Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
27. jún 2021

A komu tím prospějete

EÚ, clo a drobné zásielky z Číny

Zrušenie daňovej výnimky na drobné zásielky bude pre spoločnosť čistou stratou.

EÚ, clo a drobné zásielky z Číny

Zamestnankyňa banky ráta americké doláre pri čínskej mene v pobočke banky v meste Chaj-an, v provincii Ťiang-su na východe Číny 6. augusta 2019. Ilustračné FOTO TASR/AP

V klasickej československej komédii Postřižiny nosí Jiří Schmitzer filmovej manželke Magde Vášáryovej zo svojich ciest vždy nejaký drobný darček, ktorý v rámci veselého vítacieho rituálu ona hľadá po vreckách.

Na túto scénu som si vždy spomenul, keď mi v schránke pristál balíček z Číny. Aj v mojom prípade to boli vždy drobnosti. Raz sada na šitie (drobné opravy odevov v kancelárii zvládam!), inokedy držiak na mobil. Neraz mi páreurová drobnosť zachránila desiatky, možno stovky eur. Napríklad nové tlačidlá na sťahovanie okien v mojom aute stáli asi 7 dolárov a slúžia dodnes. Podobne ako emulátor obsadenosti sedadla, ktorý zachránil sedačku pred výmenou.

Toto balíčkové eldorádo bolo možné vďaka tomu, že drobné zásielky z tretích krajín mali výnimku nielen z cla, ale aj z DPH. Ako už asi viete, tento stav končí. EÚ sa rozhodla zrušiť túto „neférovú výhodu“. De facto to znamená drastické obmedzenie takýchto zásielok. Jednoduché colné vyhlásenie, ktorým nás utešujú, je oxymoron. Colné konanie je azda najbyrokratickejší proces na svete a ak ho spojíte s elektronickým občianskym, kde tri štvrtiny času strávite súbojom s večne miznúcimi certifikátmi a polofunkčnými aplikáciami, tak vás chuť hrať sa hodinu s dvojdolárovou zásielkou rýchlo prejde.

Ale aspoň som dostal príležitosť pozastaviť sa nad celou plejádou absurdností, ktoré tento príbeh prináša. Na jednej strane je to kafkovské „poriadok musí byť“! Byrokrat ako ťažný vôl napĺňa zákon a nepozerá sa na reálny dopad jeho rozhodnutí na svet. Reči o „férovosti“ sú nezmysel. Absolútna väčšina tých dovážaných vecí a vecičiek bude do EÚ naďalej putovať z Číny, akurát budú predražené o služby spojené s byrokraciou preclievania, medziskladov a marží sprostredkovateľov. Časť tovaru zmizne úplne, takže miesto čínskych tlačidiel si do auta možno nabudúce budem musieť kúpiť originálny, 40-krát drahší diel.

Na druhej strane budeme mať v EÚ tisíce colníkov a daňovákov, ktorí budú spracovávať colné a daňové vyhlásenia na sady čínskych nitiek v hodnote 99 centov. Milióny hodín kopania a zahrabávania jám štátnymi zamestnancami, ale aj nešťastnými zákazníkmi. Koľko liekov na rakovinu sa miesto toho mohlo vynájsť! Ale viete čo? Zvýši sa vďaka tomu HDP. Áno, aj práca colníka sa tam ráta. Aj práca ITčkárov, ktorí vytvárali preclievacie portály po celej EÚ. Produkt bol štatisticky vytvorený, ale blahobyt občanov znížený.

Čo už, život bez plastových ázijských cingrlátok si viem predstaviť. Najviac ma však zamrzí, že miesto hľadania cesty, ako rozšíriť slobodu globálneho obchodu, toho úžasného nástroja na tvorbu blahobytu, ako uľahčiť prechod tovarov cez hranice, EÚ prišla so spôsobom, ako ho priškrtiť. Mne už len ostáva použiť slová druhého filmového klasika: A komu tím prospějete?!

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.