Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Šéf advokátskej komory

Má Slovák menšie právo na osobnú slobodu ako Čech?

Predseda Slovenskej advokátskej komory Viliam Karas hovorí o tom, prečo si treba v debate o kolúznej väzbe zachovať chladnú hlavu.

Diskusia o skrátení dĺžky kolúznej väzby má na našej politickej scéne veľmi emotívny podtón. Jedni tvrdia, že tí druhí sa snažia skrátením väzby dostať z väzby svojich ľudí. Druhí hovoria, že tí prví sa neochotou meniť podmienky a dĺžku väzby snažia nevinných (rozumej neodsúdených i keď obvinených) ľudí nezákonne prinútiť k priznaniam.

Obidve strany – tí, ktorí presadzujú skrátenie väzby i ich oponenti – majú v rukách niekoľko argumentov. 

1. Dĺžku väzby treba skrátiť preto, lebo sa tento inštitút zneužíva na účel, ktorý mu neprislúcha – vynútenie priznaní.

2. Prípad ústavnej sťažnosti advokáta Martina Ribára. Tento človek strávil v kolúznej väzbe 20 mesiacov. Ústavný súd prikázal okamžité prepustenie z väzby s konštatovaním, že bolo porušené základné právo sťažovateľa na osobnú slobodu.

Argumenty protistrany:

1. „Prípravné konanie je u nás nastavené tak, že obhajoba a obvinení majú pomerne široké práva. Sedem mesiacov je teda lehota, v ktorej sa väčšinou vyšetrovanie dá stihnúť tak, aby mohla svoje práva realizovať aj obhajoba. Keby u nás mala obhajoba v prípravnom konaní menšie práva, napríklad ako v Českej republike, potom by bolo namieste uvažovať aj o skrátení lehoty väzby.“ (advokát Peter Kubina)

2. Dlhšia väzba je potrebná kvôli administratívno-technickej záťaži orgánov činných v trestnom konaní a zmena dĺžky väzby by ohrozila vyšetrovanie.

3. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková tvrdí, že v kolúznej väzbe je na Slovensku len 7 ľudí, medzi nimi Kajetán Kičura, Monika Jankovská a Vladimír Pčolinský. Snaha o skrátenie väzby sa teda môže javiť len ako pomoc istej skupine politikov voči „našim ľuďom“ a s ohľadom na počet ľudí v kolúznej väzbe nejde o závažný systémový problém.

Inzercia

Predseda SAK Viliam Karas reaguje na všetky uvedené argumenty. Keďže SAK už v januári predložila ministerke spravodlivosti ich návrh zákona na skrátenie kolúznej väzby na 3 mesiace, Karas vysvetľuje, čo Komoru k tomuto kroku viedlo. Po vyčerpávajúcej debate ku lehotám väzby tiež Viliam Karas hodnotí posun vo vývoji schvaľovania vážnej reformy súdnej mapy. Na záver Viliam Karas odpovedá aj na túto otázku: 

Keď vraždu Jána Kuciaka vnímame ako zlomový moment v dopyte verejnosti po spravodlivosti a právnom štáte, kde sme teraz? Napredujeme ako štát a spoločnosť – a advokátska komora – v duchu dopytu po spravodlivosti alebo stagnujeme, alebo „dopyt“ verejnosti po spravodlivosti už opadol a blúdime?

„Niet pochýb, že sme urobili veľký krok vpred. Ale mám obavu, že si vyberáme skratky a krajine hrozí frustrácia...“

Celú odpoveď šéfa Slovenskej advokátskej komory a celú diskusiu nájdete v tomto videu:

Ak nás radšej počúvate, ponúkame vám aj podcast:

 

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva