Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
25. apríl 2018

Bavorsko: Kríže na stenách úradov

Bavorsko: Kríže na stenách úradov

Bavorská krajinská vláda, ktorú tvoria ministri za konzervatívnu CSU, rozhodla, že od 1. júna má vo vstupných priestoroch všetkých krajinských úradov visieť kríž „ako výraz historického a kultúrneho formovania Bavorska“ a „ako viditeľné prihlásenie sa k základným hodnotám právneho a spoločenského poriadku Bavorska a Nemecka“.

Krajinský premiér Markus Söder (CSU) hneď aj išiel príkladom a zavesil po zasadaní kabinetu kríž vo vstupných priestoroch úradu krajinskej vlády. „Jasné prihlásenie sa k našej bavorskej identite a kresťanským hodnotám“, napísal na facebooku.

V Bavorsku na úradoch či dokonca v súdnych budovách možno na kríže natrafiť pomerne často. No debatu o tejto tradícii nanovo vyvolal v januári jeden bavorský sudca, pretože zvesil kríž v súdnej sieni počas procesu s afganským uchádzačom o azyl, ktorý sa mal vyhrážať smrťou krajanovi, lebo ten prestúpil na kresťanstvo a začal v nedeľu chodiť do kostola.

Prirodzene, iniciatíva s krížmi má aj politické dôvody. V októbri sú v Bavorsku krajinské voľby a CSU, ktorá nepretržite vládne tejto spolkovej krajine už od roku 1957, by rada aj po nich pokračovala pri moci bez potreby koaličného partnera.

Bavorský krajinský premiér Markus Söder ukazuje novinárom kríž, ktoý bude odteraz visieť vo vstupných priestoroch jeho úradu. FOTO: Facebook/CSU

Inzercia

Inzercia

Odporúčame