Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
19. október 2021

Kým bol David Amess, zavraždený britský poslanec

Kým bol David Amess, zavraždený britský poslanec

Vražda britského konzervatívneho poslanca Sira Davida Amessa v piatok mohla mať teroristický motív.

Zistila to britská polícia, páchateľom je Brit somálskeho pôvodu, ktorý už v minulosti bol účastníkom deradikalizačného programu.

David Amess sa narodil do robotníckej rodiny, vyštudoval ekonómiu a vstúpil do Konzervatívnej strany. Poslancom sa stal v roku 1983 a spolu s Jacobom Reesom-Moggom patril medzi najvýraznejších katolíkov v britskom parlamente. O život prišiel pri návšteve svojho volebného obvodu. Britskí poslanci sú volení priamo vo svojich volebných obvodoch a obvykle venujú jeden deň týždenne svojim voličom, ktorí sa na nich môžu obrátiť s problémami, sťažnosťami či otázkami.

Počas svojich 40 rokov v politike sa Amess venoval mnohým témam. Ako mladý poslanec sa zasadzoval za pamiatku švédskeho diplomata v Maďarsku Raoula Wallenberga, ktorý počas druhej svetovej vojny zachránil niekoľko tisícok Židov. Červená armáda Wallenberga uväznila a odvliekla do Sovietskeho zväzu, kde bol diplomat po dvoch rokoch väznenia zavraždený. Amess sa zaslúžil o to, že na Wallenbergovu počesť v Londýne v roku 1997 postavili pomník.

Neskôr sa Amess venoval endometrióze a snahám budovať verejné povedomie pre toto ochorenie, ako aj aktivizmu a zákonodarstvu proti brutálnemu zaobchádzaniu so zvieratami. Podporoval zákaz lovu líšok a zasadzoval sa za podporu ľudí, ktorí si nemohli dovoliť adekvátne kúrenie svojich domovov. V referende o brexit podporil vystúpenie z EÚ. Za jeho verejnú službu ho kráľovná Alžbeta II. v roku 2015 pasovala za rytiera. 69-ročný pro-life politik za sebou zanechal manželku a päť detí.

Britský premiér Boris Johnson opísal svojho straníckeho kolegu ako jedného z „najláskavejších, najmilších a najjemnejších ľudí v politike“. S tým sa zhoduje aj Amessov priateľ a lokálny člen Konzervatívnej strany Rofique Ali: „Bol taký láskavý ku každému,“ hovorí. Voliči v Amessovom volebnom obvode opisujú politika ako človeka s „úžasným zmyslom pre humor“, ktorý im pomohol obnoviť dôveru v politiku.

Brutálny čin si vyžiadal odsúdenie naprieč politickým spektrom. Líder opozičných labouristov Sir Keir Starmer nazval udalosť „temným a šokujúcim dňom“, predseda poslaneckého klubu škótskej SNP Ian Blackford označil Amessa ako „skrz-naskrz poctivého muža“.

Napriek tragédii prípad poukazuje na politickú kultúru britskej politiky – konkurujúci Liberálni demokrati a socialistická Labour Party oznámili, že v Amessovom volebnom okrese sa zrieknu kandidatúry. Rovnako reagovali liberáli aj konzervatívci na vraždu labouristickej poslankyne Jo Coxovej, ktorú v roku 2016 pred referendom o brexite zavraždil britský neofašista.

Trpkú pachuť však zanecháva, že v priebehu niekoľkých rokov bol zavraždený už druhý poslanec. Ministerka vnútra Priti Patelová chce preto nechať preveriť bezpečnostné opatrenia poslancov počas návštevy ich volebných obvodov.

Fotografia poslanca britskej Konzervatívnej strany Davida Amessa, ktorého pobodali pri stretnutí s voličmi, je vystavená pri oltári v kostole v meste Leigh-on-Sea. Foto: TASR/AP

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.