Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
14. október 2020

Americká gerontokracia a Trumpov cirkus na konci s dychom

Americká gerontokracia a Trumpov cirkus na konci s dychom

Prečo sa najdôležitejší politický súboj tohto roka vyvíja pre Donalda Trumpa tak zle.

Je to jeden z legendárnych okamihov amerických prezidentských debát. Písal sa rok 1984, Ronald Reagan sa uchádzal o druhý mandát, mal vtedy 73 rokov, teda bol o rok mladší než Trump dnes. No kým proti Trumpovi kandiduje 77-ročný Joe Biden (v novembri oslávi 78 rokov), Reaganovým vyzývateľom bol 56-ročný Walter Mondale.

Mondale bol slabým súperom, a tak v jeho prospech hral len jeden faktor, takzvaná „the age issue“, téma prezidentovho vysokého veku. Moderátor druhej prezidentskej debaty, Henry Trehwitt, Reagana nijako nešetril, pripomenul mu, že je najstarším prezidentom dovtedajšej histórie a že z jeho štábu unikla informácia, že po predošlej debate bol Reagan unavený. Trehwitt ešte zdôraznil, že prezident Kennedy počas kubánskej krízy takmer nespával, „nemáte žiadnu pochybnosť, že by ste boli schopný fungovať za takýchto okolností“?

Reagan sa nadýchol k stručnej odpovedi: „Určite nie, pán Trehwitt, nedopustím, aby sa stal vek témou tejto kampane. V žiadnom prípade nehodlám zneužívať na politické účely mladosť a neskúsenosť môjho súpera.“

Obecenstvo aplaudovalo, od smiechu vyprskli aj moderátor Trehwitt aj protikandidát Mondale. Ako neskôr priznal, po tejto Reaganovej vete pochopil, že voľby definitívne prehral.

Téma veku sa do americkej kampane vrátila po 36 rokoch. V súboji pokročilých 70-tnikov je to vlastne posledný tromf energického Trumpa proti „ospalému Joeimu“. Úroveň tohto súboja je však žalostná: Biden nemá Reaganov šarm ani humor, aby tému odrazil, aj v jeho okolí majú pred každým väčším prejavom obavy, či ho zvládne a dokončí niť myšlienok.

O necelé štyri roky mladší Trump sa vystatuje ako mladík nabitý energiou, ale robí to ako nepodarený komiksový hrdina, tak nevkusne a vulgárne, že svoju hlavnú výhodu, ktorou chcel osloviť vlažnejších voličov, si celkom zmazal. Prepálil prvú prezidentskú debatu, ktorou potenciálnych voličov skôr odradil než pritiahol. 

Pred pár hodinami postol na svoj Facebook lacnú fotomontáž, ktorá ukazuje Bidena na vozíčku v domove seniorov, s podtitulom „Biden for (p)resident“. Trumpovi oddané jadro síce tlieska ako každému jeho útoku či vtipu zo suterénu, ale i viacerí jeho voliči prejavujú na sociálnych sieťach znechutenie, že ich kandidát sa správa „tak neprezidentsky“. Tým si zrejme nepomáha ani medzi staršími voličmi na Floride, ktorí sú pre Trumpa kľúčoví. Podľa prieskumov však už Biden medzi tamojšími seniormi boduje rovnako ako Trump (v roku 2016 Trump v tejto skupine porazil Clintonovú na Floride o 14 percent) a celkovo si tam zvyšuje náskok, bez zisku Floridy pritom Trump nemôže vyhrať. 

V koronakrízových časoch si voliči podvedome želajú na čele krajiny lídra, ktorý budí dojem, že má pod kontrolou minimálne sám seba. Niektorí lídri však tento dojem nebudia. To je dôvod, pre ktorý u nás padá nadol Igor Matovič, a to je tiež dôvod, pre ktorý sa Donald Trump rúti do prezidentskej porážky s „ospalým Joeim“.

Foto: Facebook Donalda Trumpa

Inzercia

Inzercia

Odporúčame