Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Grigorij Mesežnikov

V Kazachstane bola spontánna ľudová revolúcia

Stoja za nepokojmi v stredoázijskej krajine teroristické skupiny alebo obyčajní nespokojní ľudia? A ako Kazachstan vlastne funguje? 

Politický analytik Grigorij Mesežnikov rozdeľuje protestujúci dav v Kazachstane do štyroch skupín, pričom jeho hlavný prúd tvoria obyčajní nespokojní ľudia, ktorí nevyvolávali násilnosti. I keď analytik uznáva, že medzi protestujúcimi boli aj ľudia, ktorí podpaľovali budovy a rabovali obchody, je podľa neho dôležité presne identifikovať, o aké skupiny ľudí išlo.

Mesežnikov však jednoznačne vylučuje, že podstata diania v Kazachstane sa dá zhrnúť do naratívu o ozbrojených a organizovaných teroristických skupinách, ktorý šíri kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev a ruský prezident Vladimir Putin.

Akou krajinou je vlastne Kazachstan, aký má vzťah k Rusku a ktoré podstatné politické udalosti tento štát formovali po rozpade Sovietskeho zväzu?

Nielen o Kazachstane, ale aj o aktuálnom napätí medzi Západom a Ruskom pre situáciu na východoukrajinských hraniciach sa veľa zaujímavého dozviete v tomto videu:

Ak naše rozhovory radšej počúvate vo forme podcastov, ponúkame vám aj túto alternatívu:

 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.