Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
19. máj 2022

Konzervatívny výber

Nečakajme, že Nováková bude maďarskou protiváhou voči Orbánovi (+ podcast)

Prinášame komentovaný prehľad udalostí, ktoré rezonovali v uplynulých dňoch.

Nečakajme, že Nováková bude maďarskou protiváhou voči Orbánovi (+ podcast)

Katalin Nováková a Viktor Orbán. Zdroj: Fb profil Viktora Orbána

Z mediálnych správ by sa mohlo zdať, že nová maďarská prezidentka Katalin Nováková bude protiváhou Viktora Orbána, najmä smerom do zahraničia. Len to nesedí. Nováková hovorí to isté čo Orbán, len jemnejšie a diplomatickejšie.

Minister Lengvarský ignoruje snahu o stretnutie, na ktoré ho vyzývajú pro-life organizácie, ktoré sa snažia o úpravu vyhlášok súvisiacich s výkonom potratu.

Po roku tu opäť máme anketu Homofób roka. Medzi nominovanými znova nechýbajú výroky, ktoré nemajú nič spoločné so strachom z homosexuality.

V texte týždňa Lucie Sulovská pre Echo24 komentuje zmenu na pražskom arcibiskupskom stolci. A video týždňa analytického kanála CaspianReport prináša pohľad na možnosti vzniku vojenskej aliancie pod vedením Číny.

Konzervatívny výber si môžete aj vypočuť:

Dobrý policajt, zlý policajt

Maďarsko zažilo v uplynulých dňoch dva silné politické prejavy. V sobotu prevzala úrad novozvolená prezidentka Katalin Nováková a v utorok maďarský parlament piatykrát zvolil Viktora Orbána za premiéra.

Z krátkych útržkov a citácií, ktoré prenikli do nášho mediálneho prostredia, sa mohlo zdať, že ide o dve politické osobnosti s odlišným pohľadom na vojnu na Ukrajine či na domácu maďarskú scénu. Kým z inaugurácie Katalin Novákovej sa citovali slová o odsúdení ruskej agresie a o tom, že táto vojna sa vedie aj proti Maďarom, pri Viktorovi Orbánovi bol akcent najmä na slovách o bránení sa voči nelegálnej migrácii či gender ideológii.

No prezidentka aj premiér toho vo svojich prejavoch povedali omnoho viac, napriek zdôrazňovaným rozdielom boli ich prejavy do veľkej miery obsahovo totožné. A niet sa čo čudovať. Katalin Nováková bola dlhoročnou ministerkou v Orbánovej vláde, na starosti mala rodinnú politiku, ale aj časť tej zahraničnej.

Katalin Nováková v prostredí V4 upútala najviac ohlásením, že prvým cieľom jej zahraničnej cesty bude Varšava: „Pán prezident, milý Andrzej, ďakujem za možnosť porozprávať sa, ako sa na priateľov patrí!“ Po vypuknutí vojny tradične dobré vzťahy medzi Poľskom a Maďarskom ochladli. Poliaci patria medzi najaktívnejších zástancov vojenskej pomoci Ukrajine a najtvrdších sankcií voči Rusku. Maďarsko, naopak, dodávky zbraní odmietlo a snaží sa vylobovať pre seba výnimky zo sankcií najmä v oblasti energií.

Podľa oficiálnych komuniké je výsledkom utorkového stretnutia hláv štátov Poľska a Maďarsko to, že Poliaci prejavili pochopenie pre omnoho väčšiu energetickú závislosť Maďarska od ruských dodávok. Spoločnú reč našli aj vo výzve Európskej komisii, aby neblokovala eurofondy pre obe krajiny, pretože tieto peniaze sú dôležité na infraštruktúru pre diverzifikáciu zdrojov.

A Poľsko (v dobrom) spomenul vo svojom prejave aj Orbán, keď ho uviedol ako spriatelenú krajinu v odpore voči centralizačným snahám Bruselu.

V oboch prejavoch zaznelo rovnako silné odsúdenie ruskej agresie. Ale aj to, že Maďarsko si nemôže dovoliť poškodzovať svoje národné záujmy.

Katalin Nováková: „Sme pripravení prinášať obete za mier a nebránime svojim spojencom prinášať obete. Nesúhlasíme však s rozhodnutiami, ktoré si od maďarského ľudu vyžadujú väčšiu obeť, než je bolesť, ktorú takéto rozhodnutia spôsobujú ruskému agresorovi.“

Viktor Orbán: „V tejto vojne bola napadnutá Ukrajina a agresorom je Rusko. (...) Maďarsko v záujme európskej jednoty nebude blokovať sankcie, pokiaľ neprekročia červenú čiaru, ktorou je maďarská obrana svojej ekonomiky – inými slovami, pokiaľ neohrozia energetickú bezpečnosť Maďarska.“

A Nováková s Orbánom sa zhodujú aj v postoji k súčasnému vedeniu EÚ. Orbán členstvo v Únii nijako nespochybňuje, naopak, pasuje sa do polohy lídra krajiny, ktorá by mala obnoviť jej pôvodné myšlienky. Podľa neho sa zväčšuje kultúrna vzdialenosť medzi západnou polovicou Európy a Maďarskom. „Je to preto, lebo veríme v kresťanské civilizačné základy Európy a veríme v koncept národných štátov, ktorý už v Bruseli opustili.“

Nováková pripomína, že niekedy treba na presadenie národných záujmov ísť aj hlavou proti múru: „To je to, čo nás naučila Komisia v Bruseli – neustále rozširovanie svojho vlastného mandátu – nikým nevolení odborníci, nepriateľské časti medzinárodných médií, dominancia záujmov veľkých krajín.“

A ak o kresťanskom odkaze hovorí Orbán, nezabúda naň ani Nováková a svoj inauguračný prejav končí slovami: „Lebo tvoje je kráľovstvo i moc, i sláva!“

Na Slovensku by nás mohli vyrušiť slová, ktoré Viktor Orbán vyslovil vo vzťahu k zahraničným Maďarom: „V celej Karpatskej kotline vidím duchovné a fyzické odtlačky oživujúceho pocitu národnej spolupatričnosti. To je dobré nielen pre Maďarov žijúcich za hranicami, ale posilňuje to aj univerzálnu maďarskú identitu a vlasť. Maďari za hranicami sa na nás môžu spoľahnúť a my budeme neúnavne pokračovať v práci národného zjednotenia.“

Ignorant Lengvarský

Pred niekoľkými týždňami Vladimír Lengvarský vynikol aktivistickým usmernením, podľa ktorého na úradnú zmenu pohlavia nie je potrebná medicínska zmena pohlavia, iba čestné vyhlásenie. Aktuálne je tu ďalší prípad, ktorý preukazuje, že minister zdravotníctva ignoruje konzervatívne prostredie hnutia, ktoré ho nominovalo. 

Pro-life organizácie, ktoré sa snažia o úpravu vyhlášok súvisiacich s výkonom potratu, sa naňho márne obracajú so žiadosťou o stretnutie a prípravu takej legislatívy, ktorá prinesie ženám zvažujúcim potrat adekvátne informácie, ktoré zodpovedajú najnovším vedeckým poznatkom.

Inzercia

Návrhy, ktoré by priniesli lepšiu informovanosť o samotnom zákroku aj o možnostiach pomoci a alternatívnych riešeniach neželaného tehotenstva, boli obsiahnuté v zákonoch, ktoré predkladala Anna Záborská. Aj pre hoaxy šírené liberálnym prostredím v parlamente tesne neprešli.

Pro-life organizácie mali prísľub úpravy vyhlášok od exministra Mareka Krajčího, ten bol však zavalený pandémiou, no presadil, že vek nad 40 rokov už nebude zdravotnou indikáciou na potrat. Minister Lengvarský sa však úpravou vyhlášok nijako nezaoberá.

„Snažili sme sa byť trpezliví, uvedomujúc si zložitosť situácie s pandémiou. Nulová ochrana detí do 12. týždňa tehotenstva, vyhasínanie priemerne 15 životov najmenších z nás formou umelého potratu denne, snahy o liberalizáciu potratov potratovými tabletkami či vydávanie ‚tabletiek po‘ s potratovým účinkom bez predpisu, teda bez kontroly a konzultácie ženy s lekárom, nás prinútili napísať list ministrom zdravotníctva. Žiaľ, napriek toľkým deklaráciám prítomným vo verejnom priestore neboli prijaté ani mierne opatrenia, ani účinné mechanizmy zabezpečujúce dodržiavanie platných lehôt a kvalitnej informovanosti matiek pred potratom,“ zhodnotil Patrik Daniška z Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku.

Homofób roka

Po roku zas a opäť tú máme anketu Homofób roka, ktorú organizuje obskúrne združenie z ľavicovej periférie Inštitút ľudských práv. Hoci sú výroky rôznorodého charakteru, ani z jedného nevyplýva, že by ich autori pociťovali strach (teda fóbiu) z homosexuality či iných odchýlok.

Medzi nominovanými je Igor Matovič s výrokom: „Pellegriniho kamarát – buzerant posratý – má zlaté tehly…“ aj Robert Fico za slová: „Ja si neželám, aby tu chodili ľudia, ktorí budú tvrdiť, že sú ženy, a budú mať medzi nohami 20 cm pinďúra.“ Zhodneme sa, že tieto dva výroky patria do kategórie vulgárnych, ktoré nepatria do slušnej spoločnosti, no obaja ich autori sú z kategórie tých, od ktorých takéto slová neprekvapia.

Nominovaný je aj tenista Martin Kližan za výrok o Martine Navrátilovej: „Najznámejšia športová lesbička prehovorila!“ Ani z tohto výroku necítiť fóbiu jeho autora z homosexuality. Navyše len konštatuje fakt a samotná Navrátilová sa svojou orientáciou už desaťročia nijako netají.

Za výrok: „Druhý diel si nepozriem… lebo si myslím, že bozkávanie ľudí rovnakého pohlavia na obrazovku nepatrí,“ bol nomináciou poctený aj bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko, ktorý vyslovil svoj vlastný divácky názor na jeden zo seriálov z produkcie RTVS. Nežiadal jeho zastavenie ani zákaz. Opäť, žiaden náznak fóbie.

Stálicou v nomináciách býva Anton Chromík a nechýba ani tento rok. Výrokom: „Propaganda spôsobuje epidemický nárast LGBTI správania u mladých,“ chcel poukázať na odbornú debatu o príčinách toho, prečo má čoraz viac mladých ľudí problémy s definovaním svojej sexuality. Obšírnejšie sme sa tejto téme na Postoji venovali v rozhovore s českou sexuologičkou Hanou Fifkovou aj v rozhovore so psychiatrom Michalom Patarákom.

........................................................

Text týždňa: Vatikán si v Prahe kupuje čas

Dominika Duku, ktorý už na pražskom arcibiskupskom stolci štyri roky nadsluhoval, vymení olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Ani ten nie je najmladší, rezignačný list bude písať o čosi viac ako rok. Vatikán s výberom dlho otáľal a znalci pomerov v českej katolíckej cirkvi sa domnievajú, že jednoducho preto, lebo tam niet dosť kádrov, píše vo svojom komentári pre týždenník Echo24 Lucie Sulovská.

Vatikán zjavne niektoré mená odmietol a niektorí kandidáti zas odmietli ponúkané menovanie. Pozícia pražského arcibiskupa je totiž nielen duchovnou, ale do veľkej miery aj politickou funkciou.

Hoci si Duka za niektoré konflikty s liberálnym mainstreamom mohol sám svojím niekedy neohrabaným vyjadrovaním, podľa Lucie Sulovskej je záhadou, že sa liberáli divia tomu, že sa katolícky arcibiskup pridŕža dvojtisícročného učenia cirkvi, katechizmu a kánonického práva.

A ak si sľubovali, že pápež František im do Prahy vymenuje nejakého progresívneho biskupa, zrejme zostanú sklamaní. František má rovnako množstvo nejasných výrokov, no nespochybňuje základné mravné učenie cirkvi. Zjavne má však iné priority ako personálne otázky v strednej Európe.

Jan Graubner je očividne prechodnou voľbou pre Prahu, ktorá o pár rokov odsunie personálny problém v ďalekej „Čechii“. Graubner je solídne konzervatívny, v českej cirkvi mainstreamový, intelektuálne a mentálne stabilný. Má skúsenosti s riadením provincie aj pôsobením vo verejnom priestore, dodáva Lucie Sulovská.

........................................................

Video týždňa: Čínska vojenská aliancia

Hoci Čína expanduje nielen ekonomicky a politicky, ale znásobuje aj svoju vojenskú silu, až doteraz zostávala mimo akýchkoľvek vojenských či obranných paktov. Hrala takpovediac sama za seba, s oficiálnou zásadou, ktorá je výhodná najmä pre ňu o nezasahovaní do vnútorných záležitostí iných krajín. To sa však mení. Najnovší vývoj mapuje videokanál CaspianReport.

V posledných rokoch rozvíja intenzívnu vojenskú spoluprácu s Ruskom, Pakistanom aj Iránom. Problémom je, že založenie a udržanie vojenskej aliancie vyžadujú členstvo krajín, ktoré sú samy osebe aspoň ako-tak predvídateľné a politicky stabilné. Navyše, aby mala takáto organizácia pod čínskym vedením zmysel, musela by sa vyrovnať sile USA a ich spojencov.

Keďže väčšina ekonomicky silných a politicky stabilných krajín má už istú formu spojenectva s USA, Peking nemá veľký výber. A otázkou je aj to, nakoľko by v prípadnej aliancii boli Rusko či Pakistan ochotné podrobiť sa čínskej dominancii.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.