Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Spoločnosť
10. január 2022

Omikron a deti

Čoskoro sa pravdepodobne infikuje veľké množstvo detí. Sú obavy na mieste?

Deti nastupujú do škôl v čase stúpajúcej vlny omikronu. Čo od toho očakávať a ako ich účinne ochrániť?

Čoskoro sa pravdepodobne infikuje veľké množstvo detí. Sú obavy na mieste?

Nový variant koronavírusu omikron zásadne mení situáciu počas pandémie. V posledných dňoch celosvetovo dramaticky stúpa počet nových prípadov. Problém nastupujúcej vlny pre Slovensko je ten, že infekcia sa z Južnej Afriky rozšírila do celého sveta tak rýchlo, že nemáme k dispozícii poriadne dáta, podľa ktorých by sme presnejšie vedeli, čo nás čaká.

A to hlavne preto, že prvé údaje, z ktorých by sme mohli predpovedať priebeh v Európe, sú z krajín, ktoré majú vysokú preočkovanosť populácie. To pre Slovensko neplatí.

Už však vieme, že omikron je infekčnejší ako delta a zároveň viac obchádza imunitu po vakcinácii, ale aj po predošlom prekonaní covidu. Napríklad jedna dánska štúdia odhaduje trojnásobne rýchlejšie šírenie omikronu oproti delte, avšak iná naznačuje zvýšenie šírenia v domácnostiach „len“ o 50 percent.

Bez ohľadu na to nárast počtu novoinfikovaných omikronom, ktorý na grafoch vyzerá takmer ako kolmá krivka nahor, hovorí jednoznačne o ohromnej infekčnosti omikronu. Našťastie sa však zatiaľ zdá, že priebeh ochorenia je u človeka miernejší a jeho prekonanie zvyšuje imunitu proti predošlým variantom. 

Čítajte tiež

Báť sa, aj keď je priebeh omikronu miernejší?

„Aj keď sa zdá, že omikron je v porovnaní s deltou menej závažný, a to najmä u očkovaných osôb, neznamená to, že by mal byť kategorizovaný ako mierny,“ povedal šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus minulý týždeň na tlačovej konferencii.

„Rovnako ako predchádzajúce varianty, aj omikron spôsobuje hospitalizácie a zabíja ľudí,“ dodal. Toto pomerne ostré vyhlásenie šéf WHO doplnil o fakt, že súčasná vlna mimoriadne prekračuje kapacity zdravotníckych systémov po svete.

Omikron napĺňa viac bežné nemocničné lôžka, zatiaľ čo delta viac jednotky intenzívnej starostlivosti.

Dobrou správou však je, že pacienti sa z bežného lôžka dostanú domov omnoho rýchlejšie a bezpečnejšie ako z lôžka na JIS, kde pacienti aj napriek liečbe často zomierajú.

Detský priebeh omikronu

Zatiaľ nemáme dostatok informácií, aby sme s určitosťou vedeli povedať, či je omikron pre deti menej nebezpečný ako delta. Prvotné údaje z Juhoafrickej republiky naznačovali, že deti s omikronom potrebujú hospitalizáciu podobne často ako deti s deltou.

Podľa posledných predbežných dát z Veľkej Británie zas vieme, že aj u detí priebeh ochorenia môže byť ľahší než pri predchádzajúcich variantoch. Tu však môže hrať dôležitú rolu aj fakt, že britské deti boli pred nástupom omikronu významne premorené, čiže mali istý stupeň imunity.

Tamojšia vysoká premorenosť detí má dôvod hlavne v tom, že britské školy boli počas pandémie zatvorené minimálne. Na Slovensku je stále významná časť detí, ktoré sa s koronavírusom ešte nestretli, predsa len sme mali ako tretí najdlhšie zatvorené školy na svete. V každom prípade, na definitívnu odpoveď o závažnosti ochorenia u detí si ešte musíme počkať. 

Čítajte tiež

Zatiaľ však vieme, že priebeh omikronu vyzerá podobne ako pri delte. Teda zvýšená teplota, bolesti hlavy a svalov, bolesti hrdla, zahlienenie, kašeľ, vracanie, hnačka, menej často sa vyskytuje strata chuti a čuchu.

U istej časti detí prebieha infekcia asyptomaticky alebo len s miernymi príznakmi. Pediatri vypracovali manuál o príznakoch ochorenia u detí, ktorý je k dispozícii tu.

Plnia deti nemocnice?

Áno, plnia. Síce stále výrazne menej ako vo vyšších vekových kategóriách, ale jednoznačne viac ako počas predošlých vĺn. Podľa skúseností z týchto krajín, ktoré však majú vyššiu mieru zaočkovanosti aj u detí, sú najviac hospitalizované deti do štyroch rokov, ktoré ešte nemôžu byť očkované. Vyššie vekové kategórie sú na tom lepšie.

Opäť však narážame na to, že v USA sú deti zaočkované lepšie ako dospelí na Slovensku: 12- až 17-roční Američania sú zaočkovaní na 54 %. Vo vekovej kategórii 5 až 11 rokov bolo k 8. januáru zaočkovaných 17 percent malých Američanov.

U nás je v tejto vekovej kategórii zaočkovaných dvoma dávkami len pár sto detí, väčšina v dôsledku iného vážneho ochorenia. 

Problém omikronu spočíva najmä v tom, že v dôsledku jeho nebývalo vysokej schopnosti šíriť sa mu už málo kto „ujde“ a veľmi pravdepodobne sa infikuje veľké množstvo detí v krátkom čase. To je poznatok z krajín, ktoré už zažívajú vlnu omikron, aplikovateľný aj na Slovensko.

Naša nevýhoda je veľmi nízka zaočkovanosť dospelých aj detí, naopak, našou teoretickou výhodou môže byť pomerne čerstvo nabudená imunita z doznievajúcej vlny delta. Nakoľko to bude významné, však ukáže až najbližší čas.  

Covid a slovenské deti

Zatiaľ bolo v nemocniciach hospitalizovaných o niečo menej ako 1 400 detí do 18 rokov, z toho 20 bolo na umelej pľúcnej ventilácii (ÚPV) a 12 detí zomrelo (obr. 1). Na Slovensku žije niečo vyše milióna detí do 18 rokov. Počet zaočkovaných do 18 rokov je takmer 100-tisíc (obr. 2).

Obr. 1: Počty detí a mladých do 20 rokov za celú pandémiu v porovnaní s ľuďmi vo veku 20 rokov a viac: počet pozitívnych PCR testov, hospitalizovaných, na UPV a úmrtí. Autor: Martin Huba, vedapomaha.sk

Obr. 2: Počet zaočkovaných detí do 18 rokov (17,99 roka) z celkového počtu 1 milión detí. Autor: Martin Huba, vedapomaha.sk

Tím Alexandry Bražinovej z konca minulého roka zrealizoval štúdiu u dospelých, podľa ktorej približne polovica z neočkovanej populácie nemá protilátky. Vzhľadom na to, že omikron dokáže prelomiť imunitu po dávnejšom prekonaní, táto vlna sa bude týkať ešte priveľa detí – tých, ktoré covid ešte neprekonali, prekonali dávnejšie alebo sa u nich dostatočne nevyvinula imunita po prekonaní.

Zatiaľ nevieme presne odhadnúť, u akého počtu detí sa vyvinie závažný stav, lebo omikronová vlna sa nedá presne porovnať s vlnami alfa a delta. Avšak je isté, že pri určitom počte detí sa závažný stav vyvinie.

Doterajší priebeh

Zo štatistických údajov z doterajších vĺn alfa a delta vieme, že približne jedno dieťa zo 100 pozitívne testovaných potrebovalo hospitalizáciu.

Na obrázku 3 vidíme, že počas vlny delta mesačne do nemocníc smeroval väčší počet detí do 9 rokov ako počas predchádzajúcich vĺn. Rovnako to platilo aj pri percentuálnom zastúpení detských hospitalizácií do 9 rokov zo všetkých hospitalizácií (obr. 4) – v nemocniciach bolo zo všetkých pacientov viac detí ako predtým.

Tretia vlna bola teda u detí intenzívnejšia ako predchádzajúce. 

Obr. 3: Príjmy do nemocníc počas druhej a tretej vlny v kategórii 0 – 9 rokov (žlté stĺpce) a príjmy na UPV (modré stĺpce). Autor: Martin Huba, vedapomaha.sk

Obr. 4:  Percentuálne zastúpenie hospitalizácií detí vo veku 0 – 9 rokov zo všetkých hospitalizácií. Autor: Martin Huba, vedapomaha.sk

Závažné detské zápalové ochorenie v dôsledku covidu s názvom MIS-C sa vyskytovalo u jedného až dvoch detí z 1 000 pozitívne testovaných a zomierajú 1 – 2 deti z milióna pozitívnych. 

Na základe vyššie uvedených dát o omikrone zo sveta predpokladáme, že aj u nás sa detské ambulancie a nemocnice budú zapĺňať rýchlo, o to viac, keď je zaočkovaných menej detí ako v iných krajinách.

Deti, ktoré ochorenie prekonali s dostatočným priebehom v posledných mesiacoch, by mali byť chránené pred vážnym priebehom rovnako ako zaočkované deti.

Situáciu nám môže zhoršiť slabé priestorové a hlavne personálne zabezpečenie detských ambulancií a oddelení. Priemerný vek obvodného lekára pre deti je na Slovensku 61 rokov.

Covid u detí zvyšuje riziko rozvoja cukrovky 

V USA počas pandémie pozorovali zvýšený nárast rizika rozvoja cukrovky u detí v skupine, ktorá prekonala covid, na rozdiel od skupiny, ktorá ho neprekonala. Výskum bol realizovaný z dát niekoľko stotisíc detí.

Inzercia

Zároveň v období pandémie prišlo všeobecne k značnému nárastu novovzniknutých prípadov cukrovky. Preto očkovanie detí proti covidu môže byť vhodné aj v rámci prevencie vzniku alebo zrýchlenia vývoja cukrovky.

Okrem zápalu pľúc, multisystémového zápalu MIS-C, vzniku cukrovky sa u detí v tejto vekovej kategórii môžu vyskytnúť aj ťažkosti spojené s long-covidom. Pomerne dramaticky sa zvýšil aj počet psychických ťažkostí v dôsledku pandémie – či už pre sociálne okolnosti, úmrtia blízkych, alebo aj v dôsledku samotného ochorenia.

Našťastie väčšina detí prejde covidom bez významnejších ťažkostí a ochorenie zvládne dobre. Vakcinácia dvoma dávkami okrem ochrany pred možným vznikom cukrovky však dokázateľne poskytuje naozaj vysoký stupeň ochrany napríklad práve proti ochoreniu MIS-C.

Očkovať deti aj krátko po inom očkovaní?

V médiách sa vyskytli, žiaľ, nepresné informácie aj zo strany odborníkov o tom, že sa deti po MMR vakcíne môžu očkovať proti covidu až o mesiac, po ostatných (neživých) vakcínach až o dva týždne.

Vzhľadom na to, že momentálne ide o dni, radi by sme toto tvrdenie poopravili. Americké CDC, ako aj ďalšie medzinárodné odborné spoločnosti povoľujú očkovanie proti covidu spolu s ostatnými vakcínami dokonca v jeden deň.

Už dnes bežne očkujeme deti (a opakovane) proti siedmim ochoreniam naraz. V prípade, že máme dostatok času (napríklad medzi vlnami), očkovanie proti covidu môžeme posunúť o 4 – 7 dní po inom zaočkovaní.

Avšak nie je žiadnou chybou, ak v dnešnej situácii zaočkujeme dieťa proti covidu a ďalším ochoreniam naraz.

Keď si časť rodičov uvedomuje riziká covidu a chce ich u svojho dieťaťa znížiť očkovaním, je zlyhaním kompetentných, ak to pri dostupnosti vakcín týmto deťom včas neumožnia a rodičia tak chodia dávať deti očkovať do Viedne.

Európska lieková agentúra pritom schválila dobrovoľné očkovanie pre deti vo veku 5 – 11 rokov už 25. novembra 2021, a to aj z balení vakcíny určených pre dospelých. Viaceré krajiny, ako napríklad Rakúsko, začali ihneď po tomto schválení dobrovoľne deti očkovať.

Slovensko (ale i Maďarsko, Poľsko či Česko) sa rozhodlo počkať na špeciálne detské balenia vakcíny. Tie malo Slovensko k dispozícii už 16. decembra. Ale kým susedné krajiny začali ihneď po ich obdržaní očkovať, u nás sa okrem spustenia registračného formulára nedialo nič.

Čakalo sa na distribúciu detských balení, až kým pediatri 28. decembra nedostali od hlavnej odborníčky pre detských obvodných lekárov oznámenie, že môžu začať očkovať deti aj z balení pre dospelých (!), a to bez akéhokoľvek vysvetlenia predchádzajúceho čakania vedúceho len k strate času.

Pritom dodacia lehota očkovacej látky do ambulancií je do dvoch týždňov.

Po ďalšom období zavretých škôl tak všetky deti, ktoré si neuplatnili zdravotnú výnimku na prednostné očkovanie, no ich rodičia ich chceli dať zaočkovať, vstúpia do vlny omikronu bez adekvátnej ochrany, ktorú mohli včas získať.

Má ešte pravidelné testovanie detí zmysel?

Dobrá správa je, že antigénové testy fungujú aj na omikron. Nie celkom dobrou správou je, že pri omikrone môžu s pozitivitou meškať. To znamená, že kým sa zistí pozitivita, daný človek môže vírus prenášať

Napriek tomu má testovanie stále význam a do určitej miery dokáže naďalej tlmiť rýchlosť vlny. Okrem toho je testovanie dôležité kvôli prehľadu o počte infikovaných v komunite, bez ktorého sa ťažko nastavujú rozumné opatrenia.

Testovanie žiakov dokáže vlnu čiastočne rozložiť v čase, lebo podľa súčasných pravidiel pre každého pozitívneho žiaka ide celá trieda do karantény. Môže nám to „kúpiť“ trochu času, no pri vysokoinfekčnom omikrone je na mieste otázka, či má vôbec zmysel deti znova a znova posielať do karantény.

Ak deti neochoreli pred ňou, po nej sa aj tak nakazia takmer určite. Preto by bol vhodný prístup, aby do izolácie išiel len infikovaný žiak a ostatní by pokračovali vo výučbe, ak by boli opakovane negatívni alebo bez príznakov.

Pri nedostatku testov ich treba nechať rizikovým

V nadchádzajúcich týždňoch pri obmedzenej ponuke a vysokom dopyte po testoch bude dôležité prioritizovanie testov nie ľuďom bez príznakov a bez pozitívnych kontaktov, ale, naopak, ľuďom, ktorí majú riziko vážneho priebehu, a teda ich treba včas liečiť.

Dnes sú k dispozícii štyri lieky účinné aj proti omikronu: monoklonálne protilátky sotrovimab a antivirotiká remdezivir, Paxlovid (nirmatrelvir/ritonavir) a molnupiravir.

Remdezivir fungoval u hospitalizovaných ľudí relativne „vlažne“, avšak nová štúdia, pokiaľ ide o použitie tohto preparátu u ambulantných pacientov, ukazuje, že pri naozaj včasnom podaní (do 7 dní od nástupu symptómov) znížil rozvoj ťažšieho priebehu ochorenia o 87 percent (obr 6).

Remdezivir a sotrovimab však, bohužiaľ, treba podávať intravenózne. Molnupiravir je zasa slabší ako ostatné tri a nie je vhodný pre deti a tehotné ženy. Všetky tieto preparáty je nutné začať podávať v rámci prvých dní infekcie (obr. 5 a 6) a na to potrebujeme test.

Práve preto treba v nasledujúcich týždňoch v čase nedostatku prioritizovať testy pre rizikových.  

Obr. 5: Lieky proti omikronu. Zdroj: CDC/IDSA COVID-19 Clinician Call: COVID-19 Treatment Updates Plus the Latest on Omicron, Jan. 8 2022

Obr. 6: Lieky proti omikronu (pokračovanie). Zdroj: CDC/IDSA COVID-19 Clinician Call: COVID-19 Treatment Updates Plus the Latest on Omicron, Jan. 8 2022

Z týchto dôvodov je vhodné nemrhať zbytočne testami aj u zaočkovaných ľudí alebo čerstvých rekonvalescentov po každom možnom kontakte s vírusom, pokiaľ sú bez príznakov.

Vhodné je tiež používať antigénové testy na výter z nosa podľa návodu, avšak pri neistote je prínosné urobiť k tomu aj výter z hrdla. Čo sa týka PCR testovania, všeobecne sa javí, že slinové PCR testy majú vyššiu citlivosť oproti PCR výterom z nosa.

Pri omikrone je totiž lepší záchyt vírusu práve v hrdle a v slinách, a to najmä pri prvých príznakoch. 

Nastávajúca vlna bude pravdepodobne krátka a silná, pretože sa infikuje veľké množstvo ľudí v krátkom čase. Jediná účinná prevencia ťažkého priebehu je stále očkovanie. 

Správne použitý respirátor ochráni aj pred vysokoinfekčným omikronom, ostatné opatrenia už zabezpečia nižšiu ochranu, ale ich význam spočíva v znížení infekčnej dávky. A platí, že čím nižšou dávkou sa človek infikuje, tým je väčšia pravdepodobnosť slabšieho priebehu ochorenia.

Keďže premoreniu už nevieme reálne zabrániť, u neočkovaných detí je teda mimoriadne dôležité dodržiavať všetky odporúčané opatrenia (rúška alebo respirátory, vetranie, rozstupy, malé skupiny), aby sa deti stretli podľa možnosti s čo najnižšou infekčnou dávkou. 

Na jar by mala vlna omikronu výrazne klesať, preto je vhodné nasledujúce týždne ešte s opatreniami vydržať. Najdôležitejšie zo všetkého je, aby deti chodili do školy a na mimoškolskú činnosť bez ďalších obmedzení čo najdlhšie a pri minimalizovaní rizika ťažkého priebehu covidu. 

Príprava na túto vlnu znamená tiež dať ľuďom i deťom možnosť dať sa zaočkovať, ako aj adekvátne vysvetľovať výhody očkovania.

 

Foto – TASR/ Pavel Neubauer a František Iván

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.