Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Literatúra Kultúra
04. jún 2021

Kniha

Možno radiť Vrchnému archivárovi ľudských skutkov?

Aleš Palán už vlani radil Pánu Bohu, ako má vylepšiť svet. A teraz má nové rady. Samozrejme, treba to brať s rezervou a humorom.

Možno radiť Vrchnému archivárovi ľudských skutkov?

Vo vydavateľstve Prostor nedávno vyšla nová kniha Aleša Palána Rady Pánu Bohu, jak vylepšiť svět ještě líp.

Samozrejme, môže nám napadnúť: Kde berie Aleš Palán tú drzosť, aby vôbec Pánu Bohu niečo radil? No, pochopiteľne, ide o vtip, nadsázku. Rady sú pre Palána spisovateľskou metódou, nie vážne mienenými radami.

Bohu neradí s vážnou tvárou, ale láskavo a vtipne – ako drzé zrnko piesku. Vo výsledku ide o príbehy, glosy a poznámky, ktoré Palán ukončuje pointou, ako by to na našom svete mohlo fungovať o čosi lepšie.

Ako napríklad pri úvahe o zabúdaní: „Pokiaľ si budeme celý život pamätať nielen presný dátum bitky pri Termopylách, ale napríklad aj to, ako sa nám chlapci od susedov posmievali, keď sme dali omylom vlastný gól, nepôjde sa nám životom práve ľahko, ponesieme toho so sebou zbytočne veľa. Ideálne by bolo, pokiaľ by si človek mohol vybrať, na čo zabudnúť a čo si v gebuli podržať.“

Prenos myšlienky z mozgu na papier mu jednoducho umožnil myšlienky formulovať jasnejšie. Zdieľať

Keďže Palán ako spisovateľ rád pripravuje knihy rozhovorov, v ktorých je podstatnejší respondent na druhej strane, v Radách sa prejavuje viac autorsky. Svoje životné postrehy podáva plný nádeje a s úsmevom, ktorý je na jeho tvári typický. „Na základnej škole som dostával poznámky, že sa smejem, ale to bolo vo mne prirodzene. Nevedel som ani o tom, že sa usmievam. Nebol to úškrn, ale bola to samozrejmosť, že som mal kútiky nahor,“ povedal v rozhovore pre Postoj.

Rady sú zaujímavé aj spôsobom, akým vznikli – tie vlaňajšie i tohoročné boli písané perom do zošita, čo neskôr pri editácii uľahčilo Palánovi prácu a ušetrilo čas. Prenos myšlienky z mozgu na papier mu jednoducho umožnil myšlienky formulovať jasnejšie.

Kniha je zaujímavá aj inak. Vy ako čitateľ nie ste cieľové publikum, Palán sa obracia ešte oveľa vyššie – na samotného Tvorcu vesmíru. „Keď som do vydavateľstva priniesol rukopis, vždy sa ma opýtali, kto je cieľový čitateľ. Nikdy som to nevedel. Teraz sa ma to síce už neopýtali, ale pri Radách konečne viem, kto ním je. Je to Boh.“

 A tu prichádza výzva aj pre čitateľa: čo by ste vy sami napísali Bohu? Čo by ste mu poradili? A ako by ste ho vôbec oslovili? Aleš Palán v prvom diele okrem Boha príbehov používa aj iné pomenovania ako Najvyšší arbiter, Hýbateľ života, Tvorca vesmíru či Tvorca náhody. 

Inzercia

Tušíte, že v Radách, ako vylepšiť svet ešte lepšie nemohla chýbať korona – ako Boží trest? Zdieľať

V druhom, najnovšom pokračovaní Rád je to Stvoriteľ prírodnín, Vrchný archivár ľudských skutkov alebo Najvyšší školský inšpektor. Moje obľúbené: Ty, ktorý si nechal zoznámiť Máriu s Jozefom (a pre oboch to celé dopadlo pomerne nečakane).

Tušíte, že v Radách, ako vylepšiť svet ešte lepšie nemohla chýbať korona – ako Boží trest? Šanca pre ľudí spamätať sa a priľnúť k Bohu? Alebo, naopak, definitívny dôkaz, že žiadny Boh neexistuje, keď nás nevie ochrániť ani pred vírusom?

Aleš Palán si všíma, že korona rozvírila tie najvážnejšie teologické diskusie. „Celosvetovú pandémiu si podľa mňa dopustil skôr s úmyslom svet vylepšiť. Plne tomu nerozumiem, ale prečo by si to predsa inak robil, nie? Potopu ako odplatu si už raz zoslal, ale že by to malo z dlhodobého hľadiska na človečie plemeno nejaký zásadný pedagogický vplyv, sa mi nezdá. Tak to teda skúšaš inak. Intenzívnejšie než predtým chápeme, akí sme krehkí a odkázaní jeden na druhého. Pochopili sme, že i náš príbeh na tejto zemi má svoj koniec. Pane, nauč nás modliť sa, vyzývali ťa kedysi tvoji učeníci. Tak si nás to teda naučil. Ale myslím si, Hospodin, že po nás nemôžeš chcieť zázraky. Pokiaľ sme si aspoň niečo z tohto osvojili, dali sme ťažkej dobe nejaký zmysel. To je od nás výkon, ktorý celkom ujde, nemyslíš? Navrhujem ti teda, že by tá výuka už mohla skončiť. Po škole nás predsa nechávať nemusíš.“

 

 

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.