Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
28. december 2015

Ako slovenskí katolíci menia krajinu

Silou prorodinného hnutia nie je to, že by vedelo presadiť pozitívne zmeny, ale že zabraňuje presadiť veľké liberálne experimenty.
Ako slovenskí katolíci menia krajinu

Foto: Národný pochod za život

Je pravda, že Slovensko je katolíckou krajinou často iba na papieri. Máme podobne nízku pôrodnosť či podobne vysokú rozvodovosť než iné západoeurópske štáty, v ktorých už kresťanská viera nie je významným faktorom. Napriek tomu sa v niečom dôležitom od západnej Európy významne líšime.

Verejne angažovaní kresťania sú v každej európskej krajine, ale len málokde sa im podarilo ovplyvniť obraz politiky aj spoločnosti tak ako slovenským katolíkom za posledné roky.

Keď sa pred piatimi rokmi za veľkej mediálnej odozvy aj podpory uskutočnil v Bratislave prvý Dúhový pochod, zdalo sa, že Slovensko už aj v tomto dobieha liberálnejšie krajiny. A teda, že aj u nás čoskoro padne predstava o manželstve ako zväzku muža a ženy – a čoskoro sa presadia najskôr registrované partnerstvá, potom manželstvá či adopcie detí pármi rovnakého pohlavia.

Menšina, ktorú cítiť

V tejto chvíli sa však zdá, že konzervatívnemu prostrediu sa podarilo tento proces zabrzdiť. Podiel majú na tom jednak aktivisti, ktorí v uplynulých rokoch pripomienkovali rôzne dokumenty a stratégie na „poeurópštenie“ Slovenska aj v týchto oblastiach. Okrem aktívnych jednotlivcov však bola dôležitá aj masívnosť konzervatívneho protestu.

Pred dvomi rokmi v Košiciach a tento september v Bratislave prišlo do ulíc na Národný pochod za život 70 až 80-tisíc ľudí, ktorých spájajú témy ochrany života aj klasickej definície manželstva. Prvý košický úspech motivoval aktivistov, ktorí sa zorganizovali v Aliancii za rodinu. Tí v pomerne krátkom čase zozbierali 400-tisíc podpisov a vyvolali februárové referendum o rodine.

Jeho výsledok bol síce jasnou prehrou, keďže sa na ňom napriek odhadovaným 30 až 40 per­centám voličov zúčastnilo len čosi málo cez 20 percent. Úspechom napokon nebolo ani ďalšie pôsobenie Aliancie, ktorá stratila energiu a takmer zmizla z verejnej debaty. V tomto zmysle sa niečo podobné stalo aj Národnému pochodu v Bratislave. Tam síce prišlo nečakane veľa ľudí, no nevznikol tlak na politikov, aby sa jeho požiadavkami vážne zaoberali. Politici ľavice aj pravice sa tak mohli tváriť, akoby k bratislavskému pochodu s najmasívnejšou účasťou po roku 1989 ani nedošlo.

Úspech konzervatívneho prorodinného hnutia preto spočíva v niečom inom než v presvedčivých výsledkoch. Hoci sa traduje, že Slovensko je katolícke, platí to len štatisticky, nie však v pravom zmysle slova. V nedeľu chodí do kostola asi 25 percent populácie, praktizujúci katolíci teda nie sú väčšinou, ale výraznou menšinou spoločnosti.

Inzercia

Čo tomu chýba

Tým úspechom je, že táto men­šina oveľa hlasnejšie než prv formuje hodnotovú diskusiu v spoločnosti. A ovplyvňuje tak aj atmosféru v krajine. Zrejme ani v budúcom parlamente nebude napriek rôznym tlakom šanca na to, aby prešla najmäkšia požiadavka dúhového hnutia ako registrované partnerstvá. Tlak konzervatívneho hnutia rešpektuje najsilnejší Smer, ktorý by v iných spoločenských podmienkach nemal s príslušnými zmenami zákonov žiaden problém. Menšie strany pravice si tiež neželajú zmeny – niektoré ako KDH sa k tomuto hnutiu priamo hlásia, v iných ako Sieť sú zas konzervatívci zo severných regiónov výrazným hlasom.

Silou prorodinného hnutia te­da nie je to, že by samo vedelo presadiť pozitívne zmeny, ale najmä prevencia. Teda že spomaľuje alebo zabraňuje presadiť veľké liberálne experimenty.

V čase, keď sama Európa stráca identitu a hľadá samu seba, je aj toto nesamozrejmý úspech. Otáz­ne je, či sa s ním treba uspokojiť, alebo sa usilovať o niečo viac.

Zápas o zachovanie definície manželstva či protest proti rôznym gender teóriám je dôležitý, ale nemal by sa stať podstatou rodinnej agendy. Slovenská rodina čelí obrovským problémom, či už rozvodom, chudobe viacpočetných rodín, nízkej pôrodnosti.

Konzervatívne hnutie tak nepotrebuje iba aktivistov, ktorí vedia zmobilizovať ľudí k protestu. Ale aj odborníkov, ktorí dokážu nájsť na výzvy doby rozumné odpovede.

Martin Hanus

Odporúčame