Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Minister Ivan Korčok

Smer sa v zahraničnej politike vyčleňuje do extrému

Rozhovor so šéfom diplomacie o vývoji vojny, o tom, či Západ vydrží v jednotnom postoji voči Rusku, i o osobnom prežívaní ťažkých čias.

Minister zahraničných vecí zažíva vo svojej pozícii veľmi náročné týždne spôsobené ruskou agresiou na Ukrajine. Putinovo Rusko podľa neho zrúcalo bezpečnostnú architektúru, na ktorej desaťročia stála Európa.

„Je to súboj dvoch planét. Ruská federácia vykresľuje suverenitu iného štátu ako svoje vlastné ohrozenie. Západné spoločenstvo zas hovorí, že platia určité princípy, a keď sa nejaká krajina rozhodne niekde patriť a nejakým spôsobom spravovať svoju vlastnú spoločnosť, tak je to pre nás principiálne dôležité.

Prečo sme nevyvolali vojnu, keď sme videli, ako dochádza k politickej aj vojenskej integrácii medzi Ruskom a Bieloruskom? My to len berieme na vedomie, aj keď to dokonca pre nás má bezpečnostné a obranné implikácie, lebo vidíme, aký režim panuje v Bielorusku. Nevnímame všetko to, čo robí iný partner, ako hrozbu a nevyvolávame vojnu, ako to urobil Vladimir Putin.“

Minister Korčok vysvetľuje, prečo snahy o diplomatické ukončenie vojny absolútne zlyhávajú.

Ako minister osobne prežíva tieto turbulentné časy? Necíti sa pri zlyhanej diplomacii ľudsky bezmocný?

„Ľudsky cítim obrovský hnev na to, čo tu je schopná jedna krajina urobiť. A už to nie je len Putin. Cítim, že už treba posúvať dopredu ten naratív o tom, či to je len Putinova vojna, keď za ním stojí taká veľká časť ruského národa a jeho popularita sa od začiatku vojny údajne ešte zdvihla. Vchádza do mňa obrovská zlosť.

V piatok sme navštívili utečenecké centrum v Moldavsku. Za stolom sedeli ľudia vo veku mojich rodičov, bola to distingvovaná, kultivovaná rodina, ktorá len s igelitkami odišla zo svojej vlasti. Prišli do chudobného Moldavska, sedeli tam a čakali, či im dajú nejaký príspevok, a potom hľadajú, kde budú spať. Pocítil som zlosť na to, čo môže jeden režim urobiť.“

„Cítim aj bezmocnosť, lebo túto prácu robím tridsať rokov, budovali sme systém, o ktorom sme verili, že nám zaručí slobodu a prosperitu – a teraz sa nám rúca pod rukami. Cítime hrozbu,“ dodáva minister.

Inzercia

V rozhovore sa ďalej dozviete:

Ako Ivan Korčok hodnotí výrok víťaza maďarských volieb Viktora Orbána o tom, že zvíťazil aj „nad ukrajinským prezidentom“.

Čo si šéf diplomacie myslí o problematických výrokoch Richarda Sulíka, Mariána Kéryho či Igora Matoviča.

Či dokáže Západ udržať voči Rusku jednotný postoj a od čoho to závisí.

 

Celý rozhovor s ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom nájdete v tomto videu:

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.