Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
18. október 2021

Cancel Culture na ruský spôsob: kto rozpráva o Stalinových zločinoch, je podozrivý

Cancel Culture na ruský spôsob: kto rozpráva o Stalinových zločinoch, je podozrivý

Predstavenie filmu Mr. Jones poľskej režisérky Agnieszky Hollandovej vo štvrtok večer v Moskve sa nečakane skončilo, keď do premietacej sály vtrhlo niekoľko maskovaných mužov.

Vyvrcholením bizarnosti však nebol incident samotný, ale reakcia polície.

„Hanba!“ a „Fašisti!“ skandovala čeliadka asi dvadsiatich mužov, ktorá prerušila premietanie filmu Mr. Jones mimovládnou organizáciou Memorial. Následne dorazila polícia, ktorá však nezadržala výtržníkov, ale divákov a organizátorov. Policajti odviedli troch mužov, ktorých na mieste zadržali spolupracovníci Memorialu, a putami uzamkla dvere budovy – zatiaľ čo diváci a pracovníci boli ešte dnu.

„Bolo to zvláštne, polícia sa začala vypytovať nás a nie tých, ktorí v skutočnosti prerušili film. Vyzerá to na plánovaný útok na nás, aby nás vydesili, schválený úradmi,“ hovorí právnička organizácie Irina Šerbakova.

Diváci museli po príchode polície vyplniť dotazníky, ako sa o podujatí dozvedeli a či majú záznam v registri trestov. Od plánu zhabať počítače Memorialu policajti upustili po upozornení, že takéto počínanie je nelegálne. Troch organizátorov premietania na rozdiel od výtržníkov polícia odviedla na výsluch.

„Strávili sme tam asi hodinu a pol, ale títo páni sa neukázali. Verím, že sa niekde ,stratili‘ po ceste – inými slovami, že ich policajti jednoducho pustili,“ tvrdí spolupracovník organizácie Gleb Strunnikov. Jeho kolega Boris Belenkin sa nazdáva, že výtržníci boli v skutočnosti policajti, ktorí chceli prerušiť vysielanie filmu Mr. Jones.

Film sa venuje životu waleského novinára Garetha Jonesa. Walesan počas návštevy Sovietskeho zväzu odhalil hladomor, ktorý spôsobila Stalinova kolektivizácia a v tridsiatych rokoch mu padlo za obeť niekoľkých miliónov ľudí, z toho prinajmenšom tri milióny na Ukrajine. Ruská duma v roku 2008, teda ešte predtým, než sa kritika komunistických zločinov v Rusku stala „nepatriotickou“, hovorila o siedmich miliónoch obetí.

Gareth Jones Sovietsky zväz navštívil niekoľkokrát, napriek zákazu sa mu podarilo dostať aj na Ukrajinu, kde zdokumentoval katastrofálne výsledky Stalinovej politiky. Západní ľavicoví intelektuáli však Jonesovým správam dlho neverili a radšej snívali o „veľkom sovietskom experimente“. Časť viny na tom niesli aj salónni boľševici ako Walter Duranty a Eugene Lyons, ktorí sa pri návštevách Moskvy nechávali rozmaznávať na banketoch režimu kaviárom a šampanským a Jonesa označovali za klamára.

Jones po zverejnení týchto správ prišiel o život za záhadných okolností pri návšteve Japonskom obsadeného čínsko-mongolského pohraničia. Spolu s nemeckým spolucestujúcim ho uniesli banditi, vraj kvôli výkupnému. No zatiaľ čo Nemca Müllera, údajne sovietskeho agenta, krátko nato pustili, Jones sa na slobodu nikdy nedostal. Jeho telo neskôr našli s tromi guľkami a dodnes sa špekuluje, či si jeho vraždu neobjednala sovietska tajná služba NKVD.

„Hovoriť pravdu o histórii sa v Rusku stáva opäť nebezpečným,“ hodnotila najnovšie udalosti v Moskve Anne Applebaumová. Novinárka sa dlhodobo venuje sovietskym dejinám, český preklad jej knihy o Holodomore vyšiel v roku 2018 pod názvom Rudý hladomor.

V posledných rokoch rastie v Rusku tlak na mimovládne organizácie, najmä tie, ktoré sa aspoň čiastočne venujú politickým témam. Memorial patrí medzi najstaršie ruské mimovládky, od čias Gorbačovej perestrojky spomína na obete Stalinovej krutovlády. Už viackrát sa dostal do konfliktu s úradmi, ktorým prekáža jeho činnosť, a v roku 2016 vyhlásilo ruské ministerstvo spravodlivosti Memorial za „zahraničného agenta“. Štátna kampaň proti organizácii nezostala bez následkov, od roku 2016 sa podiel Rusov, ktorí považujú Stalina za „veľkého vodcu“, zdvojnásobil na 56 percent.

Na snímke priaznivci ruskej komunistickej strany s červenými zástavami a portrétom Josifa Vissarionoviča Stalina pri príležitosti 68. výročia jeho úmrtia (5. marca 1953) na Červenom námestí v Moskve v piatok 5. marca 2021. Foto: TASR/AP

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.