Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
15. september 2021

Slovenská pražiareň kávy zbiera svetové ocenenia, prečo ju kávičkári milujú?

Za úspechmi ich káv a priazňou zákazníkov stojí vášeň pre objavovanie chutí, trpezlivosť a osobitý prístup. Spoznajte pražiareň kávy EBENICA z Modry.

Slovenská pražiareň kávy zbiera svetové ocenenia, prečo ju kávičkári milujú?

Modranské remeslo, ktoré lahodne vonia i chutí

Obec Modra, ležiaca v Malokarpatskom regióne, je známa predovšetkým vínom a modranskou keramikou. Doma i vo svete jej však dobré meno robí už aj pražiarenské remeslo. V Modre totiž sídli pražiareň výberovej kávy EBENICA COFFEE, ktorá sa už viac ako desať rokov špecializuje na výrobu a predaj kávy.

Dnes už známu značku kávy a pražiareň založil jej majiteľ Marek Fajčík. Kávu mal síce rád odjakživa, no až keď pričuchol k jej praženiu, z obľuby sa vykľula celoživotná láska. „Káva v sebe skrýva množstvo aromatických a chuťových tónov, vďaka ktorým môžeme spoznávať nám vzdialené krajiny a kultúry. Práve táto jej vlastnosť ma na káve nikdy neprestane fascinovať“ hovorí Marek Fajčík o svojom „hobby“.

Z malej rodinnej firmy úspešná spoločnosť

V začiatkoch pomáhala Marekovi celá rodina – brat, rodičia aj manželka. Postupne rodinných príslušníkov vystriedali a doplnili zamestnanci a aj v kapacite výroby sa táto slovenská pražiareň kávy z roka na rok posúva vpred.

Najdôležitejšou časťou pražiarne sú ľudia, konkrétne partia jedenástich kávových nadšencov, ktorí každý deň svojou prácou menia mnohým zákazníkom pohľad na kávu. Veľký dôraz kladú aj na dodávateľov. Vždy preferujú lokálnych, domácich dodávateľov z okolia Modry a zo širšieho Slovenska, samozrejme okrem farmárov – pestovateľov kávovníkov. Tých majú po celom svete, od Brazílie, Kolumbie, Mexika, Kuby až po Etiiópiu či Keňu. „Pri pražení výberovej kávy je blízky fyzický kontakt s kávou, tak zelenou ako aj praženou, jednoducho nevyhnutný,“ dodáva Marek Fajčík. Srdcom výrobnej časti sú dva na mieru vyrobené high-tech pražiace stroje Giesen z Holandska. Práve kombinácia profesionálneho prístupu zameraného na každý detail, najnovšie technológie vo výrobe a vášeň pre chuť kávy sa odzrkadľujú vo výslednom produkte – veľmi kvalitnej a chutnej káve.

Inzercia

Svetovo ocenená káva pražená na Slovensku

Aktuálnu ponuku pražiarne tvorí 18 káv vrátane bezkofeínovej a nízkokofeínovej. Ukazovatele kvality, ako sú príjemná aróma, hustá crema či vyvážená lahodná chuť, sú prítomné v každej jednej šálke. „Chuťový zážitok zákazníka je výsledkom nášho úsilia, našej práce. Keď pijete kávu každý deň, a to hneď niekoľkokrát, mali by ste si na nej dať záležať. Jednak z hľadiska jej kvality a zdravia, rovnako tak i z pohľadu zážitku a pozitívnej emócie – keď dokáže káva EBENICA spríjemniť váš deň, splnili sme naše poslanie“ dodáva Marek.

O kvalite a výbornej chuti ich káv svedčia aj úspechy v medzinárodných hodnoteniach a súťažiach Coffee Review a Great Taste, v ktorých v rokoch 2013, 2019 a 2020 získali ocenenia viaceré ich kávy. „Uspieť v medzinárodnej súťaži je vždy skvelé, to je pravda, vždy nás to poteší. No keď k nám do podnikovej predajne príde zákazník alebo zákazníčka, povedia nám, že odkedy ochutnali našu kávu, už nechcú piť inú – to je ten moment, kedy nás skutočne zahreje pri srdci“ prezrádza Marek Fajčík.

Presvedčte sa sami a vyskúšajte. Na e-shope www.ebenica.sk si môžete vybrať kávy s plnou chuťou čokolády či orieškov, no svoje si tam nájdu aj milovníci jemnej či výraznejšej acidity. Ak ste kávu EBENICA ešte nikdy nepili a nechcete pri výbere urobiť krok vedľa, môžete skúsiť niektorý z degustačných balíčkov.

Odporúčame

Svätomariánska púť ako cesta sebapoznania

Svätomariánska púť ako cesta sebapoznania

Využívanie voľného času môže každý z vnímať po svojom. Existujú rôzne predstavy ako ho tráviť, avšak nie vždy je to to pravé orechové. Vnútorný hlas vás môže často nabádať k novým výzvam a pozýva vás na miesta, kde ste ešte neboli. Prostredníctvom týchto miest môžete spoznať samých seba, čo vás v konečnom dôsledku vnútorne obohatí.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.