Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
02. február 2016

Slovenské matky šijú nosiče pre malých utečencov

Celé to odštartovala diskusia na sociálnej sieti. Práve tam sa v novembri stretla partia žien frustrovaná z prístupu Slovákov k utečeneckej kríze.
Slovenské matky šijú nosiče pre malých utečencov

Ženy dali šijacie stroje dokopy a začali šiť nosiče pre rodičov, ktorí zo svojich domovov utekajú s malými deťmi.

Možnosť uviazať si dieťa na seba a mať tak voľné ruky je pre nich obrovskou pomocou. Deťom zas nosič dodá pocit bezpečia a umožní spánok či dojčenie za pochodu. Prvé dve várky takýchto pomôcok smerovali na srbské hranice, koncom minulého týždňa prebrali dobrovoľníci tretiu, ktorú vezmú priamo do terénu. 

Za celým projektom stoja dobrovoľníčky z iniciatívy Domov na mame. „Celkovo sme odovzdali takmer 200 nosičov. Časť z tretej várky pôjde opäť na srbské hranice a druhá, väčšia časť, poputuje do Grécka.

Sme radi, keď sa nám podarí poslať po dobrovoľníkoch nosiče čo najďalej. Takto pomôžeme rodičom niesť deti na dlhšom úseku cesty,“ hovorí pre Postoj Adriana Kemková z iniciatívy.
 Dobrovoľníčky na novodobých „páračkách“, teda na hromadných šitiach.

Tím v súčasnosti tvorí šesť žien, ako svoj charitatívny projekt ho zastrešil Slovak Fashion Council. Svoje aktivity plánujú rozšíriť vďaka grantu vo výške 30 000 eur, ktorý získali od Výzvy k ľudskosti.

Do konca júna tohto roka tak má pribudnúť ďalších 2 000 nosičov. Pomáhať chcú pritom nielen ľuďom na úteku, ale aj Slovákom. „Časť nosičov, asi tretinu, ušijú ľudia tam, kde majú problém s prácou v textilnom priemysle, prípadne sú inak znevýhodnení,“ vysvetľuje Kemková. Zvyšok zhotovia dobrovoľníčky, ktoré sa budú stretávať na novodobých „páračkách“, teda na hromadných šitiach.

V rámci takýchto akcií zväčša ušijú desať až dvanásť nosičov, výhodou je, že sa tam postup naučia ďalšie dobrovoľníčky a šiť potom môžu aj doma.

Šije celé Slovensko


Ak máte chuť pomôcť, možností je viacero. Buď darujete nosič, ktorý už nepotrebujete, vyrobíte jednoduchý nosič z nepotrebných tričiek, zorganizujete spoločné šitie vo svojom okolí, alebo ušijete pevný nosič podľa podrobného návodu zo stránky iniciatívy Domov na mame.

Návod na výrobu nosiča


Vyše stovky z doteraz odovzdaných tvorili práve ušité nosiče. „To nás veľmi teší, pretože vidíme, že ľudia sú ochotní pomôcť nielen tak, že veci darujú, ale že prispejú venovaním svojho času a zručností, aby niečo hodnotné a zmysluplné vytvorili,“ dodáva iniciátorka.

Myšlienka pomôcť praktickým spôsobom nadchla jednotlivcov, ale aj skupiny, spoločné šitie zorganizovali aktivisti v kaviarňach, na trhoch či v rôznych centrách okrem Bratislavy aj v Leviciach, Banskej Štiavnici či vo Zvolene.

V Rimavskej Sobote medzi sviatkami šili dobrovoľníčky zo Ženského inštitútu tvorivosti. Šestica žien tam ušila tri nosiče. Materiál poskytli členky inštitútu, pomohol i miestny podnikateľ. „Atmosféra bola povianočná, skvelá, punčová. Sme veľmi rady, že sme sa zapojili a podporili dobrú vec,“ hovorí Naďa Mihálová z inštitútu.


Zvládnu to aj amatéri


Iniciátorky vyzývajú k šitiu aj ľudí, ktorí nie sú profesionáli. Nosič nemusí byť dokonalý, dôležité je, nech je ušitý bezpečne, aby uniesol dieťa stovky kilometrov. Nikto zatiaľ neodovzdal nepoužiteľný nosič.

Dôchodkyňa Judita Demeterová z Cinobane v Poltárskom okrese hovorí, že šitie podľa predlohy zvládla, hoci nie je krajčírka. „Pri prvom som sa pomýlila a štepované strany som neobrátila dovnútra. Čo s tým? Bolo to tak pevne niekoľkokrát prešité, že páranie by mi bolo zabralo veľa času. Vianoce predo dvermi, nič upratané, nič napečené, ale nosiče pre detičky som si zaumienila ušiť aspoň štyri. Na rub som našila v mieste rohov a horného okraja inú látku, ktorá s podkladom ladila, a tým som vytvorila ešte niečo krajšie. Z rubu sa stala lícna strana,“ hovorí o svojich skúsenostiach pre Postoj.
 Po nosičoch je v teréne obrovský dopyt. „Odozvy, ktoré dostávame z terénu, sú pre nás viac ako dojímavé. Šťastní, ďakujúci a dojatí rodičia s deťmi v náručí, ktorí prešli stovky kilometrov peši, nesúc deti len na chrbte a rukách, zrazu cítia veľkú úľavu. Nosiče uľavia ich chrbtom, uvoľnia im ruky a oni môžu počas cesty prijímať potravu a nápoje, ktoré im rozdávajú dobrovoľníci,“ dopĺňa Kemková z projektu Domov na mame.

Dobrovoľníci, ktorí nosiče rozdávajú v teréne, ľuďom na úteku ukazujú, ako sa uväzujú. Ku každému nosiču je pribalený návod v angličtine a arabčine, podľa ktorého sa uväzovať naučia aj sami.

Ľudia, ktorí sa do projektu zapojili, sú podľa iniciátoriek dôkazom toho, že na Slovensku je veľa tých, ktorí sú ochotní podať pomocnú ruku. „Ľudskosť, podpora a pomoc, ktorú dostávame, nás upokojila a bola pre nás dôkazom, že to, s čím sa stretávame v médiách, to, čo nás desilo, bolo čiastočne aj skreslením reality,“ hovorí Kemková.

Foto: Domov na mame – Adam Kováč
 

Inzercia

Odporúčame

Ako deťom povedať pravdu o bocianovi?

Ako deťom povedať pravdu o bocianovi?

Babku Anku už viackrát oblial studený pot pri ich otázkach. S ňou sa o takýchto témach nikdy nikto nebavil. Ale Kristínku a Adamka jej odpovede „do outu“ neodradia. Nočné debaty z detskej uviazli na mŕtvom bode. Ide sa za mamou. Musia to už zistiť. Ako sa tam ten špunt dostal?

Vymazávanie histórie v réžii ISIS

Vymazávanie histórie v réžii ISIS

Satelitné snímky začali odhaľovať rozsah ničenia archeologických pamiatok na územiach kontrolovaných Daeš („ISIS“) – vo východnej Sýrii a severozápadnom Iraku. Teraz máme možnosť vidieť, akí sú dôkladní.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.