Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
11. január 2022

Nočná mora Roberta Fica

Žilinka v stíhačke

Z obrannej zmluvy s USA niektorí znervózneli. A nie preto, že by sa obávali amerických vojakov či ich základní na našom území.

Žilinka v stíhačke

FOTO – TASR

Všetko, čo sa okolo tej zmluvy na slovenskej politickej scéne udialo, akoby prekresľovalo pozície.

Z pripomienok, ktoré ku zmluve s USA poslala generálna prokuratúra, bolo všetkým hneď jasné: človek, ktorý tie pripomienky podpísal a pustil do obehu, má politické ambície. Môže to byť neférové, ale nie je to trestný čin.

Už teda vieme, že Žilinkove ambície sa nekončia na prokuratúre. Nechce byť iba rešpektovaným generálnym prokurátorom s vlastným názorom.

Kto ho dlhšie pozná, vie, že vždy to bol ambiciózny človek, a až teraz sa ukázalo, ako veľmi. Odkryl svoje karty. Už treba rátať s tým, že človek, ktorý vedie generálnu prokuratúru, sa bude s politickými kartami pohrávať.

Žilinkove ambície museli znepokojiť najmä opozičných politikov. Robert Fico musí teraz dosť zle spávať. Možno sa iba nepokojne prehadzuje v posteli, možno ho už mátajú nočné mory. Lebo zrazu má v súboji o nahnevaného voliča celkom iného súpera, ako je neslaný-nemastný Pellegrini.

Fico už len spotene dobieha, kričiac, že treba referendum. Zdieľať

Téma obrannej zmluvy s USA mala byť pritom Ficovou kľúčovou témou, on ju mal nastoliť, živiť, zbierať na nej percentá a byť tak blažený po boku svojho Blahu. Ale tému mu ukradol Žilinka.

On udal tón a Fico už len spotene dobieha, kričiac, že treba referendum. Pellegrini iba hlesol, že zmluvu v parlamente nepodporí. Ako keby to od neho niekto čakal.

Robert Fico možno už aj oľutoval, že išiel na dovolenku kamsi do Jordánska. Zatiaľ čo on oddychoval, Maroš Žilinka pokojne a chladnokrvne rozpútal politickú akciu, ktorou Fica posadil do roly užasnutého štatistu.

Navyše sa Žilinka pokojne vybral do Ruska na oslavy tamojšej prokuratúry. Čo je taká bizarnosť, až to vyráža dych. Na to by zrejme ani Fico nenašiel odvahu, ale Žilinka je pokojný. Vie, že náchylnosť k Rusku je medzi slovenskými voličmi stále výrazným fenoménom.

Žiadnu hrozbu zo strany Ruska nepociťuje až 61 percent Slovákov. Bidena pozitívne vníma 55 percent respondentov a Putina zas 56 percent, hovoria výskumy. Aj preto Žilinka výletom do Moskvy nič neriskuje, ak nepočítame rozhorčenie Juraja Šeligu.

Robert Fico môže mať opäť problémy s tlakom, keď vidí, ako si Žilinka pokojne ide svoju sólo jazdu. Ako hrdina z westernu, ktorý si pokojne popiskuje, ale keď treba, prvý má ruku na kolte.

Žilinka ma oproti Ficovi zopár výhod. Napríklad je relatívne nová tvár, lebo jeho politická minulosť je už blahosklonne prekrytá časom. A ani nesčervenie na tlačovke od jedu, keď ho novinári provokujú otázkami. Zatiaľ dokonca ani žiadnu novinárku nenazval husou. Akurát zopár ich na tlačovku jednoducho nepustil.

Ešte mu zatlieskajú, aj na míting zájdu, ale tajne sa už obzerajú po komsi novom. Zdieľať

Žilinka síce nemá politickú stranu, čo sa môže javiť na prvý pohľad ako hendikep, ale má zas vysoký úrad. A na Slovensku je vysoký úradník možno stále váženejší človek ako šéf politickej strany.

Inzercia

Strana, keď je silný líder, sa tu vytvorí raz-dva, veď sme už párkrát videli, ako sa to robí. Občas na založenie novej strany stačí aj výťah.

Fico je už človek bez veľkej budúcnosti a mnohí voliči sú z jeho večnej nenávisti a jedovitosti unavení. Ešte mu zatlieskajú, aj na míting zájdu, ale tajne sa už obzerajú po komsi novom, no s podobným talentom, nasadením a preferenciami.

Pellegrini im žiadnu silnú emóciu ani istotu nedáva. Skôr už v opozičných voličoch môže vyvolávať obavy, kam sa ešte vyvinie, či sa predsa len nedá vtiahnuť do spolku so sulíkovcami či progresívcami.

Ale aj iní musia byť zo Žilinku a jeho politických ambícií nervózni.

Napríklad Igor Matovič či Eduard Heger. Museli predsa vidieť, že hysterická reakcia ministra obrany Naďa im narobila škody. Naď sa odmietol o Žilinkových pripomienkach baviť, jeho úradníkov z ministerstva vyhodil, vraj ničomu nerozumejú. A na facebook dal výzvu „klamárom“, ako sú Fico, Žilinka, Chmelár či Čarnogurský, že on odstúpi, ak by sa obavy týchto ľudí zo zmluvy naplnili.

Heger či Matovič možno teraz aj tŕpnu, či Naď opäť nenazve všetkých, čo sú proti obrannej zmluve s USA, dezolátmi, opicami alebo či sa uspokojí iba s výrazom „klamári“. Ak téma bude ešte eskalovať, možno sa pre OĽaNO stane väčším problémom Naď ako samotná zmluva, o ktorej sa stále dá vecne rozprávať.

Prezidentka je tiež teraz v nemilej situácii. Zdieľať

Znervóznieť museli už aj v Prezidentskom paláci, keďže skupina ľudí, do ktorej patrí Vladimír Palko, Ján Čarnogurský, Eduard Chmelár či ústavný právnik Ján Drgonec, vyzvala prezidentku, aby dala zmluvu posúdiť Ústavnému súdu. A odkázali jej, že ich znepokojuje, že sa ako hlava štátu a hlavná veliteľka Ozbrojených síl SR doteraz k zmluve nevyjadrila. Vraj je to alibistické, aby prezidentka republiky stála mimo tohto procesu.

Prezidentka je v nemilej situácii, keďže ju pred pár dňami navyše Matovič nie veľmi štátnicky obviňoval, že „kula pikle“ s veľvyslankyňou USA v čase vládnej krízy.

Žilinka tak rozkýval politickú scénu.

A Roberta Fica musel aj vydesiť. Lebo súpera z tejto strany nečakal. To je asi také, ako keď vás niekto na diaľnici predbieha po pravej strane. A navyše sedí v dopravnom prostriedku, ktorý by ste na diaľnici nečakali.

Napríklad v americkej stíhačke. Alebo skôr v ruskej?

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva