Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. január 2016

Premiér Fico: List biskupa Milana Lacha je akciou KDH

Kritika zo strany pomocného biskupa Milana Lacha nie je podľa premiéra Roberta Fica oficiálnym stanoviskom Konferencie biskupov Slovenska (KBS). Označil ju za akciu KDH a biskupov individuálny názor.

Premiér Fico: List biskupa Milana Lacha je akciou KDH

(FOTO – TASR)

„Som absolútne presvedčený, že to bolo urobené na podnet KDH. Vnímame to ako čisto politickú vec pred voľbami,“ povedal dnes Fico na tlačovej konferencii v Bratislave. KDH podľa neho zneužíva jednotlivých predstaviteľov cirkvi na svoje politické ciele. Opozičná strana je neschopná a farizejská, myslí si premiér. Lachovi odkázal, že ak niečo chce, môže „zaklopať na dvere ministerstva zdravotníctva“.
      

Lach je predsedom Rady KBS pre pastoráciu v zdravotníctve. V pondelok verejne kritizoval situáciu v rezorte a prístup k sestrám v hromadných výpovediach. Stanovisko zverejnil na webe Tlačovej kancelárie KBS. Premiéra a ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (nominant Smeru-SD) požiadal o „bezodkladné riešenie oprávnených požiadaviek sestier na ozdravenie slovenského zdravotníctva“.
     

„Namiesto vecného dialógu a hľadania prijateľných riešení nahromadených problémov sme svedkami arogancie moci, utláčania a zastrašovania slušných ľudí, ktorí v sebe ešte našli statočnosť verejne sa angažovať,“ uviedol vo svojom vyhlásení.
     

Inzercia

 „Veľmi radi faktami doložíme, že žiaden kolaps v zdravotníctve nehrozí,“ reagoval v pondelok hovorca rezortu Peter Bubla. Stretnutiu s Lachom sa ministerstvo nebráni, ak oň prejaví záujem.

KDH označilo premiérove vyjadrenia za ohováračky. „Fico obvinil z politikárčenia učiteľov, zdravotné sestry a teraz aj cirkev. Biskup sa s odvahou zastal spravodlivých sestier a chorých ľudí. Ľudia vidia, že zdravotníctvo je choré, kolapsové a Ficove ohováračky tento stav nezmenia,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Nataša Žembová.
      

KBS sa ako celá inštitúcia hlási k stanoviskám jednotlivých biskupov, ktorí vedú rôzne rady a komisie v okamihu, keď prešli schvaľovacím procesom, teda hlasovaním všetkých biskupov. V prípade Lacha sa tak nestalo. TASR to potvrdil hovorca KBS Martin Kramara. „Vyjadrenie pána biskupa pre danú oblasť však zodpovedá kompetencii, ktorá mu je vedením Rady KBS legitímne zverená,“ informoval.
     

KBS si je však podľa hovorcu vedomá toho, že zdravotníctvo dlhodobo zápasí s vážnymi ťažkosťami a vyjadruje solidaritu všetkým, ktorí sa ich usilujú riešiť.


 

Odporúčame

Západné krajiny v obave z utečencov obmedzujú ich ľudské práva

Západné krajiny v obave z utečencov obmedzujú ich ľudské práva

Západné krajiny, ktoré sa boja potenciálnych útokov zo strany utečencov, prijímajú v mene bezpečnosti kontraproduktívnu politiku a poškodzujú tak ľudské práva. Vo svojej výročnej správe, posudzujúcej dodržiavanie ľudských práv na celom svete, to dnes vyhlásila medzinárodná ľudskoprávna skupina Human Rights Watch (HRW).

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.