Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Naše školy Spoločnosť
22. apríl 2021

Reforma vysokých škôl

Novelu v aktuálnej podobe odmieta aj Katolícka univerzita

Minister by mal pri tvorbe novej legislatívy myslieť na zriaďovateľa školy, tvrdí veľký kancelár univerzity Bernard Bober.

Novelu v aktuálnej podobe odmieta aj Katolícka univerzita

Rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku Jaroslav Demko a veľký kancelár Bernard Bober. Foto - KU/Martin Pinkoš

Minister školstva Branislav Gröhling tento týždeň obchádza slovenské univerzity a pýta sa na návrh novely vysokoškolského zákona, ktorý rektori v uplynulých týždňoch kategoricky odmietli. Dôvodom sú avizované zmeny v riadení škôl, ktoré by podľa rektorov mohli viesť k obmedzeniu autonómie univerzít.

„Je to návrh z našej strany. Niekoľkokrát som na rektorskej konferencii povedal, aby mi dali protinávrh a povedali svoju predstavu,“ povedal v rozhovore pre denník Postoj minister Gröhling.

Prvotné stanovisko Slovenskej rektorskej konferencie bolo, že návrh pokladajú za nedostatočný. Neskôr, po stretnutí s vedením ministerstva, si vydiskutovali zásadné výhrady. Najpodstatnejšou bola obava z politizácie vysokých škôl.

„Zásadné výhrady, ktoré orgány reprezentácie vysokých škôl k predloženému návrhu novely vysokoškolského zákona mali, sa podarilo zvrátiť. Predstavitelia ministerstva školstva garantujú zachovanie akademickej samosprávy,“ skonštatoval prezident Slovenskej rektorskej konferencie Rudolf Kropil.

Autonómnosť vyžaduje aj Katolícka univerzita v Ružomberku (KU), ktorej zriaďovateľom je Konferencia biskupov Slovenska. „Ministrovi sme pripomenuli, že pri tvorbe novej legislatívy má myslieť na to, aby práve zriaďovateľ nebol odsunutý nabok, a aby rozhodoval pri spravovaní univerzity,“ opísal stretnutie ministra školstva s vedením KU košický arcibiskup Bernard Bober, ktorý je zároveň veľkým kancelárom univerzity.

Pripomenul tiež, že by bolo dobré, aby miesto v správnej rade univerzity mal aj zriaďovateľ, „lebo sme si všimli, že toto bolo opomenuté,“ upozornil Bober s tým, že minister Gröhling túto požiadavku prijal a podľa slov arcibiskupa to zohľadní v aktualizácii novely vysokoškolského zákona.

„Je dobré, keď rezortný minister vie, akou univerzitou sme, aké máme prostredie a v akých podmienkach existujeme,“ uviedol pre Postoj rektor KU Jaroslav Demko, ktorý priblížil, že s ministrom sa rozprávali aj o činnosti univerzity, jej zameraní či súčasnom postavení v celoslovenskom meradle.

Inzercia


Vedenie Katolíckej univerzity sa stretlo s ministrom školstva Branislavom Gröhlingom a ďalšími zástupcami rezortu. Foto - KU/Martin Pinkoš

Pri novele vysokoškolského zákona sa rektor prikláňa k názoru rektorskej konferencie. „Novela by bola žiaduca, ale v tejto podobe nie je najšťastnejším riešením, pretože sa naozaj zdá, že v nej ide o obmedzenie samosprávnych práv, a to by bolo na škodu veci. V podstate vydobyli sme si niečo pred 30. rokmi a teraz akoby išlo o spätný proces,“ povedal Demko.

Univerzita vníma politizáciu v posilnení kompetencií štátu, ktoré by bolo neprijateľné. „Univerzity sú dosť kompetentné na to, aby si dokázali svoje veci riešiť samy. Nepotrebujeme štátnych úradníkov, aby nám hovorili, čo máme učiť alebo ako máme učiť,“ vysvetlil rektor ružomberskej univerzity.

Ministerstvo prisľúbilo, že o novele budú ešte diskutovať, a to najmä na úrovni rektorskej konferencie. Ešte v marci pred vládnou krízou štátny tajomník Ľudovít Paulis jednotlivé univerzity ubezpečil, že snahou ministerstva nikdy nebolo a ani nebude politizácia vysokého školstva.

„Pri tých úpravách bude naším záujmom, aby v nich boli dostatočné poistky, aby k politizácii ani nemohlo dôjsť. A druhým záväzkom je, aby akademická samospráva na univerzitnej a fakultnej úrovni bola dostatočne vtiahnutá do diania a rozhodovania na fakulte alebo na univerzite,“ povedal Paulis.

Rektor KU tiež pomenoval hlavnú prioritu nasledujúcich dní. „Pokiaľ to nebude v rozpore s legislatívou, normami alebo nariadením vlády, chceli by sme, aby záverečné skúšky boli realizované prezenčne. Myslíme si, že osobný kontakt na štátniciach je dôležitý,“ priblížil aktuálny cieľ Demko. Rozhodnúť o tom sa má o dva týždne.

Autor je zároveň študentom Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.