KOMENTÁR: Sme fatálne závislí na konzume

Ekonomická situácia, v ktorej sa v súčasnosti nachádza celý svet, jasne ukazuje, ako sme závislí na spotrebe. Súčasná situácia je priestorom pre filozofov, sociológov a teológov a unikátnou šancou pre ľudstvo uvažovať, ako ďalej. Svetová ekonomika je totiž osudovo závislá na konzume.

Zamestnanie a mzdy budú len vtedy, keď budeme kupovať, používať, zahadzovať. Zahadzovať napriek tomu, že by ešte mohlo slúžiť. Kupovať aj vtedy, keď ešte nepotrebujeme alebo nepotrebujeme vôbec.

Bohatstvo krajiny – v reči ekonómov hrubý domáci produkt – narástlo napríklad vďaka používaniu jednorazového riadu. Za cenu obrovského plytvania a ekologických škôd. Našincovi, ktorý zájde na obed napríklad do istej verejnej jedálne v Ríme, zastáva až rozum nad tým, čo vidí. V obrovskej samooblužnej jedálni po zjedení taniere neodnesiete na umytie a opätovné použitie, ale na vyhodenie. Všetko je plastové – taniere, poháre aj príbory. Ešte aj nápoj je v plechovke. Z predstavy toho množstva odpadu po tisíckach ľudí denne sa slabším náturám zakrúti hlava. Vyrobiť, kúpiť, raz použiť a zahodiť, je totiž ekonomicky tá najlepšia stratégia. Všetko je nastavené tak, že kúpiť a hneď zahodiť plastový tanier je lacnejšie ako umyť a opäť použiť porcelánový riad. Výhodnejšie to je – ekonomické čísla nepustia – ľudstvo však týmto akoby prekročilo akúsi hranicu: keď kvôli zisku radšej zaplatíme 50 centov na privezenie riadu a odvezenie odpadu ako by sme mali zaplatiť 60 centov človeku, ktorý ten riad umyje a pripraví na opätovné použitie, to už nie je čestné podnikanie ale drancovanie zdrojov.

Konzumná spoločnosť vymyslela aj pojem morálneho zastarania. Morálne zastarané je auto, počítač, práčka alebo televízor vtedy, keď ešte síce slúži, ale už to nie moderný prístroj alebo sa majiteľovi jednoducho zunoval. A ten sa rozhodne nahradiť funkčný prístroj iným funkčným – ale novým.
Súčasná hospodárka kríza nie je nič iné ako nespotrebovávanie. Ľudia začali menej míňať. Finančná bublina praskla, majitelia bublinových peňazí o ne prišli a tí, ktorí majú kupovať z čoho, sa zľakli, že idú zlé časy a nekupujú. Zistili, že morálne opotrebované spotrebiče v skutočnosti slúžia a nové nepotrebujú. V ekonomike fatálne závislej na konzume to spôsobuje prepúšťanie zamestnancov. A ako reagujú vlády? Snažia sa podporiť spotrebu – okrem nezmyslov typu sociálne podniky z dielne ministerky Viery Tomanovej, znižujú dane, rozdávajú ľuďom príspevky na nové autá. Čiže hovoria ľuďom, aby viac míňali. Ekonomicky správna logika.

Ale aj morálne správna? Veď čo je zlé na štvordňovom pracovnom týždni ako zaviedli niektoré automobilky? Ich zamestnanci majú viac času na seba a svoje rodiny a popritom aj tak zarobia dosť na to, aby slušne žili. Áno, majú menej peňazí a nemôžu si nový televízor kúpiť každé dva roky. Ale je to problém? Veď čo je vyššia hodnota? Súčasný ekonomický systém postavil na piedestál efektívnosť. Ak niekoho zamestnať, tak ho poriadne vyťažiť. Takí zamestnanci aj poriadne zarobia, to je pravda. Ale často na úkor svojich rodín. Majú síce peniaze, ale aj oslabené rodinné vzťahy.

Chcú od nás, aby sme automaticky konzumovali. Byť kresťanom však neznamená o kresťanstve rozprávať, ale kresťanské hodnoty žiť. Aj na trhu práce, v supermarkete. Koľko slovenských kresťanov sa pred tým, ako dá tovar do nákupného košíka, pýta, či ten tovar skutočne potrebuje, ako jeho kúpa zaťaží životné prostredie, či ho nevyrobili maloleté deti v rozvojových krajinách pracujúce v škodlivom prostredí alebo či výrobca nezískava obchody korupciou.
Súčasná hospodárska kríza nám dáva novú šancu – či zmeníme svoje správanie, alebo opäť naskočíme do vlaku konzumu, ktorý sa cestou drancovania ľudských aj prírodných zdrojov rúti do záhuby.

Ivan Rončák
Autor je politológ

Foto: ncaot.com, dgdesignnetwork.com.au

Odvysielané v Rádiu Lumen 17.2.2009

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo