Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Náhradný rodič Matúš Ježo

Obdivujú ma, že sa starám o deti. Taký obdiv by mal však patriť aj každej mame

Má dve svoje deti a bábätko v náhradnej starostlivosti. Ako profirodič sa staral o štyri deti, ktoré už majú adoptívnych rodičov.

Matúš Ježo pracoval ako grafik a kameraman. Hoci ho tieto oblasti zaujímali, túžil po práci, ktorá má vyšší cieľ. A tak sa rozhodol pre profirodičovstvo.

„Čo môže byť krajšie, ako niekomu zmeniť život a dať mu šancu na lepšiu budúcnosť?“ hovorí v Postoj TV a objasňuje rôzne formy náhradného rodičovstva – profirodičovstvo, pestúnstvo či osvojenie.

Jeho rukami profirodiča prešli štyri deti – dve bábätká a dve staršie deti škôlkarského veku. „Keď som v priebehu troch mesiacov prišiel na ihrisko s ďalším malým bábätkom, mamičky už začali na mňa divne pozerať. Musel som vysvetľovať, ako sa veci majú. Vždy som zožal obdiv za to, čo robím,“ hovorí Ježo a hneď k tomu poznamenáva, že ho mrzí, že rovnaký obdiv nie je preukazovaný aj všetkým mamám, ktoré sú na materských dovolenkách.

V relácii hovorí aj o ťažkostiach, ktorými si museli s manželkou prejsť počas toho, ako vykonával zamestnanie profirodiča, a ktoré vyvrcholili pred pôrodom ich druhého vlastného dieťaťa. Aj keď potom túto prácu zanechal, o niekoľko rokov sa spolu s manželkou rozhodli pre pestúnstvo.

„Nelamentujme a nepohoršujme sa nad tým, prečo sa rodičia o svoje deti nestarajú. Tú energiu dajme radšej do toho, ako pomôcť deťom, aby nemuseli skončiť v ústavnej starostlivosti. V detských domovoch je takmer päťtisíc detí. Pestúnstvo je jednou z možností, aby bolo detí v domovoch menej,“ hovorí Matúš a povzbudzuje k tejto forme náhradného rodičovstva aj páry, ktoré v adopčnom procese už roky čakajú na vytúžené dieťatko.

Inzercia

Celý rozhovor s Matúšom Ježom, ktorý s humorom sebe vlastným hovorí o radostiach i starostiach náhradného rodičovstva, si môžete pozrieť v tomto videu:

Ak práve nemôžete pozerať video, vypočujte si podcast:

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva