Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Spoločnosť
30. november 2021

Očkovanie detí proti covidu

Zbytočne nečakajme a neodkladajme jeho dobrovoľné spustenie až od nového roka

Bazírovanie na dokonalej presnosti podanej dávky nepovažujeme za dostatočný dôvod na odloženie očkovania. Hlavne nie pri súčasnom šírení a výskyte omikronu.

Zbytočne nečakajme a neodkladajme jeho dobrovoľné spustenie až od nového roka

Sedemročná Emmy Sloneckerová dostáva prvú dávku vakcíny proti covidu. Foto – TASR/AP

Posledné týždne veľa rodičov na Slovensku s napätím čakalo, kedy Európska lieková agentúra (EMA) schváli očkovanie pre detí od 5 do 11 rokov, keďže v USA sa v tejto vekovej kategórii očkuje vyše mesiaca a podarilo im zaočkovať už vyše troch miliónov detí. 

Nádeje na skoré očkovanie dávala rodičom aj hlavná odborníčka pre detských obvodných lekárov a členka epidkonzília doktorka Elena Prokopová. Vyzeralo to, že očkovať sa začne prakticky ihneď po schválení vakcíny Európskou liekovou agentúrou.

O to prekvapujúcejšie bolo nedávne vyjadrenie ministerstva zdravotníctva, že očkovanie sa spustí až v roku 2022. 

Naozaj si takéto zdržanie môže dnes Slovensko dovoliť? Deti sa premorujú v otvorených školách veľkou rýchlosťou. Toto premorovanie s možnými zdravotnými následkami môže zastaviť až umožnenie očkovania pre všetky deti nad 5 rokov alebo úplné zatvorenie škôl na dlhší čas.

Vakcína je schválená, mnohí rodičia sú pripravení a Slovensko je podľa ministra zdravotníctva na pokraji humanitárnej katastrofy, tak na čo sa ešte čaká?

Podľa našich informácií sa v USA očkujú deti vakcínou Pfizer, ktorá je však v špeciálnom balení, ktoré vydrží dlhšie a umožňuje jednoduchšie natiahnutie detskej dávky. Iný rozdiel oproti u nás dostupnej vakcíne nie je.

Žiaľ, špeciálne balenia pre deti, aké majú v USA, prídu na Slovensko a do ďalších krajín EÚ až pred Vianocami, teda reálne sa u nás začne očkovať až začiatkom roka 2022.

Inzercia

Čítajte tiež

V súčasnosti už očkujeme deti nad 5 rokov, avšak len tie s vážnejšími ochoreniami. Bez problémov očkujeme z dostupného veľkého „dospeláckeho“ balenia menším objemom 100 mikrolitrov. Tam nám to problém nerobí.

V Rakúsku a Dánsku už umožnili plošné očkovanie detí do 12 rokov aj z klasického (dospeláckeho) balenia, lebo usúdili, že riziko, či zdravotník nenatiahne úplne presný objem, je zanedbateľné.

A na Slovensku majú pediatri dnes množstvo liekov len v dávkach pre dospelých a denne naši pediatri dávkujú presné dávky z takýchto „dospeláckych“ liekov aj pre veľmi malé deti. 

Musíme si uvedomiť, že množstvo vakcíny schválené pre deti vo vekovej kategórii 5 – 12 rokov je rovnaké pre každé dieťa: či ide o 20-kilové päťročné dieťa, alebo 60-kilové 12-ročné dieťa. Preto bazírovanie na dokonalej presnosti podanej dávky vakcíny nepovažujeme za dostatočný dôvod na odloženie očkovania až do roku 2022. Hlavne pri súčasnom šírení koronavírusu v našich školách a výskyte novej vysokoinfekčnej mutácie omikron. 

Vzhľadom na súčasnú slovenskú situáciu by bolo vhodnejšie, aby sme nestrácali čas a neoberali deti o vzdelanie, ale aby sme sa inšpirovali napríklad Rakúskom, kde je dnes umožnené očkovanie detí pod 12 rokov z balení vakcín určených pre dospelých. A rodičia, ktorí sa rozhodnú počkať na detské balenie, majú možnosť sa slobodne rozhodnúť.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.