveryhodne. A dôveryhodnosť nevyváži tým, že začne hovoriť o tom, že je chorý a ukáže lieky, ktoré užíva, ako to urobil počas tlačovky. Je možné, že poslanec Matovič je naozaj chorý, ale spor je o niečom inom.

Môžem sa mýliť, ale Igor Matovič práve svojím prístupom zneistil mnohých svojich voličov. A keďže na tlačovku, ktorou reagoval na pokus o jeho politickú likvidáciu, so sebou nezobral biele vrany, protikorupčných aktivistov alebo bývalého ministra vnútra, asi vie, že mu v tomto zápase ľudia z jeho kandidátky nemôžu pomôcť. Musí si pomôcť sám.

Keďže o tri týždne v sobotu 5. marca môže rozhodnúť niekoľko tisíc hlasov, Igor Matovič sa práve stal najväčším problémom svojej kandidátky.

Foto: TASR/Jakub Kotian

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.