Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
27. január 2016

Robert Fico to dnes prehnal

Premiér vyhlásil, že stanovisko biskupa Lacha k situácii v zdravotníctve vzniklo na podnet KDH. Z jeho strany je to urážlivý aj kontraproduktívny výrok.
Robert Fico to dnes prehnal

K tomu chceme uviesť pár našich poznámok.

Po prvé, ak Robert Fico o biskupovi hovorí, že jeho stanovisko, ktoré nie je pre vládnu moc príjemné, vzniklo na objednávku inej politickej strany, de facto o biskupovi hovorí, že nie je svojprávny. Ak slovenský premiér na kritiku biskupa odpovedá urážkou na cti, dostáva sa na šikmú plochu. Keby premiér iba kritizoval názory biskupa, ktorý vstúpil do spoločenskej diskusie, bolo by to úplne v poriadku. Ani biskup nie je v takejto debate neomylný. Naposledy to bol však v 90. rokoch Vladimír Mečiar, ktorý rovnako urážal niektorých biskupov ako bábky opozície.

Po druhé, pre Roberta Fica je síce osud Mečiara mementom, teraz však v nervozite spravil podobnú chybu ako Mečiar. Nemalá časť katolíckych voličov Smeru z východu Slovenska jednoducho neuverí, že biskup Lach koná na čiusi objednávku. A čo je pre premiéra ešte horšie, podľa rôznych prieskumov aj samotní jeho voliči vnímajú stav zdravotníctva a korupciu v jeho systéme ako veľký problém až hanbu Slovenska. 

Takýmto lacným útokom na biskupa, ktorý hovorí o problémoch zdravotníctva slovami, s ktorými súhlasia aj mnohí voliči Smeru, škodí premiér aj tomu, čo mu najviac leží na srdci – vlastným preferenciám. Preto je jeho útok nielen urážlivý, ale aj kontraproduktívny.

Po tretie, včera sme sa obaja viac než hodinu rozprávali s biskupom Lachom v sídle prešovského gréckokatolíckeho arcibiskupstva (náš rozhovor s biskupom prinesieme zajtra). Bol to ozajstný zážitok: zažili sme autentického biskupa, ktorý má síce sídlo v paláci, ale žije pri ľuďoch a veľmi dobre pozná ich trápenia. 

S Milanom Lachom sme sa dlhšie rozprávali aj o tom, kedy a ako sa má biskup verejne ozvať proti spoločenským neduhom, a bolo zjavné, že má tú hranicu dobre sformulovanú. Rolu biskupa vníma ako ohlasovateľa evanjelia, ktorý však musí hovoriť aj o pozemských problémoch, lebo tak konal i Ježiš. Predstava, že tohto pokorného a zároveň odvážneho muža riadi centrála nejakej strany, nie je smiešna ani ako vtip.         

Predseda Smeru to dnes jednoducho prehnal. Ale ťažko čakať, že sa v predvolebnej horúčke biskupovi aspoň súkromne ospravedlní.

Foto: TASR

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.