Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Umenie Kultúra
29. máj 2021

Recenzia

Katalóg k výstave Staří mistři ve Schwarzenberském paláci 

O nevšednom koncepte jednej expozície nad Vltavou.

Katalóg k výstave Staří mistři ve Schwarzenberském paláci 

Foto: Národní galerie Praha

Keď sa povie katalóg ku výstave, našinec si väčšinou predstaví lowcostový lesklý skladací bulletin pohodený na šatňovom pulte pri vstupe do galérie. Držať však v ruke katalóg k aktuálnej expozícii Národnej galérie Praha s názvom Staří mistři ve Schwarzenberském paláci znamená otvoriť prepracované dielo.

Knižný katalóg čitateľa pozýva na rozjímavú prechádzku po krajinách výstavných sál pražského Schwarzenberského paláca pomedzi renesančné a barokové obrazy a sochy. Je to pozvánka ponoriť sa do prehliadky príbehov pred i za plátnami znázorňujúcimi biblické či antické motívy, sochy svätcov, krajinky, grafiky, zátišia znázorňujúce život v rôznych formách spred niekoľkých storočí.

Foto: Barokní obrazárna/ Eva Vopátková

Charakter výstavy a knižného katalógu sú veľmi úzko prepojené. Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, samotná výstava je sama osebe „netradičná“. Expozícia je koncipovaná podľa súčasných reprezentačných metód a vyvíja sa z priestorových možností historickej budovy paláca. Všetko je kompozične rozmiestnené tak, aby sa nechali medzi sebou rozohrať nové súvislosti.

Nejde teda o iba o suché a pragmatické vystavenie umeleckého diela ako v obchode len preto, „aby to bolo vidno“. Dôležitým je ponúknuť atmosféru a dialógy na rôznych úrovniach – medzi architektúrou a umeleckým dielom, medzi dielami navzájom i smerom k divákovi samotnému, ktorý do tejto celej dialogickej krajiny vstupuje.  

Foto: Orfeuv sal/ Eva Vopátková

Scénografia výstavy sa konkrétne pretavuje do charakteru katalógu: pestrého striedania a hľadania vzťahov. Stránky prevažne interiérových fotografií od Evy Vopátkovej sa striedajú s textami úvah od najrôznejších autorov. Po úvodnom predstavení architektúry výstavy od Josefa Pleskota a kurátorskom závere od Mariusa Winzelera (riaditeľa Zbierky starého umenia Národnej galérie Praha) nasleduje edícia literárnych textov sprevádzajúcich jednotlivé výstavné sály. Vedľa seba sa tak ocitajú úvahy teoretika umenia, básnika, spisovateľa, strážnika galérie, katolíckeho kňaza či architekta.

Časť autorských úvah je možné nájsť v archíve českého rozhlasu Vltava v relácii Ranní úvahy. Pod vedením editorov Norberta Schmidta (architekta pracujúceho v AP ateliéri realizujúceho výstavu) a kurátora Mariusa Winzelera sa do vizuálnej  podoby katalógového sprievodcu pustil známy grafický dizajnér Robert V. Novák. Čitateľ sa tak stretne na jednom mieste s tým najkvalitnejším z minulosti i súčasnosti.

Inzercia

Foto: Křížem krážem krajinou/ Eva Vopátková

Kniha svojou špecifickosťou vystupuje z nezáživnosti kunsthistorických šuflíčkov a prezentácie zaťaženej tonami textu. Má za cieľ byť zrozumiteľná širokému publiku. Približuje zámer autorov, no zároveň – rovnako ako expozícia – povbudzuje k vlastnému premýšlaniu. A koľko môže takýto katalóg o expozícii vyzradiť?

Katalóg je trailerom a zároveň paralelne samostatným dielom. Kniha cielene pracuje s obojakým prístupom: nenásilne ukazuje nielen ČO sa tam nachádza, ale i AKO sa to tam nachádza. Pomáha čitateľovi oslobodiť sa od autoritatívneho výkladu umenia a necháva diela rozoznieť v ich vlastnom existenciálnom význame. Katalóg je v tomto zmysle inšpiráciou, ako pracovať s akýmkoľvek zakusovaným umením i pomôckou, ako sa dá k videnému opätovne subjektívne vracať v najrôznejších variáciách.

Foto: Tváří v tvář/ Eva Vopátková

Kvôli pandemickým opatreniam bol na túto jedinečnú expozíciu prístup dodnes veľmi obmedzený. Od jej otvorenia z konca roka 2019 bola väčšinu času prinútená neotvoriť svoje brány dokorán. Knižný katalóg je teda tiež povzbudením zdvihnúť sa a ísť osobne do Schwarzenberského paláca, lebo umelecké diela sa dajú pochopiť predovšetkým až tvárou v tvár v ich konkrétnom priestore. Záverom môžem preto i osobne potvrdiť, že Starí mistři nad Vltavou budú diváka v mnohom fascinovať.  

Norbert Schmidt – Marius Winzeler (eds.), Staří mistři ve Schwarzenberském paláci, 232 strán, 346 reprodukcí, Národní galerie Praha 2020

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Ako používať sakrálny priestor?

Ako používať sakrálny priestor?

V priebehu minulého roka vznikla pozoruhodná iniciatíva: spojili sa provýtvarne orientovaní rehoľníci a rehoľníčky z Česka a Slovenska a na naše cirkevné pomery pomerne spontánne vytvorili skupinu, ktorá si dala pracovný názov ARTTEO.