Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Liberáli verzus konzervatívci Spoločnosť
18. máj 2021

The Babylon Bee

Keď satira preráža politickú korektnosť

Niekedy sa stane, že realita dobehne to, čo si humoristi z The Babylon Bee vymysleli ako čistú satiru.

Keď satira preráža politickú korektnosť

Foto – Facebook

Už v roku 1911 slávny anglický spisovateľ, novinár a filozof G. K. Chesterton, ktorého kniha Večný človek práve nedávno vyšla prvýkrát v slovenčine, povedal: „Svet sa stal príliš absurdným na to, aby o ňom mohla vznikať satira.“

Týmto citátom začína svoje rozprávanie o tvorbe súčasnej politickej satiry Seth Dillon, riaditeľ projektu The Babylon Bee. Dillon sa rozhodol o svojej skúsenosti podeliť prostredníctvom videa s divákmi projektu PragerU, ktorý funguje na YouTube a zoznamuje prevažne mladých ľudí s konzervatívnymi myšlienkami.

The Babylon Bee na prvý pohľad vyzerá ako štandardný spravodajský web, ale je to len dojem.

„Názor: Pohlavie je len sociálny konštrukt, no iba ženy môžu mať názor na potraty, a svoje pohlavie môžeš zmeniť kedykoľvek chceš a, och, wow, miestnosť okolo mňa sa krúti, pošlite mi, prosím, pomoc,“ uvádza nadpis jedného z článkov.

V ďalších príspevkoch sa napríklad dočítate o tom, že dôvodom, prečo väčšina mileniálov nemá deti, je to, že si „to ich rodičia nemôžu dovoliť“, alebo o tom, že „libertariáni začali nosiť rúška v momente, keď im vláda povedala, že ich nosiť nemusia“, alebo sa dočítate, že Antifa začala pre stúpajúce ceny benzínu namiesto Molotovových koktailov používať ovocné koktaily.

Uhádli ste, The Babylon Bee je satirickým spravodajským webom. Jeho cieľom je prinášať falošné správy, ktorými sa snaží z konzervatívneho uhla pohľadu vtipne reflektovať súčasnú situáciu vo svete, najmä v Amerike.

Vznik a rast The Babylon Bee

Nápad na založenie tohto webu prišiel v roku 2016. Stránku vtedy založil Adam Ford a spočiatku prinášala satirické falošné správy najmä z náboženskej oblasti. Článok, ktorý celý projekt preslávil, prišiel tesne po tom, ako hurikán Harvey zasiahol Houston a spôsobil rozsiahle škody a povodne.

The Babylon Bee vtedy priniesli správu o tom, že televízny kazateľ Joel Osteen využil situáciu, nasadol na svoju jachtu a rozdával v zasiahnutých oblastiach výtlačky svojej knihy o sebarozvoji.

Článok sa stal virálnym a dokonca pritiahol pozornosť fact-checkingovej organizácie Snopes, ktorá správu označila za hoax. V súčasnosti už svoje hodnotenie tohto článku a podobných zmenila a označuje ich za „satiru“.

Zakladateľ The Babylon Bee Adam Ford neskôr svoj projekt predal Sethovi Dillonovi. Považoval ho za „úspešného podnikateľa, ktorý používa svoje zdroje na účely Božieho kráľovstva“. V článku, v ktorom opisuje dôvody tohto kroku, uvádza, že pociťoval diskomfort z dôvodu údajného utláčania konzervatívnych a kresťanských hlasov zo strany sociálnych sietí.

Po zmene vedenia prišla ešte jedna udalosť, ktorá dostala The Babylon Bee na titulky médií. Článok, ktorý opisoval, ako sociálna sieť Twitter úplne ukončila svoju prevádzku, aby ochránila prezidentského kandidáta Joea Bidena pred internetovou kritikou, na Twitteri v októbri 2020 zdieľal vtedajší americký prezident Donald Trump.

Podľa USA Today vtedy k odkazu pripísal: „Wow, toto sa ešte nikdy v histórii nestalo.“ Do dnešného dňa nie je úplne známe, či prezident považoval článok za skutočné spravodajstvo alebo len žartoval.

V marci 2021 svoj obdiv projektu vyjadril na Twitteri aj Elon Musk, keď kritizoval článok od podobnej stránky s názvom The Onion, ktorá si z neho uťahovala. „Hanba ti, Onion. Toto je dôvod, prečo ľudia prechádzajú k The Babylon Bee!“ napísal vtedy.

The Onion sú satirické noviny, ktoré vychádzajú dlhšie ako The Babylon Bee – ich prvé vydanie vyšlo už v roku 1988. The Babylon Bee sú často opisované ako „konzervatívna alternatíva“ The Onion.

Satira na Slovensku

Na Slovensku politickej satire v súčasnosti dominujú liberálne hlasy. Pokiaľ by ste bežnému slovenskému používateľovi internetu povedali, aby si predstavil nejakú satirickú stránku, asi by ňou bola stránka Zomri.

Ide o mimoriadne aktívnu stránku, ktorá pravidelne publikuje rôzne mémy reflektujúce aktuálnu politickú situáciu. Keď dôjde na hodnotové témy, Zomri zastáva jasne liberálny svetonázor. Podobne je na tom ďalší významný projekt slovenskej politickej satiry, Cynická obluda.

Čo sa slovenskej konzervatívnej satiry týka, na Facebooku funguje malá stránka Soctard, ktorá síce neprispieva ktovieako často, no keď už si jej admin sadne za klávesnicu, vie vyprodukovať drsné a neprvoplánové stanovisko k súčasnosti.

„Chorvátsky europoslanec Predrag Matić sa snaží, aby v celej EÚ musel robiť potraty každý gynekológ, aj ten, ktorý potraty robiť nechce. Ale ten, čo sa s*rie druhým do života, nie je Predrag Matić, ale všetci tí, čo s jeho snahou nesúhlasia,“ napísal napríklad v reakcii na kontroverznú správu Matić, ktorá chce okrem iného zrušiť výhradu vo svedomí.

V štýle The Babylon Bee na Slovensku funguje veľmi sporadicky publikujúci projekt s názvom Praudivé správy (s logom podozrivo podobným logu istej mimoparlamentnej politickej strany). Ten z času na čas prinesie správy ako „Vylúčiť COVID-19 zo zoznamu chorôb môže ukončiť pandémiu“ alebo „Liberáli nechcú registrované partnerstvá“, v ktorom sa píše o tom, že strana SaS chce úplné zrušenie registrovaných partnerstiev.


Jeden z postov stránky Soctard

Keď realita kopíruje satiru

Vráťme sa ešte do Spojených štátov. Niekedy sa totiž stane, že realita dobehne to, čo si humoristi z The Babylon Bee vymysleli ako čistú satiru.

Ešte v máji 2017 stránka publikovala článok s názvom: „Bigot s uzatvorenou mysľou tvrdí, že 2 plus 2 sa rovná 4.“ V dobe, keď bol text publikovaný, zrejme pôsobil ako úplná fikcia, no už vo februári 2021 Úrad pre vzdelávanie v štáte Oregon učiteľov pozýval na seminár, kde sa mali naučiť, ako „z matematiky odstraňovať rasizmus“.

Okrem iného sa z materiálov pripojených ku kurzu mohli dozvedieť, že vyžadovanie jedinej správnej odpovede a toho, aby študenti učiteľovi ukázali postup svojho riešenia, je zapríčinené „kultúrou belošskej nadradenosti“. Učitelia by zároveň počas hodín matematiky vraj mali študentom pripomínať, ako je tento predmet používaný na udržanie „kapitalistických, imperialistických a rasistických názorov“.

V auguste 2020 The Babylon Bee priniesol správu o tom, že výtržníci podporujúci organizáciu Black Lives Matter získali Nobelovu cenu za mier. V januári 2021 bola organizácia Black Lives Matter nominovaná na zisk tohto ocenenia.

„Naše satirické nadpisy s úžasnou pravidelnosťou dokazujú, že sú prorockými. Čo to však znamená pre humor a satiru? Po prvé, robí to našu prácu oveľa náročnejšou,“ hovorí vo videu pre PragerU Dillon. „Satira totiž preháňa pravdu. A keď je realita taká strašne absurdná... ako sa dá dohnať na ďalší level?“

Dillon potom okrem premieňania satiry na pravdu spomína ešte jeden spôsob, akým „ľavica zabíja satiru“ – cenzúru. Spomína prípad, keď fact-checkingová organizácia Snopes overila článok od The Babylon Bee s názvom „CNN si kúpila veľkú práčku, aby pred publikovaním prekrútila (pozn. red.: po anglicky ‚spin‘, čiže aj ‚vyžmýkala‘) pravdu“.

Podobne ako to bolo v prípade článku o jachte televízneho kazateľa, aj správu o práčke televízie CNN organizácia Snopes označila za hoax. (Až neskôr túto nálepku zamenila za označenie „satira“.) A keďže podľa tohto kritéria noviny The Babylon Bee šírili množstvo „hoaxov“, onedlho prišlo varovanie od Facebooku, ktorý im pohrozil vymazaním ich stránky v prípade, ak by s tým pokračovali.

„Humor je spôsobom, akým sa môže rozširovať pravda. Pravda môže byť ‚necitlivá‘. Pomyslite si na všetky veci, ktoré v súčasnosti už nemôžete hovoriť. Nie preto, že sú nesprávne, ale preto, že sú ‚necitlivé‘ voči ostatným. Satira túto politickú korektnosť preráža a odhaľuje nepríjemnú pravdu, pričom to robí drsnejšie a efektívnejšie ako čokoľvek iné,“ hovorí v závere nového videa Dillon.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame