Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
18. marec 2020

Slováci vyvinuli aplikáciu na lepšie zvládanie nákazy, sprehľadní testovanie a informuje o výsledkoch

Slováci vyvinuli aplikáciu na lepšie zvládanie nákazy, sprehľadní testovanie a informuje o výsledkoch

Tím slovenských odborníkov vyvinul mobilnú aplikáciu Zostaň zdravý, ktorá používateľom a verejnosti umožní lepšie zvládanie nákazy koronavírusom. Podporuje dodržiavanie karantény a ak sa dostatočne rozšíri, bude používateľov informovať, ak sa vyskytnú v blízkosti registrovanej infekcie (do 50 metrov). Navyše im oznámi stretnutia s infekciou aj spätne (z posledného obdobia), ak sa vyskytovali v blízkosti niekoho, koho výsledky na COVID-19 vyšli pozitívne.

Jeden z tvorcov aplikácie je lekár Andrej Thurzo z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý je aj spolutvorcom nedávnej výzvy slovenských zdravotníkov ku krokom na lepšie zvládnutie situácie s COVID-19. Výzvu podpísalo viac ako 500 slovenských zdravotníkov a vyše 14-tisíc podpisov má od verejnosti.

Aplikácia tiež sprehľadňuje objednávanie pacientov na testy a informuje o ich vlastných výsledkoch. Podľa jej tvorcov sa už podobné aplikácie vyskytujú v Južnej Kórei, USA, Izraeli, Číne či Nemecku, kde významne pomáhajú so zvládaním nákazy a od týchto krajín sa pri tvorbe inšpirovali. Na platforme Android je už dostupná, Apple ju zatiaľ schvaľuje.

Foto: zostanzdravy.sk

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva