POLITIKA: V strednej Európe sa rozmáhajú euroskeptické strany

V Poľsku a Českej republike vznikli počas minulého týždňa nové euroskeptické strany. Môžeme očakávať kandidátku hnutia Libertas aj na Slovensku?

V piatok poľskí predstavitelia Libertasu podali žiadosť o registráciu strany, v ktorej sa angažujú predovšetkým ľudia blízki Lige poľských rodín (LPR). „Väčšina z nás nemá na výber, ak chce vo voľbách uspieť,“ priznal europoslanec Sylwestr Chruszcz (LPR).

K zjednoteniu všetkých poľských euroskeptikov do jednej strany však určite nedôjde. Užšiu spoluprácu už odmietla opozičná konzervatívna strana Právo a Spravodlivosť bratov Kaczyńskych.

Ganley už českých euroskeptikov nechce
Nečakane sa situácia vyvinula u našich západných susedov. Ešte v decembri to vyzeralo tak, že nová strana ohlasovaná riaditeľom Centra pre ekonomiku a politiku Petrom Machom bude v eurovoľbách kandidovať pod hlavičkou hnutia Libertas. Rokovania medzi zakladateľom Libertasu Declanom Ganleym a Machom však dopadli neúspešne. Ganley vyhlásil , že s českými euroskeptikmi okolo Macha spolupracovať nechce: „Hľadáme umiernených kandidátov blízkych politickému stredu, ktorí nesúhlasia s Lisabonom, ale sú za EÚ.“ Libertas sa nakoniec prestal páčiť aj Machovi: celoeurópske hnutie je projektom zameraným len na eurovoľby, kým on sa chce o podporu uchádzať aj v parlamentných voľbách.

Petr Mach, blízky spolupracovník prezidenta Václava Klausa, nakoniec minulý týždeň ohlásil vznik Strany svobodných občanů . Medzi tváre novej strany patria bývalý redaktor BBC a dramatik Benjamin Kuras, filozof Miloslav Bednář a súčasný Klausov poradca Jiří Payne. Stranu podporili aj bývalí poslanci ODS Juraj Raninec a Jan Schwippel či obaja Klausovi synovia. Logom strany je vzpínajúci sa baran na zelenom pozadí. V programových tézach strana očakávane odmietla Lisabonskú zmluvu ako „nástroj predávania právomocí a slobôd nevolenej byrokracii na úkor členských štátov a ich občanov“. V otázke prijatia eura požaduje vypísanie referenda.

Libertas.sk?
Na Slovensku majú k hnutiu Libertas a Machovej Strane svobodných občanů najbližšie konzervatívni demokrati Vladimíra Palka. „Declan Ganley je zaujímavá a vplyvná postava írskej politiky. Vplyvná preto, lebo dosiahol írske ,nie´ Lisabonskej zmluve. Jeho projekt Libertas považujeme za zaujímavý,“ uviedol pre Postoy.sk V. Palko. Potvrdil však, že kým s Ganleym KDS zatiaľ v kontakte nie je, s Petrom Machom sú niektorí členovia strany v neformálnom kontakte. „Bolo by žiaduce poznať bližšie Ganleyho názory na alternatívnu víziu EÚ. Ganley zakladá Libertas v krajinách EÚ takpovediac cez internet, čo neviem, či môže byť úspešné,“ domnieva sa Palko.

Imrich Gazda

Foto: svobodni.cz

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo