Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Spoločnosť
03. august 2021

Delta variant

Šíria ho očkovaní rovnako ako neočkovaní? Nakoľko chránia dve dávky vakcíny?

Indický variant agresívnejší ako kiahne či ebola. Čo to znamená pre ďalší priebeh pandémie? (otázky a odpovede)

Šíria ho očkovaní rovnako ako neočkovaní? Nakoľko chránia dve dávky vakcíny?

FOTO TASR – Roman Hanc

Úrad verejného zdravotníctva v utorok uviedol, že delta variant už na Slovensku dominuje. Potvrdili to vzorky z konca júla. Z 87 sekvenovaných bol delta variant potvrdený v 75 z nich.

Formou otázok odpovedáme, čo znamená nákaza delta variantom v prípade plne očkovaných, z hľadiska šírenia nákazy či potreby tretej dávky.

Nakoľko sa môžu nakaziť zaočkovaní deltou po dvoch dávkach vakcíny?

Ochrana pred nakazením sa covidom v prípade delta variantu je podľa dát z Izraela len na úrovni 40 percent, čo však neplatí pre symptomatický priebeh ochorenia.

Podľa štúdie zverejnenej v The New England Journal of Medicine mRNA vakcína od spoločnosti Pfizer/BioNTech chráni pri delte proti príznakovému covidu po dvoch dávkach na 88 % a AstraZeneca na 67 %.

Očkovaní majú tiež podľa posledných dát zvyčajne ľahší a kratší priebeh ochorenia. A to aj napriek tomu, že podľa dokumentu amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) je delta variant s reprodukčným číslom 9 – viac, než sa pôvodne odhadovalo – nákazlivejší ako bežná nádcha, španielska chrípka, ebola, SARS, MERS či kiahne. Podľa posledných zistení sa zdá, že už len osýpky sa dokážu šíriť rýchlejšie ako indický variant koronavírusu.

Zdroj: CDC

Podľa slovenského Úradu verejného zdravotníctva je delta minimálne o 40 percent infekčnejšia ako alfa. Koncentrácia vírusových častíc u ľudí s deltou je však až vyše tisíckrát väčšia ako pri pôvodnom wuhanskom kmeni.

Analýza Public Health England tiež zistila, že riziko reinfekcie je pri delte o 46 percent väčšie než pri alfe (britskej mutácii). Stále ide však o veľmi raritné prípady.

Šíria koronavírus očkovaní po nakazení sa deltou rovnako ako neočkovaní?

S určitosťou to zatiaľ nemožno tvrdiť, keďže na to neexistuje dostatok dát, ale to, že aj očkovaní môžu vírus prenášať, je fakt.

uniknutej správy amerického CDC vyplýva, že aj plne zaočkovaní ľudia nakazení deltou môžu mať rovnakú vírusovú nálož ako nezaočkovaní. Východiskom je štúdia CDC z Cape Code v štáte Massachusetts, kde bolo zo 469 pozitívnych na covid počas hromadných podujatí plne zaočkovaných až 74 percent, pričom štyria z nich skončili v nemocnici. 89 percent infikovaných malo delta variant.

Pri bližšom skúmaní tohto prípadu sa vedci zamerali na vírusovú nálož, jeden z indikátorov možného prenosu vírusu, a zistili, že nálož u plne zaočkovaných je podobná ako u tých, ktorí neboli očkovaní obomi dávkami alebo neboli očkovaní vôbec.

Napriek tomu je trikrát nižšia pravdepodobnosť, že nakazení očkovaní oproti neočkovaným aj ochorejú.

Mali by aj očkovaní nosiť rúška?

Hoci ide pri šírení koronavírusu u zaočkovaných stále o štúdiu na veľmi malej vzorke a na potvrdenie tohto zistenia je potrebné väčšie a detailnejšie skúmanie, CDC pristúpilo k odporúčaniu pre zaočkovaných, aby vo vysokorizikových oblastiach začali vo všetkých vnútorných priestoroch opäť nosiť rúška a chránili tak nevakcinovaných či ľudí s oslabenou imunitou.

Pritom ešte v máji CDC tvrdilo, že očkovaní vo väčšine prípadov – s výnimkou verejnej dopravy a nemocníc – rúška nepotrebujú.

Na zastavenie šírenia delty tiež odporúča školám prijať univerzálne pravidlá, čo sa týka rúšok, a to pre učiteľov, zamestnancov, študentov a návštevníkov bez ohľadu na to, či sú zaočkovaní alebo nie.

Čítajte tiež

Po novom sa musia očkovaní v prípade kontaktu s nakazenými v USA tiež testovať, a to na tretí až piaty deň.

Je infikovaný očkovaný rovnako rizikový pre okolie ako nakazený neočkovaný?

Podľa infektológa Martina Kršáka pôsobiaceho v Spojených štátoch je dôležité poukázať na fakt, že virálna nálož u očkovaných rýchlo klesá – čo tiež významne znižuje možnosť šírenia vírusu.

„Je to tak preto, že u ľudí s nadobudnutou imunitou rýchle vybudenie protilátok aj bunkovej imunity zamedzuje ďalšiemu množeniu vírusu. A protilátky na slizniciach zamedzujú aj preniknutiu vírusu do organizmu a jeho ďalšiemu šíreniu.“

To sa však hneď na začiatku ochorenia môže stať podľa neho len u tých, ktorí už protilátky majú, teda majú imunitu nadobudnutú očkovaním alebo prekonaním infekcie.

Spolu s lekármi Kristínou a Petrom Visolajskými pripomína, že zachytenie prítomnosti samotného vírusu PCR výterom na sliznici u človeka s covidovou imunitou ešte neznamená, že daný človek je vysokorizikový pre okolie. Vírusová nálož tak podľa nich klesá u očkovaných rýchlejšie a u ľudí s protikoronovou imunitou niektoré vírusy už nedokážu infikovať ďalšie bunky.

Ak aj zaočkovaní môžu prenášať vírus rovnako ako nezaočkovaní, u nezaočkovaných stav s vysokou náložou môže trvať dlhšie, čo by platilo aj pre šírenie vírusu.

Nakoľko chráni pri delte očkovanie pred hospitalizáciou a úmrtím?

Z odhadov CDC vyplýva, že napriek nižšej efektivite vakcín v prípade delty pravdepodobnosť hospitalizácie a úmrtia klesá pri očkovaných až 25-násobne v porovnaní s nezaočkovanými. Vakcinácia tak riziko vážneho priebehu alebo smrti podľa záverov uniknutého materiálu CDC znižuje minimálne 10-násobne.

Podľa posledných izraelských dát chránilo očkovanie pred hospitalizáciami v priemere na 88 percent. Britské údaje sú o čosi pozitívnejšie a hovoria až o 96 percentách v prípade mRNA vakcíny od Pfizeru a 92 percentách pri AstraZenece.

Zdroj: CDC

Inzercia

Podľa českého evolučného biológa a parazitológa Jaroslava Flegra je pravdepodobnosť, že zaočkovaný pôjde do nemocnice, až päťkrát menšia ako pri neočkovaných.

Napriek tomu je pravdepodobnosť hospitalizácie a úmrtia pri delte 1,5- až takmer 3-násobne vyššia než pri britskej mutácii (alfa), čo naznačujú štúdie z Kanady či zo Škótska.

Vzhľadom na to, že žiadna vakcína nechráni na sto percent, aj v tomto prípade sa tak zaočkovaní môžu dostať pri infekcii koronavírusom do nemocnice a ochoreniu podľahnúť.

Prečo niekde zomiera viac očkovaných ako neočkovaných?

V Spojenom kráľovstve dnes naozaj zomiera na deltu viac zaočkovaných ako neočkovaných. Podľa posledných zverejnených dát anglického úradu verejného zdravotníctva išlo o pomer 224 obetí z radu zaočkovaných k 165 spomedzi neočkovaných.

Hoci je v prípade úmrtí pomer neočkovnaných k očkovaným približne 2 : 3, pomer neimúnnych k imunizovaných (vrátane tých, ktorí prekonali ochorenie) je v celej populácii až 1 : 9.

Zdroj: Public Health England

Aj keď je dnes vo Veľkej Británii zaočkovanosť vo vekovej skupine nad 50 rokov na úrovni 80 percent (v prípade kategórie nad 65 rokov až 90 percent) a nedostatočne zaočkovaná je najmä populácia mladých ľudí, neznamená to, že ľudia nad 50 rokov už nebudú umierať.

Pravdepodobnosť horšieho priebehu ochorenia je pri zaočkovaných šesťdesiatnikoch stále vyššia ako pri nezaočkovaných tridsiatnikoch.

Zdroj: Public Health England

Napriek tomu čísla z Británie ukazujú, že preočkovanosť staršej populácie má zmysel, a je to možné vidieť aj na číslach úmrtí, ktoré sa dnes pohybujú v desiatkach, hoci počet prípadov je podobný ako v zime, keď umieralo viac ako tisíc ľudí denne.

Ide o výrazný rozdiel aj pri pohľade do slabo preočkovaného Ruska, ktoré čelí rekordným počtom obetí. Kým vo Veľkej Británii je zaočkovaných prvou dávkou 69 percent ľudí a plne zaočkovaných je 56,5 percenta, v Rusku dostalo prvú dávku zatiaľ len 25 percent obyvateľov a druhú dávku 17,5.

Údaje zo Spojených štátov tiež hovoria, že až takmer 97 % nových hospitalizácií a 99,5 % úmrtí pramení zo skupiny neočkovaných.

Bude pri delte potrebná tretia dávka?

To stále nie je jasné a vo svete sa o jej nutnosti vedie diskusia. Podľa patofyziológa a molekulárneho biológa Petra Celeca je ďalšia dávka už prakticky istá, otázkou však je, komu bude určená. Tvrdí, že by mohlo ísť len o tých, ktorí nemali dobrú imunitnú odpoveď po dvoch dávkach vakcíny, prípadne o zraniteľnejších seniorov či zdravotníkov.

Martin Pavelka z Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva tiež pripúšťa, že tretia dávka bude v budúcnosti potrebná, ale v tomto čase ju pokladá za predčastnú. Ako dôvod uvádza fakt, že s očkovaním na Slovensku sa vo veľkom začalo až na prelome apríla a mája na rozdiel od Izraela, kde očkovali už od decembra minulého roka. 

Účinnosť vakcíny podľa Pavelku vydrží deväť až dvanásť mesiacov. Na podobné tvrdenia však zatiaľ neexistujú žiadne dáta.

Práve Izrael, krajina s úspešným vakcinačným programom, začal ponúkať tretiu dávku vakcíny od nedele ľuďom nad 60 rokov. Využiť ju môžu tí, ktorým ubehlo päť mesiacov od druhej dávky. Dôvod aplikovania tretej dávky je podľa izraelského ministerstva zdravotníctva pokles účinnosti vakcíny v prípade ochrany pred hospitalizáciami v tejto vekovej skupine z 97 na 81 percent.

Kým výrobca mRNA covidových vakcín Pfizer/BioNTech tvrdí, že tretia dávka zvýši klesajúce protilátky, podľa Európskej liekovej agentúry je na stanovisko pri preočkovávaní najzraniteľnejších ešte čas.

Čítajte tiež

Svetová zdravotnícka organizácia je proti tretej dávke a poukazuje na fakt, že mnohé krajiny stále nemajú čím očkovať.

Treťou dávkou však už očkujú viaceré štáty. Pri ľuďoch s problematickou imunitnou ochranou tak postupujú okrem Izraela aj vo Francúzsku. Pre tretiu dávku ako pre takzvaný imunitný „booster“ sa rozhodli aj v Turecku, Rusku či Spojených arabských emirátoch a Bahrajne, ktoré očkovali čínskou vakcínou od spoločnosti Sinopharm.

Najnovšie chcú ísť cestou tretej dávky aj Maďari. Od augusta ju ponúkajú tým, ktorí majú aj po druhej dávke nízku hladinu protilátok a od posledného očkovania už prešli najmenej štyri mesiace.

Spoznajte zákulisie pandémie vďaka rozhovorom Lukáša Kekeláka s Pavlom Čekanom, Petrom Visolajským a Richardom Kollárom, ktoré vyšli knižne v našom vydavateľstve. Kniha mapuje, ako v zákulisí vznikali politické rozhodnutia, aká atmosféra vládla na krízových štáboch a čo nás rok pandémie naučil. Získate ju v každom dobrom kníhkupectve a v našom eshope so zľavou - 15 %. 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.