Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Politika
19. november 2021

Rakúsko pritvrdzuje

Povinné očkovanie aj lockdown pre nezaočkovaných

V pondelok sa v Rakúsku spustí nový lockdown aj pre zaočkovaných, ktorý by mal trvať minimálne 20 dní.

Povinné očkovanie aj lockdown pre nezaočkovaných

Ľudia čakajú v rade na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 vo verejnom autobuse vo Viedni 15. novembra 2021 počas lockdownu pre nezaočkovaných. Foto TASR/AP

Následne by sa mal lockdown zrušiť – ale len pre zaočkovaných. V princípe ide o opatrenie, ktoré fakticky núti k povinnému očkovaniu a je tak predzvesťou zákona o povinnom očkovaní, ktorý má vstúpiť do platnosti najneskôr 1. februára.

Rakúska vláda tak reaguje na rapídne sa zhoršujúcu situáciu v krajine. Sedemdňová incidencia dosiahla 980 nakazených na stotisíc obyvateľov, takmer dvojnásobok oproti druhej vlne. A hoci je táto hodnota o čosi nižšia než na Slovensku (1150), za posledných sedem dní incidencia v Rakúsku rástla prudšie než na Slovensku (32 verzus 13 percent).

To už cítiť aj v nemocniciach, najmä v tvrdo postihnutom Salzbursku a Hornom Rakúsku. Incidencia v Salzbursku je vysoko nad rakúskym priemerom a dosahuje 1787 infikovaných na stotisíc obyvateľov, v Hornom Rakúsku je len o čosi nižšia (1666). Nemocnice sú preplnené, Salzbursko preto oficiálne zriadilo lekársky tím, ktorý bude rozhodovať o tom, ktorí infikovaní vôbec majú šancu na uzdravenie a dostanú intenzívne lôžko. V Hornom Rakúsku medici hlásili o čosi „lepšiu“ situáciu – zomrelo toľko nakazených, že sa niekoľko lôžok uvoľnilo.

Peter Klimek, ktorý sa venuje výskumu komplexných systémov a pracoval na vývoji pandemických modelov, už počas druhej vlny upozorňoval, že aj keď sú obmedzenia kontaktov ešte stále účinným nástrojom v boji proti pandémii, ich účinnosť v porovnaní s prvou vlnou poklesla. Vysvetliť to možno nielen väčšou infekčnosťou delty, ale aj otupením ostražitosti a celkovou únavou populácie z trvajúcej pandemickej situácie.

Namiesto zdĺhavých, no vlažných opatrení Klimek preto navrhuje tvrdé, ale krátke lockdowny. „Krátke, aby ste nespadli do pasce pandemickej únavy, a tvrdé preto, aby ste mali čo najväčší efekt v krátkom čase,“ vysvetľuje profesor Lekárskej univerzity vo Viedni.

Chaotické opatrenia

V posledných dňoch čelila rakúska vláda výčitkám, že dostatočne nereaguje na hroziaci kolaps nemocníc a rastúci počet obetí. Najmä v spolkových krajinách nebola predstava nových opatrení nijako populárna a na jednotnom postupe sa nevedela dohodnúť ani koalícia. Ľudovci z ÖVP vnímali skepticky ekonomický dosah nového lockdownu, rovnako aj opätovné obmedzenie základných práv a slobôd.

Inzercia

Výsledkom bolo, že osemmiliónové Rakúsko malo v každej z deviatich spolkových krajín iné opatrenia. Vo Viedni platí povinnosť nosiť rúško ochrannej triedy FFP-2 a na podujatiach s viac než 25 osobami sa musia aj zaočkovaní a vyzdravení preukázať negatívnym testom, v Salzbursku zas zakázali na vianočných trhoch konzum alkoholu.

Rakúska vláda medzitým zaviedla lockdown pre nezaočkovaných a dúfala, že týmto spôsobom dokáže priviesť občanov k očkovaniu. Krátko sa zdalo, že by sa táto nádej mohla splniť, počet novozaočkovaných minulý týždeň stúpol na najvyšší bod od začiatku júla. Ale aj keď toto nepochybne pomôže odbremeniť nemocnice v dlhodobom horizonte, v najbližších týždňoch to zmení len málo.

Klimek kritizuje, že politika reagovala príliš neskoro a príliš nerozhodne. Snahy spomaliť šírenie vírusu, takzvaná „brzdná dráha“, boli podľa odborníka nedostatočné: „Brzdná dráha bola taká dlhá, že sa skončila na stene,“ hovorí. Povinné očkovanie nepovažuje za rýchle riešenie akútneho problému, ale malo by zabrániť zopakovaniu terajšej situácie. Negatívny ohlas medzi odborníkmi si vyslúžilo aj nedostatočné úsilie kontaktovať nezaočkovaných po telefóne, sms-kou alebo médiami a ponúknuť im individuálny očkovací termín.

Slovenské výhľady sú ešte tristnejšie. Zatiaľ čo Rakúšania majú zaočkovaných vyše 68 percent populácie a odborníci hovoria o nutnosti zaočkovať prinajmenšom 80 percent, na Slovensku prvú dávku vakcíny zatiaľ dostalo len 46 percent obyvateľstva.

Rakúska metóda by teraz rýchlo mohla nájsť imitátorov. „Verím, že všeobecnému povinnému očkovaniu sa nakoniec nevyhneme,“ povedal v piatok ministerský predseda Bavorska Markus Söder (CSU). „Inak to bude nekonečná slučka s touto pohnojenou koronou.“

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva