Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. november 2021, 08:37

Konzílium odborníkov

Lockdown sa uvoľní, hneď ako to bude možné, ale len pre očkovaných a prekonaných

Lockdown sa uvoľní, hneď ako to bude možné, ale len pre očkovaných a prekonaných

FOTO TASR – Dano Veselský

„Ak chceme von z pandémie, musíme zvýšiť výrazne zaočkovanosť,“ tvrdí konzílium. Zamestnávateľov vyzýva testovať neočkovaných dva- až trikrát do týždňa, nielen raz.

Epidemická situácia sa na Slovensku naďalej zhoršuje. Počty pozitívnych aj hospitalizovaných rástli aj počas uplynulého týždňa. Najvyšší výskyt pozitívnych je v súčasnosti medzi deťmi a mládežou od piatich do 18 rokov, tvoria 25 percent z celkového počtu pozitívnych.

Do nemocníc sa dostávajú najmä nezaočkovaní ľudia. Záchranné služby denne privážajú do nemocníc približne 400 pacientov. Najviac sú zaťažené nemocnice v Prešovskom a Žilinskom kraji.  

„Z každých desiatich pacientov je asi osem nezaočkovaných. Pacienti v nemocniciach sú o niečo mladší. V druhej vlne gro tvorili ľudia nad 60 rokov, teraz sú to ľudia nad 50 rokov,“ upozornil riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva Matej Mišík. 

Za uplynulý týždeň bolo podaných 36-tisíc prvých dávok vakcíny, z toho 13-tisíc osobám nad 50 rokov. V tej vekovej kategórii však ostáva 680-tisíc osôb, ktoré ešte nie sú zaočkované, povedal Mišík.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou tiež informoval, že v októbri podľahlo covidu 429 ľudí, neočkovaných bolo 368 z nich (85 percent). Zaočkovaných oboma dávkami bolo 54 ľudí, prvú dávku malo sedem osôb. V skupine plne zaočkovaných bol priemerný čas od očkovania 6,3 mesiaca. Vekový priemer neočkovaných obetí bol 74 rokov, očkovaných 76 rokov. 

Lockdown je krajné riešenie, kým sa nezvýši očkovanosť

Konzílium odborníkov považuje zavedený lockdown za nevyhnutný. Sleduje ním najmä výrazné zníženie mobility a frekvencie vzájomného stretávania sa. Odborníci hovoria, aby ľudia opatrenia neobchádzali, ale dodržiavali nad rámec.

„Lockdown je len dočasné krajné riešenie, nie je to cesta, ktorou chceme ísť dlhodobo. Ak chceme von z pandémie, musíme zvýšiť výrazne očkovanie, a to o 30 percent,“ tvrdí členka konzília odborníkov infektologička Alena Koščálová.

Čítajte tiež

Hlavná odborníčka ministerstva pre pediatriu Elena Prokopová zdôraznila, že k uvoľňovaniu opatrení sa pristúpi čo najskôr, ako to bude možné. „Bude to však uvoľnenie pre očkovaných a pre prekonaných, teda tých, ktorí nezapĺňajú nemocnice,“ skonštatovala.

Prokopová zároveň kritizovala prijaté opatrenie povinnosti testovania zamestnancov pred vstupom na pracovisko raz do týždňa. Vyzvala zamestnávateľov, aby testovali neočkovaných pracovníkov dva- až trikrát do týždňa. Tvrdí, že antigénový test raz do týždňa nie je dostatočný na to, aby sa ochránili ľudia na pracovisku.

Inzercia

Či sa zmení zákaz bohoslužieb, nie je jasné

Hlavný hygienik Ján Mikas nepovedal, či sa bude zákaz verejných bohoslužieb meniť. „Zatiaľ prosíme všetkých, aby akceptovali na toto obdobie nastavené pravidlá. Je tam zvýšená mobilita a stretávanie ľudí,“ tvrdí.

Zopakoval, že kostoly sú otvorené pre individuálnu pastoráciu a omše sa môžu vysielať online. Podľa lekára Jozefa Šuvadu je náročné pri hromadných podujatiach zabezpečiť kontrolu testov na dennej báze. „Nateraz by sme to nechceli meniť.“

Predaj vianočných stromčekov podľa Mikasa nie je zakázaný, ale mal by prebiehať vonku.

Očkovanie detí nad 5 rokov už čoskoro

Očkovanie pre deti od piatich do 11 rokov vakcínou Pfizer by mohlo byť realitou aj na Slovensku v najbližšej budúcnosti. Uviedla to pediatrička Elena Prokopová.

„Myslím si, že veľmi rýchlo pôjdeme touto cestou. Očkovanie bude na základe dobrovoľnosti, a keď nebude u dieťaťa kontraindikácia, dieťa sa zaočkuje,“ spresnila. EMA totiž vo štvrtok schválila podávanie vakcíny Pfizer deťom od piatich do 11 rokov.

Mladšie deti dostanú menšiu dávku účinnej látky – iba desať mikrogramov namiesto 30 mikrogramov. Podobne ako u starších dostanú dve dávky prostredníctvom injekcie do hornej končatiny v rozmedzí troch týždňov, informovala EMA na svojej webovej stránke.

Čítajte tiež

Účinnosť vakcíny zisťovali u takmer 2000 detí od piatich do 11 rokov, ktoré predtým nemali žiadne príznaky covidu. Týmto deťom podali vakcínu alebo placebo. Z 1305 detí, ktorým podali vakcínu, dostali covid tri deti. Zo 663-člennej skupiny s placebom dostalo covid 16 detí.

Medzi vedľajšími účinkami vakcíny sa objavila bolesť v mieste vpichu, únava, bolesti hlavy, začervenanie a opuch v mieste podania injekcie, bolesti svalov a zimnica. 

Dnes treba vedieť

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.