Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spravodlivosť Politika
21. apríl 2022

Obvinenie Fica a Kaliňáka

Moc Smeru bola podmienkou fungovania zločineckej skupiny, tvrdia vyšetrovatelia

V uznesení o vznesení obvinenia sa píše o vysokej vierohodnosti vypočutých osôb, ktorá je podporená komunikáciou z Threemy medzi Marianom Kočnerom a Norbertom Bödörom.

Moc Smeru bola podmienkou fungovania zločineckej skupiny, tvrdia vyšetrovatelia

Foto: TASR/Pavol Zachar

Niektoré indície v prípade Roberta Fica smerujú k jeho nadradenému postaveniu vo vzťahu k všetkým ostatným členom zločineckej skupiny. Uvádza sa to v uznesení o vznesení obvinenia voči Robertovi Ficovi, Robertovi Kaliňákovi, Norbertovi Bödörovi a Tiborovi Gašparovi.

Uznesenie obsahuje výpovede kajúcnikov Ľudovíta Makóa, Františka Imreczeho, Daniela Čecha či Bernarda Slobodníka. Vyšetrovatelia hovoria o vysokej vierohodnosti vypočutých osôb, ktorá je podporená komunikáciou z Threemy medzi Marianom Kočnerom a Norbertom Bödörom.

Čítajte tiež

Súčasťou sú aj odkazy na tlačové konferencie, statusy na sociálnych sieťach alebo nahrávky z poľovníckej chaty. Obvinenie sa týka založenia a zosnovania zločineckej skupiny, zneužívania právomocí verejného činiteľa a ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. 

Dosádzanie lojálnych ľudí na vysoké posty

Zločinecká skupina podľa vyšetrovateľov ovládala kľúčové posty v bezpečnostných zložkách, ako sú policajný zbor, finančná správa, špeciálny prokurátor. Bývalí vládni politici údajne dosadzovali na vysoké štátne funkcie im lojálne osoby. 

Nominácie boli pravdepodobne odsúhlasené Ficom a Kaliňákom s výrazným prispením Norberta Bödöra.

V dokumente sa konkrétne spomína dosadenie Tibora Gašpara do funkcie policajného prezidenta, Ľudovíta Makóa do pozície šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy či Bernarda Slobodníka na post riaditeľa finančnej polície NAKA. 

Robert Kaliňák ovplyvnil údajne aj vtedajšieho ministra financií Petra Kažimíra, aby na čelo finančnej správy dosadil Františka Imreczeho. Dosadeným funkcionárom boli „dorovnávané platy“ na úroveň súkromného sektora. 

Obvinení podľa všetkého zneužívali svoje postavenie v štátnom aparáte. Trestnú činnosť údajne páchali aj s cieľom získať osobné, ale aj politické výhody pre stranu Smer v rámci politického súboja. Veľká časť činnosti skupiny sa zrejme zamerala na upevnenie moci Smeru. 

Vyšetrovatelia tvrdia, že politická moc Smeru a jej ďalšie udržanie si v rukách Fica a Kaliňáka boli bezpodmienečnou podmienkou ďalšieho fungovania činnosti zločineckej skupiny.

Fico mal podľa nich eminentný záujem skupinu kryť, keďže ju spoločne s Kaliňákom a Bödörom zosnoval a umožnil jej fungovanie. „Pričom táto zároveň držala svojimi protizákonnými aktivitami pri politickej moci samotného obvineného Roberta Fica, ako aj ďalších členov politickej strany Smer-SD,“ píše sa v uznesení. 

Diskreditácia oponentov

Dosadení funkcionári údajne zisťovali pre Fica a Kaliňáka napríklad informácie o obchodnej činnosti vtedajšieho prezidenta Andreja Kisku či lídra OĽaNO Igora Matoviča. Obvinenie sa týka aj neoprávneného lustrovania Borisa Kollára, Daniela Lipšica či prokurátora Vasiľa Špirka. Informácie podľa uznesenia získavali aj na základe podkladov obsahujúcich daňové tajomstvo. 

V uznesení sa spomína aj bývalý hovorca Smeru Erik Tomáš, ktorý je v súčasnosti poslancom a podpredsedom Hlasu. Fico údajne prostredníctvom Tomáša zadal úlohu nájsť trestnú činnosť na Igora Matoviča.

František Imrecze vypovedá, že Tomáš na neho vyvíjal politické tlaky. Požiadal ho o vypracovanie analýzy k daňovému deliktu Matovičovej firmy RegionPress. Cieľom bolo získať konkrétne informácie, ktoré by sa dali mediálne využiť na Matovičovu diskreditáciu. 

Tomáš podľa výpovede Imreczemu povedal, že informácie chce využiť Fico v politickom boji pred voľbami.

Inzercia

„V demokratickej krajine však takéto zadanie zo strany vysokopostaveného politika v pozícii člena vlády nie je v žiadnom prípade prípustné a ide o zneužitie moci a štátneho aparátu, nakoľko systém a orgány štátu musia fungovať tým spôsobom, že trestná činnosť je vyhľadávaná a odhaľovaná príslušnými orgánmi bez toho, kto ju spáchal, a nie naopak,“ uvádza sa v uznesení. 

Vyšetrovatelia upozorňujú, že išlo o informácie, ktoré podliehajú daňovému tajomstvu. Podľa nich sa k nim Fico a Kaliňák nemohli dostať legálnou cestou bez zneužitia svojho postavenia. Tieto informácie podľa všetkého následne zverejňovali v médiách s cieľom zdiskreditovať osoby, ale aj udržať si politickú moc a funkčnosť zločineckej skupiny. 

Fico s Kaliňákom tak zrejme konali vedome protizákonne, čím výrazne prekročili svoju právomoc. 

V prípade porušovania daňového tajomstva exprezidenta Kisku vypovedá aj človek z mafiánskych zoznamov Tomáš Rajecký, ktorý sa pozná s Bödörom. Práve nitriansky podnikateľ ho údajne kontaktoval s tým, či by vedel zariadiť anonymné zverejnenie informácií o Kiskovi. 

Rajecký sa následne pýtal Bödöra, či vie, čo sa tým spustí a že budú preverované aj IP adresy. Bödör mu odpovedal, že Gašpar a Kaliňák o tom vedia, „a keby náhodou bol nejaký problém, zariadi sa, že to dostane nejaký policajt, ktorý to preverí, ktorý nič nenájde“.

Rajecký ďalej spomína, že zo začiatku boli so zverejňovaním dokumentov technické problémy. To spôsobilo, že bol Kaliňák nervózny. 

Šéf Smeru podľa uznesenia aj v súčasnosti ako poslanec stále využíva ochranu osôb, ktoré sú podozrivé z členstva v tejto zločineckej skupine. „Ide o jemu doteraz spriaznené osoby, zaviazané z čias mocenského postavenia politickej strany Smer-SD,“ uvádza sa v dokumente. 

V uznesení sa píše aj o tom, že Fico a Kaliňák sa aj v súčasnosti snažia dostať k informáciám, ku ktorým nemajú prístup. A to najmä prostredníctvom obhajcov Pavla Gašpara a Mareka Paru. 

Fico podľa vyšetrovateľov už v minulosti vyjadril podporu a náklonnosť k osobám obvineným zo založenia zločineckej skupiny a má taktiež úmysel zakryť svoje členstvo v nej a znemožniť stíhanie jej členov. Vyjadreniami, že ide o jeho legitímnu politickú činnosť, údajne vzbudil dojem o neexistencii skupiny a vyviňovaní jej členov. 

Medzi dôkazmi je komunikácia o „šéfovi“

Proti Ficovi svedčí aj Ľudovít Makó. Ten na výsluchu uviedol, že šéf Smeru zneužíval svoje postavenie na diskreditáciu najmä tých osôb, ktoré by ho mohli politicky ohroziť. Spomína, že požiadavka smerom k Bödörovi a Gašparovi vo vzťahu k diskreditácii Kisku vzišla práve od Fica. 

„Toto prepojenie oligarchov s vrcholovými predstaviteľmi strany Smer-SD bolo vybudovaným a organizovaným systémom riadenia štátu a zneužívania štátnych inštitúcií pre politické účely a záujmy konkrétnych osôb,“ vypovedal bývalý šéf finančnej správy Imrecze. 

Dôkazom je aj Kočnerova Threema. Vyšetrovatelia poukazujú na komunikáciu Mariana Kočnera s Norbertom Bödörom o „šéfovi“. „Z komunikácie následne vyplýva a potvrdzuje sa fakt, že pri prezývke šéf ide jednoznačne o osobu obvineného Roberta Fica,“ píše sa v uznesení. 

Z komunikácie v Threeme podľa vyšetrovateľov vyplýva, že Kočner a Bödör boli styčnými osobami na zhromažďovanie diskreditačných informácií na nevyhovujúce osoby v prospech Fica a Kaliňáka. Upozorňujú na časté návštevy Bödöra u oboch politikov. 

Z Threemy má taktiež vyplývať, že ide o uzavreté a konšpiratívnym spôsobom fungujúce spoločenstvo ľudí, ktoré pácha protispoločenskú činnosť. Toto spoločenstvo bolo prerastené do najvyšších štruktúr výkonnej moci štátu. 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.