Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
12. august 2021

Talentovaná mladučká Annamária je tehotná. Ilúzia sa skončila?

Talentovaná mladučká Annamária je tehotná. Ilúzia sa skončila?

Mnohí sme sa tým príbehom rómskeho dievčatka bežiaceho po atletickej dráhe v balerínkach dojali.

A mnohí sme dúfali, že aspoň v jej prípade bude všetko inak. Že dievča z osady prelomí osud, zvládne to, že žije v ťažkých sociálnych podmienkach, a využije svoj nevšedný športový talent.

Fotografia dievčatka v balerínkach, ktoré nemalo na športovú obuv a napriek tomu sa postavilo na stupne víťazov, bola krásna a dojímavá. Obletela Slovensko, nadchla citlivých ľudí, ktorí jej boli ochotní pomôcť. Dievča dostalo podporu, trénera, vybavenie.

Lenže dnes je šestnásťročná dievčina tehotná. S priateľom, s ktorým čaká dieťa, už nechodí, lebo on už má inú. A má už deti aj z predchádzajúcich vzťahov.

Z Annamárie bude mladučká slobodná matka ako tisícky iných dievčat v osadách. A bude žiť v chatrči, kde býva s mamou a šiestimi súrodencami. Tam možno bude vychovávať aj svoje dieťa. To je veľmi kruté precitnutie zo sna o rómskej atletickej hviezde.

Pritom ešte pred pár mesiacmi to vyzeralo úžasne. V apríli sa Annamária stala oficiálnou reprezentantkou Slovenska. A v júni na Majstrovstvách Slovenska Annamária vyhrala beh na 1500 metrov a stala sa z nej majsterka Slovenska. Mala ísť reprezentovať Slovensko do zahraničia.

Písalo sa o mimoriadnom talente a nezlomnej vôli, ktorú Annamária má. Úspech jej všetci priali a každý tušil, že to má ťažké.

Nový čas zverejnil aj to, ako vyzerá život v chatrči. Matka vychováva sedem detí sama, mesačne dostáva 340 eur sociálnych dávok, vypomáha jej aspoň najstaršia dcéra, ktorá už je na materskej.

Pluska zverejnila aj informáciu, že matka Annamárie teraz uvažuje, že pošle dcéru na potrat, brzdou sú iba peniaze...

Tréner Norbert Pecze iba konštatoval, že ho to mrzí.

Všetci tí, ktorí považujú ľudí z osád za beznádejné stratené prípady, teraz slávia úspech. Vidíte, tam nič nepomôže. Ani talent či vôľa. Priam sa tešia. To je však cynické.

Ľudia, ktorí do Annamárie vkladali obrovské nádeje, zas teraz zdôrazňujú, že systém neumožňuje, aby ani tí najšikovnejší uspeli, a je to iba chyba spoločnosti. Lebo sa nevie o týchto ľudí postarať, dať im dôstojnejšie podmienky na život, rozvíjať ich talenty. Oni sú iba obete systému.

Annamária tak bude pádnym argumentom pre jednu i druhú stranu.

Nepochybne mala Annamária brutálne ťažké podmienky na život. Nemala doma funkčnú rodinu a nevidela dobrý model života. S mužom, do ktorého sa bláznivo zamilovala, hneď začala žiť, hoci on už mal dve deti s predchádzajúcou partnerkou.

Teraz sa vracia domov k matke do chatrče a aká je jej perspektíva? Potrat? Perspektíva slobodnej matky bez vzdelania?

Isto, to nie je ani dobrá vizitka pre štát, že tu máme takéto chudobné komunity, kde sa rodinné modely opakujú a akoby z nich nebolo úniku.

Ale robiť z Annamárie iba obeť systému je nepoctivé. Annamária aj vďaka športu mala príležitosť vidieť aj iný svet ako ten v osade. Veľa ľudí jej bolo ochotných pomáhať, podporovať ju. Nezbavujme preto ani ju celkom zodpovednosti z toho, že v šestnástich otehotnela, a to ešte s nezodpovedným partnerom. To by sme ju obrali o akúkoľvek slobodnú vôľu a možnosť žiť inak.

Príbeh Annamárie vzbudil veľa nádejí, možno to boli ilúzie, ale aj tak to bol krásny príbeh. Ako z hollywoodskeho filmu.

Človek veľmi chcel veriť, že Annamária napriek všetkému niečo so svojím životom urobí a bude vzorom pre tisícky iných rómskych dievčat.

Celkom to nevyšlo. Ale nebuďme cynickí, nezatracujme dievča.

Zaželajme jej, aby bola dobrou matkou a niečo ešte so svojím životom urobila. Veď má iba šestnásť.

FOTO – FB Athletic Legion Club Moldava nad Bodvou

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.