Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
29. december 2021

Rusko ruší organizáciu Memorial

Na mŕtvych radšej zabudnite

Ruský Najvyšší súd včera nariadil zrušenie najstaršej ruskej neziskovky, ktorá spomína na obete Stalinových zločinov.

Na mŕtvych radšej zabudnite

21. december 2021, ruskí komunisti vzdávajú hold J. Stalinovi pri jeho hrobe na moskovskom Červenom námestí pri príležitosti 142. výročia jeho narodenia. Foto TASR/AP

Dôvodom tohto rozhodnutia má byť porušenie zákona o „zahraničných agentoch“.

Prokurátor Alexej Žafiarov žiadal zákaz organizácie s argumentom, že Memorial údajne „skresľuje historickú pamäť Veľkej vlasteneckej vojny a vytvára falošný obraz ZSSR ako teroristického štátu (...) a rehabilituje nacistických zločincov“.

Samotná organizácia vidí oficiálny rozsudok vo veci porušenia zákona o „inoagentoch“ ako zámienku a upozorňuje na fakt, že ruská generálna prokuratúra jej vyčíta „kritiku vládnych orgánov“. Aj po rozsudku chce „nájsť cestu k legálnemu pokračovaniu“ vo svojej práci.

Ruská televízia Dožď nazvala rozsudok „splnením politickej vôle“. Advokátka Mária Ejsmontová uisťuje: „Samozrejme, týmto sa nič nekončí. Odvoláme sa a Memorial bude pokračovať, ľudia, ktorí pracujú na tomto veľkom diele, budú pokračovať. (...) Pred sedemdesiatimi rokmi v tejto budove, na týchto miestach, vyslovili trest smrti ohromnému množstvu nevinných ľudí, ktorých v mene štátu vinili, že sú špiónmi zahraničných rozviedok,“ hovorí pred budovou súdu.

Aj Memorial počas svojej činnosti zaznamenal straty na životoch. Spolupracovníčka organizácie Natália Estemirová, ktorej rešerše o porušovaní ľudských práv v Čečensku pravidelne vychádzali v denníku Novaja Gazeta, bola za bieleho dňa unesená a zastrelená, jej mŕtve telo bolo nájdené v susednom Ingušetsku. Jej kolegovia predpokladali prepojenie vraždy na Putinovho satrapu v Čečensku Ramzana Kadyrova, to však nebolo nikdy vyšetrené.

O zrušenie Memorialu sa ruské úrady pokúšali už v roku 2015, vtedy rozpustenie organizácie zamietol ruský ústavný súd. Od roku 2016 je Memorial vedený pod klasifikáciou „zahraničný agent“.

Inzercia

Prednedávnom vzbudil prípad Memorialu opäť pozornosť, keď skupina výtržníkov prerušila premietanie filmu a privolaná polícia namiesto zatknutia výtržníkov odviedla spolupracovníkov organizácie. O prípade písal Postoj v októbri.

Rozsudok si vyžiadal mnoho kritiky zo strany ruskej, ale aj zahraničnej verejnosti. Šéfredaktora ruského magazínu Republic Dmitrija Kolezeva ladí rozhodnutie súdu pesimisticky: „Aby som bol úprimný, neveril som, do poslednej chvíle som dúfal, že sa to nestane. Je to veľmi smutné, škodlivé, chybné rozhodnutie. To posilňuje pesimistické vyhliadky, pokiaľ ide o to, čo sa deje v Rusku. Pretože hlavným zmyslom Memorialu je zachovať spomienku na represie, aby sa štátne zločiny v budúcnosti neopakovali. A ak štát zakáže uchovávať túto spomienku, potom nie je ťažké uhádnuť, kam sa hýbe.“

Len deň po rozsudku najvyššieho súdu Moskovský mestský súd zakázal aj Ľudskoprávne centrum Memorialu v Moskve. Oficiálnym dôvodom bolo opäť údajné porušenie zákona o „inoagentoch“, no Novaja Gazeta píše: „Prokurátori (...) kritizovali, že organizácia podporuje nekoordinované protesty zamerané na údajnú ,destabilizáciu krajiny‘.“

„Dnešné obvinenie je úplne rovnaké ako obvinenia voči sovietskym disidentom,“ kritizoval právnik Memorialu Grigorij Vajpan. Novaja Gazeta dokonca porovnala prejav prokurátora Žafiarova s generálnym prokurátorom RSFSR Andrejom Vyšinským z procesov v roku 1936. Vyšinskij bol sudcom v prvom veľkom politickom procese v roku 1922 a hlavným strojcom Stalinových čistiek, jeho prejavy počas monsterprocesov inšpirovali aj šéfa Ľudového súdu v nacistickom Nemecku Rolanda Freislera.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva