Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vojna na Ukrajine V skratke
05. október 2022

Riešenie rusko-ukrajinskej vojny podľa Elona Muska

Riešenie rusko-ukrajinskej vojny podľa Elona Muska

Miliardár Musk zverejnil svoju víziu, ako ukončiť vojnu na Ukrajine, ktorá okamžite získala veľkú publicitu. Nezaslúžene. 

Francúzsky spisovateľ Anatole France vo svojom satirickom románe Ostrov tučniakov opisuje, ako starý slepý mních Maël omylom pokrstí skupinu aliek veľkých (v niektorých jazykoch nazývaných aj tučniaky), ktoré si pomýli s ľuďmi.

Keď sa o tejto novine dozvedia v nebi, vyvolá to veľké prekvapenie a rozpaky.

Boh tak zvolá zbor duchovných a učencov, aby sa s nimi poradil, či je takýto krst platný a či teda treba tučniakom dať nesmrteľnú dušu.

Po dlhej debate členovia zhromaždenia dospejú ku kompromisu, ako ho navrhla svätá Katarína Alexandrijská. Tučniaky dostanú nesmrteľné duše, ale malé.

Elon Musk navrhol riešenie rusko-ukrajinskej vojny v podrobnom elaboráte, ktorý zmestil do jedného tweetu s rozsahom 45 slov. Už to samotné je výkon hodný génia, no obsah jeho návrhu túto vysoko nastavenú latku ešte presahuje.

V Ruskom anektovaných regiónoch sa majú podľa Muskovho návrhu zopakovať referendá pod dohľadom OSN, Krym má formálne pripadnúť Rusku, pričom naň má byť zabezpečená dodávka vody, a napokon Ukrajina má zostať neutrálna.

Musk dokonca k svojmu tweetu pripojil anketu, v ktorej môžu všetci geopolitickí odborníci na Twitteri hlasovať, či s návrhom súhlasia alebo nie. Našli sa ich tri milióny. Pre zaujímavosť – po dvoch dňoch od zverejnenia ankety vyhráva možnosť „nie“ so 60 percentami hlasov.

Samozrejme, Musk nie je zďaleka jediný, kto v prípade rusko-ukrajinskej vojny prichádza s návrhom akéhosi kompromisu. Reči o tom, ako tento konflikt treba vyriešiť diplomatickou cestou, dohodou, mierovým riešením a podobne, počúvame na dennej báze.

Všetky tieto návrhy pripomínajú omyl svätej Kataríny z Franceovho románu. V skutočnosti totiž hovoria: Rusko dostane víťazstvo, ale malé a Ukrajina dostane porážku, ale malú.

Kompromis je možný vtedy, keď sa stretnú proti sebe dva zhruba rovnako oprávnené záujmy. No ak je záujem jedného vziať druhému, čo tomuto patrí, a záujem druhého si to nechať, nehovoríme o zhruba rovnako oprávnených záujmoch.

Vari je kompromisom aj to, ak zlodej ukradne komusi sto eur, no nechá si iba päťdesiat a zvyšných päťdesiat vráti okradnutému? Alebo je kompromisom, ak niekto chce voľakoho poriadne zbiť, no zbije ho iba trochu?

Nie, všetky takéto návrhy sa na kompromis iba hrajú. A označovať ich ako kompromisy je nebezpečným precedensom – v podstate by to znamenalo, že ak ktokoľvek chce čokoľvek, i keď na to nemá právo, stačí mu tváriť sa, že chce oveľa viac, a potom sa akože uspokojí i s tým málom, čo dostane ako kompromis.

Elon Musk je zaiste šikovný podnikateľ – napokon je najbohatším človekom na svete –, no jeho návrh na Twitteri, navyše s anketou, pôsobí na prvý pohľad smiešne. Keďže však ponúka nazrieť do mentálneho sveta takého vplyvného človeka, akým je Musk, tak trochu vyvoláva aj zdesenie.

 

Foto: TASR/AP

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.